Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Strefa Schengen Jakub Bartoszewski i Michał Mazur

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Strefa Schengen Jakub Bartoszewski i Michał Mazur"— Zapis prezentacji:

1 Strefa Schengen Jakub Bartoszewski i Michał Mazur
Jak wykorzystać możliwości które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej? Strefa Schengen Jakub Bartoszewski i Michał Mazur

2 Trochę historii Układ w Schengen – 1985 rok – Luksemburg
Porozumienie między państwami Unii Europejskiej na mocy którego obywatele wszelkich narodowości i o dowolnym obywatelstwie mogą poruszać się bez ograniczeń po terenie objętym porozumieniem, czyli tzw. Strefie Schengen. Kraje członkowskie spoza Unii: Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein, Islandia + Monako, San Marino, Watykan Kraje, które przystąpiły częściowo: Wielka Brytania, Irlandia Polska w Schengen – od 2007 roku

3

4 Jak możemy z tego skorzystać?
Członkostwo w Strefie Schengen oznacza więc dla nas jako młodych ludzi: Brak kontroli granicznej – wjeżdżamy na terytorium innego państwa członkowskiego bez zatrzymywania się co oszczędza nam sporo czasu. Nie musimy starać się o żadne dokumenty (wiza) ani informować żadnego urzędu o naszym wyjeździe W każdej chwili możemy podjąć decyzję o wyjeździe za granicę.

5 Wakacje Nie musimy starać się o wizę aby wyjechać na wakacje do “ciepłych krajów” Brak kontroli granicznej znacznie zwiększa komfort podróży – nie musimy czekać na granicy.

6 Praca Dzięki członkostwie w Strefie Schengen, możemy w wakacje jednocześnie zwiedzić obcy kraj jak i zarobić tam pieniądze dzięki wakacyjnej pracy. …a gdy będziemy po szkole, możemy wybrać sobie kraj, w którym chcemy żyć i znaleźć tam stałą pracę.

7 Edukacja Członkostwo w Strefie Schengen znacznie ułatwia nam edukację za granicą – dzięki temu, możemy obecnie bez obaw o “sprawy papierkowe” studiować na uczelniach w całej Europie Dzięki brakowi wiz, stało się także znacznie bardziej realne uczenie się w szkołach średnich, gimnazjalnych czy nawet podstawowych na terenie innych państw członkowskich – czyli de facto na terenie większości Europy.

8 Szkoły średnie Od kiedy Polska stała się członkiem strefy Schengen, znacznie bardziej realne stało się uczenie w szkołach średnich w innych krajach UE. Co prawda, musimy załatwiać część “roboty papierkowej” zanim rozpoczniemy naukę w np. francuskim liceum ale w przeciwieństwie do krajów spoza strefy, nie musimy starać się o wizę i powroty do domu na przerwy są znacznie łatwiejsze. Od 2007 roku – czyli kiedy Polska wstąpiła do Strefy Schengen – nastąpił bujny rozwój organizacji oferujących stypendia na terenie Unii Europejskiej. W Polsce są to British Alumni Society, United World Colleges oraz Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oferujące stypendia na terenie Wielkiej Brytanii.

9 Uczelnie wyższe Znacznie realniejszą perspektywą jest zdecydowanie nauka na uczelniach wyższych zagranicą. Poza wspomnianą już zaletą jaką jest brak utrudnień związanych z wizami, warto pamiętać, że dzięki Strefie Schengen możemy studiować bez większych problemów w krajach nie będących członkami UE, m.in. Norwegii i Szwajcarii. Ponadto, wracając do ułatwień jakie zapewnia nam Strefa Schengen w kontekście wakacji – warto skorzystać z programu wymiany studenckiej Erasmus!

10 Wady Strefy Schengen Brak kontroli granicznych, który zapewnia Układ z Schengen, może prowadzić do następujących zagrożeń: Swobodne przemieszczanie się imigrantów spoza UE znajdujących się na terenie Strefy (vide – problem UK) Przestępcy mogą łatwo zbiec do innych krajów Niekontrolowany przepływ narkotyków z krajów gdzie są one legalne do pozostałych państw Masowa emigracja z jednych państw do drugich (obecny problem Polski jako państwa)

11 Dziękujemy I prosimy o pytania!


Pobierz ppt "Strefa Schengen Jakub Bartoszewski i Michał Mazur"

Podobne prezentacje


Reklamy Google