Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowy styl życia! <3.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowy styl życia! <3."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowy styl życia! <3

2 Co to jest zdrowy styl życia?!
Dla wielu ludzi zdrowy styl życia jest tym, czym warto się przejmować. Warto dążyć do tego, aby żyć zdrowo. Dzięki określonym zachowaniom można naprawdę zdrowo wyglądać i być w pełni szczęścia. Wiele osób poprzez hasło na temat zdrowego tryby życia rozumie ruch. Dużo ruchu na świeżym powietrzu przede wszystkim wspomaga organizm. Powoduje, że człowiek staje się bardziej odporny na wszelkiego rodzaju choroby. Dla innych zdrowym trybem życia jest przede wszystkim prawidłowe odżywianie się. Ważne by składniki, które się spożywa były przede wszystkim naturalnego pochodzenia. Dużo warzyw, zbilansowany posiłek, odrobina ziół wspomagają dietę i nie tylko. Zdrowy styl życia to przede wszystkim doskonałe poczucie humoru, trzeba w końcu umieć śmiać się w życiu. Mówi się, że uśmiech jest kluczem do zdrowia, a przynajmniej do szczęścia. Zdrowy styl życia to wszystko, co powinno być zdrowe, zarówno ruch, odpowiednia dieta, dobre nastawienie do świata, harmonia zarówno ciała jak i duszy, wszystko połączone.

3

4 Czemu warto się zdrowo odżywiać?!
Zdrowe jedzenie przedłuża życie. Dzięki zdrowej żywności, czy chociażby dzięki uważaniu na to, co jemy, możemy pozbyć się z organizmu różnych chorób, a czasem nawet zahamować ich rozwój. Niektóre produkty bowiem zawierają składniki wpływające bardzo pozytywnie na nasz organizm. Przykładowo sok z buraków, czy buraki same w sobie, wpływają idealnie na naszą krew polepszając zarówno jej krążenie, jak i uzupełniając w potrzebne składniki. Zdrowe jedzenie pomaga utrzymać nam wymarzoną sylwetkę. Jedząc tylko zdrowe produkty, bez zbędnych konserwantów, tłuszczów czy pustych kalorii, jesteśmy w stanie sprawić, że nasza figura nie będzie się zmieniać, a nabierze bardziej zdrowych kształtów. Warto również dodać, że zdrowe odżywianie wspomaga pracę naszego mózgu. Jedząc tylko zdrowe produkty, możemy mieć świadomość, że utrzymamy koncentrację na dłużej i nie będziemy mieli problemów z zadaniami intelektualnymi.

5

6 Chcesz zmienić swoje nawyki na zdrowsze?!
Pierwsze co zrób, to ogranicz najlepiej do 0 wszystkie napoje dosładzane oraz te dodatkowo gazowane. ( Nawet nie zdajesz sobie sprawy jaka to bomba kaloryczna i bez żadnych wartości odżywczych)

7

8 Na czym polega złe żywienie?!
Choroby sercowo-naczyniowe - powstają w wyniku otyłości, nadmiernego spożycia: nasyconych kwasów tłuszczowych (tłuszczów zwierzęcych), cholesterolu, soli kuchennej. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym jest niskie spożycie błonnika. Rak przełyku, jamy ustnej i żołądka - istnieje dodatni związek pomiędzy nadmiernym spożyciem alkoholu i spożyciem żywności solonej, wędzonej a zwiększoną częstością występowania tych chorób. Otyłość - szczególnie otyłość brzuszna sprzyja rozwojowi cywilizacyjnych chorób metabolicznych takich jak: choroba niedokrwienna serca, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze Kamica żółciowa - jest to przede wszystkim choroba ludzi otyłych, u których nadmierne stężenie cholesterolu w żółci sprzyja powstawaniu kamieni. Jednocześnie wśród przyczyn kamicy wymienia się niskie spożycie błonnika. Próchnica - jest w sposób bezpośredni spowodowana nadmiernym spożyciem cukru. Osteoporoza - odpowiednie spożycie wapnia w wieku młodzieńczym może mieć znacznie profilaktyczne dla rozwoju schorzenia w późniejszych latach życia.

9

10 Jakie są podstawowe zasady zdrowego żywienia?!
Jedzenie powinno być jak najbardziej urozmaicone. Codziennie powinno się spożywać produkty zbożowe, mleczne, wysokobiałkowe (ryby, mięso), warzywa i owoce. Jedzenie powinno sprawiać przyjemność. Należy spożywać posiłki w ilości zapewniającej utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy spożywać dużo warzyw i owoców - cztery, pięć razy dziennie. Dostarczamy w ten sposób odpowiedniej ilości witamin, minerałów i błonnika. Należy ograniczyć spożycie pokarmów obfitujących w tłuszcze (szczególnie tłuszcze zwierzęce). Podstawę diety powinny stanowić węglowodany złożone, bogate w skrobię i błonnik. Należy unikać spożycia słodyczy oraz ograniczyć spożycie soli.

11

12 Co to jest ruch?! Ruch to nie tylko sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawienie naszej sylwetki i samopoczucia ale również, a może przede wszystkim sposób na uniknięcie wielu chorób w tym cywilizacyjnych. Uprawianie sportu i odpowiedni sposób żywienie mają zbawienny wpływ na nasze ciało i zdrowie.

13

14 Uprawiając regularnie jakąś dyscyplinę sportu dotleniamy mózg, dzięki czemu mamy lepszą koncentrację. Ruch ma zbawienny wpływ na nasz układ krwionośny i oddechowy. Systematyczne ćwiczenia przyczyniają się do zwiększenia pojemności płuc oraz poprawiają przepływ krwi. Dzięki temu nasz organizm staje się bardziej wytrzymały. Wzrasta również moc serca co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca. Ponadto lepiej przebiega metabolizm. Poprzez dotlenienie komórek mięśniowych zwiększa się przyrost masy mięśniowej. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ także na psychikę. Nie bez powodu mówi się w zdrowym ciele zdrowy duch. Dzięki aktywności ruchowej łatwiej zwalczyć stres, oraz odsunąć od siebie dręczące myśli. Ale to tylko niektóre z zalet aktywności fizycznej.

15

16 Rodzaje ćwiczeń: Ćwiczenia aerobowe (tlenowe) – określane są również jako ćwiczenia układu krążenia. Wysiłkiem aerobikowym są ćwiczenia na bieżni, taniec, jogging, jeżdżenie na rowerze, pływanie, koszykówka, czy chociażby spacer, chodzenie po górach, nawet sprzątanie i pracowanie w ogródku. Ćwiczenia takie przyśpieszają oddech, zwiększają częstotliwość bicia serca, przyśpieszają krążenie krwi, dzięki czemu do mięśni dopływa więcej tlenu. Ćwiczenia siłowe – polegają na wolnych kontrolowanych ruchach, napinaniu mięśni. Do takich ćwiczeń zaliczają się np. popularne pompki, brzuszki i przysiady, gdy masa ciała używana jest jako siła oporowa, podnoszenie ciężarów. Dzięki nim zwiększa się siła, wielkość i wytrzymałości mięśni Ćwiczenia izotoniczne – są to np. przysiady, pompki, podciągnie, podnoszenie lekkich hantli. Polegają na rytmicznym wydłużaniu i kurczeniu się mięśni przy ich stałym naprężeniu Ćwiczenia giętkości – są to np. ćwiczenia rozciągające (stretching), czyli serie skoordynowanych ruchów, które mają na celu rozciągnięcie, rozluźnienie mięśni i tkanki łącznej; także joga, taniec

17

18 Dlaczego warto pić wodę?!

19 ZAPAMIĘTAJ! Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie!

20 Dziękuję! Prezentację przygotowała Weronika Sukiennik!


Pobierz ppt "Zdrowy styl życia! <3."

Podobne prezentacje


Reklamy Google