Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Visual Basic w Excelu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Visual Basic w Excelu."— Zapis prezentacji:

1 Visual Basic w Excelu

2 Wstęp Program Visual Basic jest to język programowania, którego możemy użyć wraz z innymi programami takimi jak Word czy Excel. My zajmiemy się jego działaniem w Excelu.

3 Odpalanie VB Aby włączyć visual basic otwieramy program excel i klikamy alt+f11 Lub Z Menu programu wybieramy następujące opcje: Narzędzia Makro Edytor Visual Basic

4 Okno project Programy w Visual Basic wymagają zwykle utworzenia formularza użytkownika (UserForm). Aby go wstawić do programu należy kliknąć myszą na ikonkę Insert UserForm. Jest to ikona znajdująca się obok dyskietki. Po kliknięciu myszą na ikonkę Insert UserForm na ekranie wyświetlany jest czysty formularz o nazwie UserForm1 oraz paleta narzędzi Toolbox

5 Tworzenie formularza użytkowego
Umieścić napis w nagłówku formularza np. SPI W tym celu należy kliknąć myszą na formularz, a następnie w oknie właściwości Properties – UserForm1, w polu Caption wpisać tekst: TWIERDZENIE PITAGORASA .

6 Ustawienia czcionki W tym celu, w oknie właściwości Properties – UserForm1 klikamy myszą w polu Font i ustawiamy wybraną czcionkę.

7 Dodawanie obiektów do toolbox
Klikamy na wolne miejsce w toolboxie i wybieramy Additional Controls… Wtedy ukazuje nam się lista dodatkowych przycisków i wybieramy te które są nam potrzebne

8 Napisy Wstawić na formularz napis, np.: Obliczenie długości przeciwprostokątnej W tym celu z palety narzędziowej Toolbox wybieramy obiekt Label (czyli etykieta, napis) Na formularzu zaznaczamy miejsce gdzie ma zostać umieszczony napis: W oknie Properties-Label1 w polu Caption wpisujemy tekst:

9 Okna tekstowe Wstawić na formularz okno tekstowe o nazwie at.
W tym celu z palety narzędziowej Toolbox wybieramy obiekt TextBox: Na formularzu zaznaczamy miejsce gdzie ma zostać umieszczone okienko tekstowe: W oknie Properties-TextBox1 w polu Name wpisujemy nazwę okienka np. at :

10 Wstawianie przycisków komend na formularz:
Wstawić na formularz przycisk komend z napisem Oblicz. W tym celu z palety narzędziowej Toolbox wybieramy obiekt CommandButton: Na formularzu zaznaczamy miejsce, gdzie ma zostać umieszczony przycisk komend: W oknie Properties-CommandButton1 w polu Caption wpisujemy Oblicz :

11 Wstawianie grafiki w oknie Image:
W tym celu z palety narzędziowej Toolbox wybieramy obiekt Image: Na formularzu zaznaczamy miejsce gdzie ma zostać umieszczona grafika: W oknie Properties-Image1 w polu Picture wstawiamy nazwę rysunku np. wykonanego w programie Paint :

12 Tworzenie makro Tworzymy przykładowy arkusz: Klikamy na przycisk ”widok” i ”makro” i wybieramy zarejestruj makro Pojawia nam się okno nowego makra, nazywamy go dowolnie i ustalamy skrót klawiszowy np. ctrl+q, jeśli chcemy dodajemy opis i klikamy ok. Następnie każdy nasz krok jest rejestrowany np. zaznaczamy wszystkie komórki i wybieramy, żeby pokazał nam diagram kołowy. Na sam koniec klikamy na symbol makro, w tym samym miejscu jak na początku i klikamy zatrzymaj makro. Kiedy to wykonamy usuwamy diagramy i klikamy nasz skrót klawiszowy. Pojawi się okienko, w którym wciskamy end Gotowe.

13 Zadanie 1 Dodać do toolboxa 3 dowolne ikony

14 Zadanie II Stworzyć w programie paint dowolny rysunek i wstawić go do visual basic

15 Zadanie III Stworzyć dowolny arkusz i stworzyć do niego makro pokazujące diagram kołowy.


Pobierz ppt "Visual Basic w Excelu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google