Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRAWA człowieka zaczynają się od praw dziecka Janusz Korczak Wskazówki dla rodziców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRAWA człowieka zaczynają się od praw dziecka Janusz Korczak Wskazówki dla rodziców."— Zapis prezentacji:

1 PRAWA człowieka zaczynają się od praw dziecka Janusz Korczak Wskazówki dla rodziców

2 Po raz pierwszy prawa dzieci ujęto w Deklaracji Genewskiej w 1924 r., natomiast pełny ich zbiór został zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1989 r. Prawa zawarte w Konwencji można podzielić na : prawa osobiste - to te, które przysługują każdemu człowiekowi; prawa socjalne - to prawa, które są wynikiem umowy miedzy obywatelem a państwem; prawa polityczne - pełne prawa polityczne przysługują po ukończeniu 18 lat, jednak Konwencja przyznaje dzieciom prawo do stowarzyszania się w organizacjach i klubach. www.sp2.laziska.pl

3 Status dziecka oparty jest według Konwencji na następujących założeniach: Dziecko jest samodzielnym podmiotem. Ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej. Dziecko, jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności. Rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka. Państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać w jej funkcjach.

4 www.sp2.laziska.pl

5 1.Nie psuj mnie, dając mi wszystko o co proszę. Czasami wystawiam Cię na próbę, sprawdzam. 2.Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa. 3.Nie postępuj tak, abym czuł się młodszy niż jestem. To prawda, że zachowuję się głupio, żeby udowodnić, że jestem duży.

6 www.sp2.laziska.pl 4. Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mnie przekonujesz, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie. 5. Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami tego co zrobiłem. 6. Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. Pomyśl jednak czy nie staram się za ich pomocą przyciągnąć Twojej uwagi.

7 www.sp2.laziska.pl 7. Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się zawiedziony, gdy później ich nie dotrzymujesz. Postaraj się, abym nie wątpił w prawdziwość Twoich słów. 8. Nie zmieniaj zasad swojego postępowania w zależności od układów. Czuję się wtedy zagubiony i tracę wiarę w siebie. Przestaję Ci ufać. 9. Nie zbywaj mnie gdy stawiam Ci pytania. Tak bardzo potrzebuję rozmowy z Tobą.

8 www.sp2.laziska.pl 10. Nie sugeruj, że jesteś doskonały i nieomylny. Przeżywam wstrząs, że nie jesteś taki. 11. Nie zabraniaj mi eksperymentowania o popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać. Pozwól mi na upadki, abym umiał się podnosić i iść dalej. 12. Nie zapominaj jak szybko dorastam. Jest Ci pewnie trudno dotrzymać mi kroku – postaraj się. To dla mnie ważne.

9 www.sp2.laziska.pl

10

11

12 TATO Szanuj mnie, żebym szanował innych. Wybaczaj, żebym umiał wybaczać. Słuchaj, żebym umiał słuchać. Nie poniżaj, żebym nie poniżał. Rozmawiaj ze mną, żebym umiał rozmawiać. Nie wyśmiewaj, nie obrażaj, nie lekceważ. Kochaj mnie, żebym umiał kochać – uczę się życia od Ciebie.

13 www.sp2.laziska.pl Nie upokarzaj dziecka, bo ono-tak jak TY-ma silne poczucie godności. Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś. Powalaj dziecku dokonywać wyboru najczęściej jak możesz. Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś go i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy. Nigdy nie mów źle o dziecku, w szczególności w obecności innych osób. Nie mów: Zrobisz to, bo ja tak chcę!-jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij. Gdy nie wiesz jak postąpić, pomyśl jak ty poczułbyś się będąc dzieckiem. Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka. DEKALOG RODZICA

14 www.sp2.laziska.pl Prezentację przygotowała: mgr Anna Niedzielska Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "PRAWA człowieka zaczynają się od praw dziecka Janusz Korczak Wskazówki dla rodziców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google