Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa Układu Słonecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa Układu Słonecznego."— Zapis prezentacji:

1 Budowa Układu Słonecznego

2 Na System Słoneczny składają się: Słońce, dziewięć planet, 61 satelitów tych planet,
duża liczba ciał niebieskich (planetoidy, komety) oraz materia międzyplanetarna. Planety wchodzące w skład Układu Słonecznego to: Merkury Wenus Ziemia Mars Jowisz Saturn Uran Neptun Pluton

3 Słońce Najbliższa nam gwiazda, znajdująca się w środku Układu Słonecznego. Jest ogromną, wirującą kulą bardzo gorącego gazu, głównie wodoru. Wiek Słońca ocenia się na 4,5 miliarda lat. Przypuszcza się, że dożyje ono wieku 10 miliardów lat, potem rozszerzy się pochłaniając trzy planety (Merkurego,Wenus i Ziemię) a potem zacznie się kurczyć do rozmiarów znacznie mniejszych niż obecnie

4 Merkury Jest planetą położoną najbliżej Słońca. Powierzchnia Merkurego
jest bardzo podobna do powierzchni naszego Księżyca - występują liczne i bardzo głębokie kratery. Temperatura na planecie waha się od -180°C do 430°C. W głębokich kraterach występuje tam zamarznięta woda. Niestety na Merkurym nie występuje atmosfera, więc życie na niej jest praktycznie niemożliwe. Środek tej planety to prawdopo - dobnie wielka kula z żelaza.

5 Wenus Jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym. Temperatura
na jej powierzchni waha się w granicach °C. Grube chmury pokrywające Wenus zawierają krople kwasu siarkowego. Wenus na wykonanie jednego obrotu wokół swej osi potrzebuje 243dni ziemskich, a na okrążenie Słońca tylko 225 dni, więc doba na Wenus trwa dłużej niż wenusjański rok. Ponadto Wenus wiruje w przeciwnym kierunku niż wszystkie inne planety.

6 Ziemia Jedyne znane miejsce we Wszechświecie, gdzie rozwinęło się życie. To jedyna planeta, której powierzchnię w ponad 70% pokrywa woda. Obiega ona Słońce w ciągu 365 dni. Jej atmosfera to przede wszystkim 78% azotu i 2% tlenu. Niemal kulisty glob ziemski wiruje wokół osi - jeden obrót trwa 23,93 godziny. Przy powierzchni atmosfera nasycona jest parą wodną, która tworzy obłoki i chmury. Jedyny satelita Ziemi to Księżyc.Porusza się on wokół Ziemi po prawie kołowej orbicie i jest zawsze do niej zwrócony tą samą stroną. Na księżycu nie ma atmosfery, a temperatura waha się od +110°C do -80°C w środku nocy. Jest to jedyny naturalny obiekt pozaziemski, na którym był już człowiek

7 Mars Mars - choć mniejszy i chłodniejszy - jest planetą bardzo podobną do Ziemi. Znaleźć można na nim głębokie kaniony, ogromne wulkany i rozległe pustynie. Wokół Marsa krążą dwa małe księżyce: Phobos i Deimos. Phobos Deimos Temperatura na Marsie wynosi od -120 do 22°C. Na planecie znajduje się najwyższa góra w całym Układzie Słonecznym - Olympus Mons, ma ponad 24 km wysokości. Występują tu pory roku podobne do ziemskich (na szczytach gór znajdują się śnieżne czapy). Odkryto także prymitywne formy życia (bakterie) Olympus Atmosfera Marsa składa się głównie z dwutlenku węgla. Aby dolecieć na Marsa potrzeba ok. 4 lat ziemskich, zaś sygnał radiowy dociera na Ziemię po 20 minutach.

8 Jowisz Największa planeta Układu Słonecznego, posiadająca 4 księżyce.
Planeta jest wielką kulą cieczy, składającą się głównie z ciekłego wodoru. Na planecie panują straszliwe wiatry osiągające prędkość 540 km/h. Jest to bardzo szybkie ciało niebieskie - doba na Jowiszu trwałaby 10 godzin. Najbardziej charakterystycznym tworem na powierzchni Jowisza jest Wielka Czerwona Plama. Jest ona prawdopodobnie giganty- cznym zawirowaniem obłoków planety, podobnym do ziemskich cyklonów. Planeta posiada także niewielkie pierścienie z ciemnej, pyłowej materii.

9 Saturn Jest ogromną wirującą kulą cieczy. To bardzo lekka planeta,
mogłaby pływać po wodzie, jednak wiatry na powierzchni planety osiągają prędkość 1800 km/h. Saturn jest zbudowany z ciekłego wodoru i helu. Najciekawszą osobliwością Saturna są jego pierścienie zbudowane z milionów kawałków lodu. Są one różnej wielkości - od maleńkich okruchów do 10-kilometrowych brył. Krążą one wokół Saturna tworząc bardzo cienką tarczę. Wokół Saturna krąży także ok. 18 księżyców. Jeden z nich (największy) to Tytan. Jest to jedyny księżyc posiadający atmosferę zbudowaną głównie z azotu i metanu.

10 Uran Uran w 85% składa się ze skał i lodu, pozostałe 15% to wodór i odrobina helu. Jest więc planetą gazową. Podobnie jak w przypadku innych gazowych planet otaczają go pierścienie, których jest 11. Uran wygląda jakby wirował na boku, to wytwarza dziwne pory roku. 21 lat trwa dzień, potem 21 lat normalnych dni i nocy, zaś później 21 lat ciemności. Planeta posiada 15 księżyców. Oto najsłynniejsze z nich: Oberon Miranda Titania

11 Neptun To jedna z najmniej poznanych planet w Układzie Słonecznym.
Wiadomo, że jest planetą gazową i posiada 8 księżyców, z których najbardziej znany jest Tryton. Na Neptunie występują najsilniejsze wiatry w całym Układzie Słonecznym. Ich prędkość dochodzi do 2500 km/h.

12 Pluton To najmniej znana i najodleglejsza planeta w Układzie Słonecznym. Temperatura na jej powierzchni wynosi prawdopodobnie ok do -238°C. Pluton jest mniejszy od naszego Księżyca i ma jednego satelitę, Charona.

13 Meteory      „Spadające gwiazdy” są smugami światła
wywołanymi przez ziarna pyłu kosmicznego, o wielkości ziaren piasku, spalającego się po wlocie w ziemską atmosferę. Większe bryłki, które dolatują na Ziemię, zwane są meteorytami, a jeszcze większe tworzą w Ziemi kratery.

14 Komety Kometa to ciało niebieskie składające się z:
Jądro komety składa się z lodu i pyłu, jak brudna kula śniegowa. W miarę zbliżania się do Słońca, ciepło jego promieni powoduje parowanie lodu i wówczas powstaje chmura pyłu i gazu wokół jądra tworząc „warkocz” komety.

15 Najsłynniejszą kometą jest kometa
Halleya, która powraca regularnie w pobliże Ziemi co 76 lat. Te „wizyty” trwają już od 2 tysięcy lat.


Pobierz ppt "Budowa Układu Słonecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google