Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Kamila Bańkoska. Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Szacuje się, że jest on językiem ojczystym dla około 44 mln ludzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Kamila Bańkoska. Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Szacuje się, że jest on językiem ojczystym dla około 44 mln ludzi."— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Kamila Bańkoska

2 Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Szacuje się, że jest on językiem ojczystym dla około 44 mln ludzi na świecie. Wywodzi się on z języka praindoeuropejskiego. Ślady jego dziejów można zauważyć w obocznościach. Jest on językiem melodyjnym, a nawet przez niektórych został nazwany romantycznym.

3 Niejeden z nas na pewno zastanawiał się kiedyś nad tym pytaniem. Nie można policzyć wszystkich słów w języku polskim, ponieważ liczba ta wciąż rośnie. Najwyższa liczba haseł w słowniku języka polskiego to 350 tysięcy, jednak rachunek jest kilkakrotnie zawyżony, ponieważ policzono również wszystkie formy fleksyjne. Aby zacząć posługiwać się językiem polskim wystarczy znać jedynie 1200 słów.

4 Najczęściej spotykaną samogłoską jest A. Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, że właśnie za pomocą tej samogłoski każdy obwieścił wszystkim swoje przyjście na świat.

5 Dawniej w języku polskim były 3 liczby gramatyczne: 1.pojedyncza (odnosząca się do jednej osoby lub rzeczy) 2.podwójna (odnosząca się do dwóch osób lub rzeczy, często występujących w parze 3.mnoga (odnosząca się do więcej niż dwóch osób lub rzeczy) Liczba podwójna zanikła już w XVI w., jednak jej ślady spotykamy na przykład w nazwach przymiotów tworzących naturalne pary (ręce, rękoma, oczy, oczyma) i przysłowiach (cztery gęsie, dwie niewieście narobiły jarmark w mieście)

6 Nie we wszystkich językach rzeczowniki mają, jak w polskim, po siedem przypadków. Niektóre z nich mają tylko jeden lub dwa przypadki (np. w angielskim). Są jednak języki posiadające kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przypadków. W języku tabassaran w Dagestanie (Kaukaz) rzeczowniki odmieniają się przez czterdzieści osiem przypadków, Eskimosi natomiast używają aż 252 przypadków dla rzeczowników prostych.

7 Do jednej rodziny wyrazów mogą czasem należeć wyrazy odległe od siebie znaczeniowo, na przykład: 1.ksiądz, książę, księżyc; 2.pole, polowanie, polana, Polska; 3.ziemia, ziemianin, ziemniaki, ziomek, poziomki; 4.piwo, piwnica, piwonia, pijawka, pijak

8 Najstarsze zdanie zapisane w całości po polsku, pochodzi z 1270 roku. Znajduje się ono w napisanej po łacinie kronice klasztoru w Henrykowie pod Wrocławiem, spisanej przez Cystersów i brzmi "Daj ać ja pobruszę, a ty pocziwaj". Oznacza to "Daj, teraz ja pokręcę żarnami, a ty odpocznij" - tak miał powiedzieć Czech o imieniu Boguchwał do swojej grubej i niezdarnej żony, mielącej zboże.

9 Litery używane w języku polskim mają długą i ciekawą historię, której początki sięgają starożytnego Egiptu - ponad 5000 lat temu! Najpierw były to hieroglify przedstawiające różne przedmioty. Dla przykładu litera A powstała z hieroglifu przedstawiającego głowę byka, B - dom, E - człowiek krzyczący z radości, F - sierp, H - sznur zwinięty pionowo "w ósemki", M - fale wodne, N - wąż, O - oko, R - ludzka głowa, Z - strzała, Q - małpa.

10 Za trudne do nauczenia uznaje się języki ukraiński, rosyjski i serbski. Wyższy poziom prezentują fiński, węgierski i estoński ze względu na niezliczone przypadki rzeczowników. Ekstremalnie trudny język to polski (7 przypadków, 3 rodzaje, bardzo trudna wymowa). Aby dobrze go opanować potrzeba kilku lat. Ważną rolę sprawują frazeologizmy, którymi wielu posługuje się nieprawidłowo. Aby ukazać jego trudność można rozważyć formy gramatyczne liczebnika dwa (2). Angielski – 1 forma (two) Polski - 17 form (dwa, dwie, dwoje, dwóch (lub dwu), dwaj, dwiema, dwom (lub dwóm), dwoma, dwojga, dwojgu, dwojgiem, dwójka, dwójki, dwójkę, dwójką, dwójce, dwójko).

11 Polski to piękny, a zarazem trudny język. Kryje w sobie długą historię oraz wiele ciekawostek. Polacy powinni być dumni z takiego języka. Bibliografia: www.polski-z-klasa.bloog.pl www.wikipedia.pl


Pobierz ppt "Wykonała: Kamila Bańkoska. Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Szacuje się, że jest on językiem ojczystym dla około 44 mln ludzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google