Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawo autorskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawo autorskie."— Zapis prezentacji:

1 Prawo autorskie

2 Prawo autorskie Czym jest prawo autorskie?
Co może zrobić użytkownik programu zgodnie z prawem autorskim? Czego nie może zrobić użytkownik programu? Piractwo komputerowe Jak zapobiegać piractwu? Zakup programu Rodzaje licencji Kary

3 Czym jest prawo autorskie?
Jest to prawo chroniące twórcę programów przed ich rozpowszechnianiem i używaniem bez jego zgody. W Polsce prawo to jest regulowane Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z roku 1994 (z późniejszymi zmianami)

4 Co może zrobić użytkownik programu?
Zgodnie z prawem autorskim użytkownik programu może: zainstalować program na jednym komputerze, wykonać jedną kopię zapasową programu, odsprzedać program, lecz wówczas traci do niego wszelkie prawa, także prawo do korzystania z kopii programu.

5 Czego nie może zrobić użytkownik programu?
Użytkownik nie może: dokonywać zmian w programie, przebudowywać programu, zmieniać jego układu ani też nie wykonywać operacji mających na celu stworzenie nowego programu o podobnych lub innych właściwościach, robić czegokolwiek, na co nie otrzymał zezwolenia od autora lub producenta.

6 Piractwo komputerowe Piractwo komputerowe jest łamaniem prawa autorskiego. Jest to np. ściągnięcie utworu muzycznego, filmu z internetu czy handel nielegalnymi kopiami oprogramowania. Piractwo staje się coraz większym problemem. Bardzo wysokie ceny oryginalnego oprogramowania zniechęcają użytkowników do wydawania pieniędzy, zwłaszcza że w Polsce piraci komputerowi są praktycznie bezkarni.

7 Jak zapobiegać piractwu?
Najlepszym sposobem byłoby obniżenie obecnych cen oprogramowania, które są bardzo wysokie, ale producenci są do tego raczej sceptycznie nastawieni. Jednak w większości przypadków można, całkowicie za darmo lub za niewielką opłatą, korzystać legalnie z oryginalnego oprogramowania. Jak? W przypadku gier korzystać z programów typu Steam, na których często można natrafić na najnowsze tytuły w bardzo dobrych cenach. Jeśli chcemy posłuchać muzyki istnieją darmowe strony lub aplikacje (np. Spotify), dzięki którym zrobimy to za darmo, wymagane jest tylko połączenie z internetem.

8 Zakup programu Wraz z zakupem programu użytkownik otrzymuje licencję (umowę między producentem a nabywcą określającą szczegółowe warunki korzystania z danego oprogramowania), która upoważnia go do korzystania z programu.

9 Rodzaje licencji Freeware – korzystanie z programu jest darmowe, czasem z pewnymi ograniczeniami Shareware – korzystanie z programu jest darmowe z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami Public domain – korzystanie z programu jest darmowe, ponieważ prawa autorskie wygasły lub w ogóle nie dotyczyły programu Trial – korzystanie z programu jest darmowe, ale tylko przez pewien czas; po upłynięciu tego okresu należy zakupić pełną wersję lub usunąć program

10 Kary Kary za piractwo są bardzo wysokie, m. in.:
za ściągnięcie nielegalnej kopii programu i/lub rozpowszechnianie go grozi kara pozbawienia wolności od miesięcy do 5 lat za ściągnięcie nielegalnej kopii programu i/lub rozpowszechnianie go autor oprogramowania może domagać się nawet potrójnej wartości licencji.


Pobierz ppt "Prawo autorskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google