Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krzysztof Wodiczko Krzysztof Wodiczko Zofia Kulik Zbigniew LiberaZofia Kulik Zbigniew Libera.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krzysztof Wodiczko Krzysztof Wodiczko Zofia Kulik Zbigniew LiberaZofia Kulik Zbigniew Libera."— Zapis prezentacji:

1 Krzysztof Wodiczko Krzysztof Wodiczko Zofia Kulik Zbigniew LiberaZofia Kulik Zbigniew Libera

2

3 Urodzony w 1943 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Projektowania Przemysłowego ASP w Warszawie. Po studiach pracował jako projektant w zakładach przemysłowych: początkowo w UNITRA Warszawa, potem w Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie. W 1977 wyjechał z Polski początkowo do Kanady, a w 1991 do Bostonu, gdzie zaczął nauczać na Massachusetts Institute of Technology. Od 1994 roku jest dyrektorem Center for Advanced Visual Studies na MIT.

4 Realizacje Krzysztofa Wodiczki pokazują zazwyczaj pęknięcia w oficjalnych dyskursach polityczno- społecznych, uwidaczniają problemy przemilczane, ukrywane czy po prostu szerzej opinii publicznej nie znane. Artysta wydobywa na światło dzienne to, co drażni, niepokoi i budzi obawy, dlatego zaliczany bywa czasem do nurtu polskiej sztuki krytycznej. Poprzez swoje prace stara się oddać głos ludziom wykluczonym z oficjalnego dyskursu: bezdomnym, imigrantom, weteranom wojennym, kobietom.

5

6

7

8

9

10

11

12 Urodzona 14 września 1947 we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1971. W latach 70. i pierwszej połowie 80. pracowała z Przemysławem Kwiekiem w duecie KwieKulik – wówczas zajmowała się głownie działalnością performance. W latach 70. w swojej sztuce rozwijała koncepcję formy otwartej Oskara Hansena. Zajmuje się tematyką władzy, totalitaryzmu, relacji gender. W swoim podwarszawskim domu zgromadziła gigantyczne archiwum materiałów dotyczących polskiej neoawangardy. W latach 70. XX wieku związana była z Galerią Repassage.

13 Pod koniec lat 80. porzuciła performace by zająć się fotografią - układa zdjęcia ludzi i przedmiotów w bogate, wzorzyste kompozycje, nawiązujące do wzorów mozaik, gotyckich okien, perskich dywanów czy mandali. Głównym motywem dekoracyjnym jej prac jest akt męski umieszczany wśród symboli władzy - flag, grotów strzał, szarf i draperii, haków rzeźniczych, sznurów oraz monumentów z różnych okresów totalitaryzmu.

14

15

16

17

18

19

20 Urodzony 7 lipca 1959 w Pabianicach. Od 1979 roku studiował na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia te przerwał po roku i związał się ze środowiskiem łódzkiego "Strychu". Na początku lat 80. podjął współpracę z Solidarnością, dla której drukował ulotki, a w 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, także ulotki i plakaty przeciwko wydarzeniom w kopalni Wujek. Jego pierwsza wystawa ukazała się wiosną 1982 roku na "Strychu". W sierpniu artysta został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa i oskarżony o drukowanie prasy podziemnej. Stanął przed sądem wojskowym w Łodzi. W więzieniu przesiedział półtora roku. Okresowi temu przypisuje się decydujące znaczenie dla kształtowania osobowości twórczej Libery. Po wyjściu z więzienia Zbigniew Libera podjął współpracę z łódzką Kulturą Zrzuty, współtworzył czasopismo "Tango". Od 2006 Libera prowadzi nomadyczny tryb życia. Od 2009 działa jako profesor na ASP w Pradze. Współpracuje z Galerią Raster.

21 Zbigniew Libera jest uznawany za prekursora sztuki krytycznej, tzw. sztuki ciała oraz estetyki queer, którą wprowadził pod koniec lat 80. w swoich fotograficznych autoportretach. W swoich pracach analizuje i krytykuje przyjęte konwencje, kulturę (masową), tradycyjne modele wychowania. Bada relacje między sposobem wychowywania dzieci a ogólnie przyjętym postrzeganiem cielesności, m.in. tworząc makabryczne "zabawki". Porusza kwestie manipulowania obrazami przez popularne media. Głównym celem jego twórczości pozostaje jednak własne doświadczenie – konfrontacja z rzeczywistością.

22

23

24

25

26


Pobierz ppt "Krzysztof Wodiczko Krzysztof Wodiczko Zofia Kulik Zbigniew LiberaZofia Kulik Zbigniew Libera."

Podobne prezentacje


Reklamy Google