Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rysunki z efektami specjalnymi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rysunki z efektami specjalnymi"— Zapis prezentacji:

1 Rysunki z efektami specjalnymi
Informatyka Rysunki z efektami specjalnymi

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się:
– rodzajów efektów wizualnych możliwych do zastosowania w obrazach; – wykorzystywać polecenia w menu Obraz do komponowania atrakcyjnych ilustracji. Wiedza: Uczeń potrafi: -omówić sposób wykonania operacji na fragmentach rysunku; przerzucania, obracania, rozciągania, pochylania, odwracania kolorów; -wyjaśnić sposób powstawania rysunków symetrycznych i cienia; -wymienić przykładowe pary kolorów dopełniających. Umiejętności: -ustalić wymiar kartki; -wykonać operacje przerzucania, obracania, rozciągania, pochylania i odwracania kolorów; -utworzyć rysunek symetryczny; -zastosować efekt cienia w rysunku; -ustalić kolor dopełniający dla koloru oryginalnego.

3 Przegląd zagadnień Przerzucanie i obracanie. Symetria. Rozciąganie.
Cień. Negatyw. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

4 Przerzucanie i obracanie
Efekty specjalne na rysunkach wykonanych w programie Paint nie są porównywalne z tymi, jakie uzyskują graficy komputerowi w profesjonalnych programach, ale warto nauczyć się kilku przekształceń, aby rysunki stały się ciekawsze, śmieszniejsze, bardziej realne. Jednym z takich przekształceń jest przerzucanie i obracanie rysunku. Efekt przerzucania oraz obracania można uzyskać po wybraniu polecenia Przerzuć/Obróć w menu Obraz.

5 Przerzucanie i obracanie
Zaznaczanie rysunku Kliknij narzędzie Zaznacz.. Zaznacz rysunek myszą. Następnie kliknij funkcję Zaznaczanie bez tła.

6 Przerzucanie i obracanie
W menu Obraz wybierz polecenie Przerzuć/Obróć. Wybierz odpowiednie Przekształcenie.

7 Przerzucanie i obracanie
Efekt przerzucenia w poziomie

8 Przerzucanie i obracanie
Efekt obrotu o 90 stopni

9 Przerzuć w poziomie kopię
Symetria Efekt przerzucenia można wykorzystać do utworzenia odbicia lustrzanego rysunku. Efekt ten jest przydatny przy tworzeniu symetrycznych rysunków, jak np. drzewo. Wystarczy połowę drzewa narysować, a następnie skopiować i przerzucić w poziomie. Przerzuć w poziomie kopię i przysuń do oryginału Skopiuj element Po wypełnieniu kolorem mamy gotowe drzewo.

10 Rozciąganie Efekt rozciągnięcia umożliwia zmianę proporcji szerokości do wysokości obiektu. Rozciągać możemy w poziomie, pionie lub proporcjonalnie w obu kierunkach, dzięki czemu można powiększyć lub zmniejszyć rysunek. Rozciągnięcie jest możliwe przez polecenie Rozciągnij/Pochyl w menu Obraz oraz za pomocą punktów na ramce zaznaczenia rysunku.

11 Rozciąganie W menu Obraz wybierz polecenie Przerzuć/Obróć.
Punkty na ramce zaznaczenia. Kliknij i przeciągnij zmieniając rozmiar. Wpisz procentową zmianę rozmiaru w poziomie lub w pionie. Liczba większa od 100% powiększa, liczba mniejsza od 100 % pomniejsza rysunek w danym kierunku.

12 Rozciąganie Efekty rozciągnięcia rysunku w różnych kierunkach.
Rozciągnięcie w obu kierunkach Rozciągnięcie w pionie Rozciągnięcie w poziomie Efekty rozciągnięcia rysunku w różnych kierunkach.

13 Cień Efekt cienia dodany do rysunku powoduje, że jest on bardziej realistyczny. Efekt cienia możemy uzyskać pochylając kopię rysunku i zmieniając jego barwę. Pochylenie jest dostępne po wybraniu polecenia Rozciągnij/Pochyl w menu Obraz.

14 Pochyl w poziomie, wpisując procentowy stopień pochylenia.
Cień Rysunek zaznaczamy dokładnie po wybraniu narzędzia Zaznacz dowolny kształt. Pochyl w poziomie, wpisując procentowy stopień pochylenia.

15 Cień Wypełnianie kolorem.
Po pochyleniu, za pomocą narzędzia Wypełnianie kolorem zmień kolor na szary. Kolor szary

16 Negatyw Ciekawy efekt przekształcenia rysunku to negatyw. Efekt ten uzyskujemy za pomocą polecenia Odwróć kolor w menu Obraz. Po jego wybraniu rysunek wyświetla się w negatywie; barwy rysunku zostaną zastąpione barwami dopełniającymi.

17 Zaznacz wybrany rysunek lub jego fragment.
Negatyw Zaznacz wybrany rysunek lub jego fragment.

18 Podsumowanie Przerzucanie i obracanie. Symetria. Rozciąganie. Cień.
Negatyw.


Pobierz ppt "Rysunki z efektami specjalnymi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google