Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Portugalia Kraj żeglarzy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Portugalia Kraj żeglarzy."— Zapis prezentacji:

1 Portugalia Kraj żeglarzy

2 Państwo  europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantycznego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, w tym Archipelag Azorski  i Madera . Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

3 Największe miasta Lizbona: 600 000 Porto: 263 000 Braga: 170 858
Coimbra: Setúbal:

4 Typ klimatu: Śródziemnomorski
Portugalia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Zimą występują wyraźne różnice między północą a południem kraju. Na wysuniętym najdalej na południe Algarve zdarzają się wtedy często ciepłe, słoneczne dni, a osłonięte plaże południa pozwalają się opalać przez cały rok. Wieczory bywają chłodne, ale nie na tyle, aby zrazić turystów.

5 Łatwy dostęp do morza zagwarantował bogactwo ryb i skorupiaków, na których bazują potrawy z regionów nadmorskich, natomiast w centralnej części kraju dominują dania mięsne i sery.

6 Portugalczycy byli rzadko wspominani, a ci, którzy pływali w służbie u króla Hiszpanii traktowani byli jak Hiszpanie. Utworzył się prawdopodobnie stereotyp, który prowadzi do kojarzenia Wielkich Odkryć z Hiszpanią. W wydarzeniach, które na zawsze zmieniły obraz ówczesnego świata ważna rolę odegrali Portugalscy żeglarze. Silne związki tego narodu z morzem istnieją do dziś, choć czasy kolonializmu pozostały tylko przeszłością .

7 Sylwetki najznamienitszych odkrywców, jak również ogólne spojrzenie na epokę Wielkich Odkryć, pod kątem historii Portugalii.

8 Książę Henryk Żeglarz     Urodzony 4 marca 1394, zmarł 13 listopada 1460 roku; był trzecim synem Jana I, króla Portugalii i królowej Filipy. W 1415 roku dowodził ekspedycją, która zdobyła Ceutę - był to pierwszy zamorski podbój Portugalii. Sam nigdy nie uczestniczył w żadnej podróży, ale pod jego dowództwem odbyło się wiele wypraw wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki. Założył obserwatorium i pierwszą szkołę dla żeglarzy w Europie (w Sagres) oraz przyczynił się do rozwoju sztuki budowania statków. 

9 Gil Eannes Gil Eannes na początku swej kariery służył u boku Henryka Żeglarza. Wysłany później przez księcia na kilka wypraw wzdłuż wybrzeża północno-zachodniej Afryki został pierwszym żeglarzem, który opłynął przylądek Bojador (1434). Fakt ten zmienił zupełnie pojęcie ówczesnych o świecie: do tamtej pory Przylądek budził przerażenie, gdyż uważany był za kraniec świata. W ten sposób Eanes dał początek epoce wspaniałych odkryć geograficznych. 

10 Bartolomeu Dias     Ten piętnastowieczny nawigator jest odkrywcą Przylądka Dobrej Nadziei. Służył na dworze królewskim, był superintendentem królewskich magazynów i dowódcą na okręcie "San Christovao". W 1486 roku król Jan II wyznaczył go na głównodowodzącego wyprawą, której celem miało być opłynięcie południowego krańca Afryki.W 1500 roku Dias dowodził statkiem podczas podróży Cabrala, jednak jego jednostka była jedną z tych, które rozbiły się niedaleko odkrytego przezeń Przylądka Dobrej Nadziei.

11 Ferdinand Magellan     Fernao De Magalhaes, Fernando lub Hernando De Magallanes, portugalski żeglarz i odkrywca w służbie hiszpańskiej. W 1519 zorganizował wyprawę do Wysp Korzennych drogą zachodnią. W styczniu 1520 dotarł do La Platy i rozpoczął poszukiwania cieśniny łączącej Ocean Atlantycki i Spokojny, badając przy tym całe południowe wybrzeże Ameryki Południowej W październiku 1520 wyprawa dotarła do cieśniny, zwanej do dziś Cieśniną Magellana, i wypłynęła na ocean, który żeglarze nazwali Spokojnym. Karawele wzięły kurs na Moluki, ale wskutek nieścisłości ówczesnych map dopłynęły do Marianów, a następnie do Filipin. Tu Magellan zginął walcząc z tubylcami ( 27 kwietnia 1521). Wyprawa była jednak kontynuowana, dzięki czemu przeszła do historii jako pierwsza wyprawa dookoła świata. 

12 Vasco da Gama     Odkrywca morskiej drogi do Indii Wschodnich; urodził się w Sines, w prowincji Alentejo ok. 1469r, zmarł w Indiach 24 grudnia 1524r. Po powrocie Diasa, ojciec da Gamy, Estevao, został wybrany przez króla Jana II na dowódcę następnej wyprawy, jednak obaj zmarli przed jej zrealizowaniem. Następca Jana II, Emmanuel I mianował na to stanowisko Vasco, który wyróżnił się już na początku 1490 roku obroną portugalskich kolonii na wybrzeżu Gwinei przed najazdem francuskich oddziałów.

13 Każdy wie, że na kartach portugalskiej historii zapisali się wielcy żeglarze, którzy zmienili świat. Ferdynand Magellan, który wraz ze swoją załogą opłynął Ziemię jako pierwszy w historii, Vasco da Gama, który odkrył morską drogę z Europy do Indii, umożliwiając Europejczykom swobodny handel z południową Azją – to najwybitniejsi z nich. Jest jednak jeden żeglarz, który przysparza Portugalczykom zdecydowanie więcej kłopotów niż dumy czy korzyści.

14 Żeglarz portugalski Żeglarz portugalski- bąbelnica bąbelcowa, żywłoga,
aretuza (Physalia physalis) – mocno parzący gatunek  rurkopława z rodziny  Physaliidae, kosmopolityczny, kolonijny parzydełkowiec, obejmujący kilkadziesiąt osobników wspólnie żyjących.

15 Prezentację przygotowała Klaudia Jagodzińska Społeczne Gimnazjum w Brzozie


Pobierz ppt "Portugalia Kraj żeglarzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google