Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LEKCJA 1 WYKLUCZENIE FINANSOWE. JAK NIE ZATRZASNĄĆ SOBIE DRZWI?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LEKCJA 1 WYKLUCZENIE FINANSOWE. JAK NIE ZATRZASNĄĆ SOBIE DRZWI?"— Zapis prezentacji:

1 LEKCJA 1 WYKLUCZENIE FINANSOWE. JAK NIE ZATRZASNĄĆ SOBIE DRZWI?

2 WYKLUCZENIE FINANSOWE To procesy, które służą ograniczeniu dostępu do systemu finansowego określonym grupom społecznym.

3 INNYMI SŁOWY WYKLUCZENIE FINANSOWE TO: pozbawienie dostępu do korzystania z podstawowych produktów i usług finansowych takich jak: rachunki bankowe, lokaty, kredyty, pożyczki bankowe, ubezpieczenia.

4 JAKI JEST ROZMIAR WYKLUCZENIA FINANSOWEGO Około 23% Polaków nie ma konta osobistego, rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego (ROR) w banku lub SKOK, W Europie gorsza sytuacja jest tylko na Węgrzechw Rumunii i Bułgarii. Źródło: NBP, 2012 r. oraz European Commission, Retail financial services, March 2012

5 JAKIE SĄ SKUTKI WYKLUCZENIA FINANSOWEGO Brak możliwości dokonywania płatności przelewem z uwagi na brak konta bankowego, Niedostępność kredytu bankowego - ucieczka do instytucji parabankowych, Ograniczenia w oszczędzaniu i inwestowaniu (np. brak możliwości założenia lokaty)

6 JAKIE SĄ SKUTKI WYKLUCZENIA FINANSOWEGO cd Brak lub niska emerytura lub renta, Brak bezpłatnych świadczeń zdrowotnych-problemy jeżeli nastąpi wypadek lub zachorowanie.

7 Wykluczenie finansowe często powiązane jest z wykluczeniem społecznym UWAGA

8 CO PROWADZI DO WYKLUCZENIA FINANSOWEGO: Niski poziom wykształcenia, Brak wiedzy dotyczącej finansów, Bezrobocie lub brak stałego zatrudnienia, Niski poziom dochodów, Zatrudnienie w tzw. szarej strefie, Spirala zadłużenia,

9 CO PROWADZI DO WYKLUCZENIA FINANSOWEGO cd.: Pozbawienie mieszkańców wsi i miasteczek dostępu do placówek bankowych, Brak dostępu do bankowości elektronicznej (bariery w infrastrukturze, kosztach, wiedzy).

10 PODSTAWOWE PRZYCZYNY WYKLUCZENIA FINANSOWEGO: Lęk przed korzystaniem z bankowości elektronicznej (nowe technologie), Bezdomność – brak miejsca zameldowania i brak dokumentu tożsamości.

11 JAK MŁODZI LUDZIE MOGĄ AKTYWNIE UCZESTNICZYĆ W RYNKU FINANSOWYM? Zdobywaj wiedzę i umiejętności związane z finansami, Załóż konto w banku, Zaciągając kredyty rób to racjonalnie, Korzystaj z bankowości elektronicznej, Naucz się oszczędzać, Planuj swoje działania finansowe.


Pobierz ppt "LEKCJA 1 WYKLUCZENIE FINANSOWE. JAK NIE ZATRZASNĄĆ SOBIE DRZWI?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google