Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak zbyt duże obciążenie fizyczne lub psychiczne. Bodźce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak zbyt duże obciążenie fizyczne lub psychiczne. Bodźce."— Zapis prezentacji:

1

2 Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak zbyt duże obciążenie fizyczne lub psychiczne. Bodźce te wywołują reakcję obronną organizmu, jego mobilizację w kryzysowych momentach. Jednak, jeśli stres trwa bardzo długo, może powodować osłabienie, niepokój, a także dolegliwości fizyczne. Definicja stresu

3 Przyczyny stresu Niekiedy nasze otoczenie, lub praca wywołują nieprzyjemne odczucia, stanowiące źródło stresu. Warto zatem zastanowić się jakie składowe naszego otoczenia mogą prowadzić do dyskomfortu.

4 Stres, czynniki ze środowiska Tłok, ograniczenie poczucia prywatności. Tłok, ograniczenie poczucia prywatności. Niewystarczająca przestrzeń życiowa. Niewystarczająca przestrzeń życiowa. Hałas Hałas

5 Stres, czynniki ze środowiska Bałagan, nieporządek. Bałagan, nieporządek. Zła organizacja w miejscu pracy Zła organizacja w miejscu pracy. Zanieczyszczenie środowiska. Zanieczyszczenie środowiska.

6 Stres, czynniki chemiczne i pokarmowe Kofeina: podnosi hormon stresu, Kofeina: podnosi hormon stresu, utrudnia sen i powoduje zwiększoną drażliwość. Zastrzyk węglowodanów dostarczany Zastrzyk węglowodanów dostarczany pod postacią np. słodyczy. Niezrównoważona dieta. Niezrównoważona dieta.

7 Stres jako pochodna stylu życia Monotonia, czyli wykonywanie tych samych, powtarzających się w krótkim odstępie czasu, na ogół prostych czynności. Obciążenie pracownika/ucznia zadaniami przekraczającymi jego zdolność umysłową (pojawiają się zaburzenia uwagi, pamięci, toku myślenia).

8 Bezradność w istniejącej sytuacji, brak poczucia, że można na kogoś lub na coś liczyć. Odrzucenie społeczne przez środowisko, w którym na co dzień żyjemy. Stres jako pochodna stylu życia

9 Konieczność szybkiego podejmowania decyzji przy niepełnej informacji i dużej odpowiedzialności. Presja, czyli oddziaływanie na kogoś mające go skłonić lub zmusić do wykonania jakiejś czynności. Stres jako pochodna stylu życia

10 Objawy stresu Ważne jest, żeby nauczyć się rozpoznawać, gdy poziom stresu jest poza kontrolą. Objawy przeciążenia stresem mogą być właściwie nieograni- czone i zależą od jednostki. Należy zdać sobie sprawę z tego, jak reagujemy na nadmiar stresu. Mogą występować trzy rodzaje reakcji:

11 Pobudzenie Pobudzenie – stres stymuluje do działania, często powoduje złość i zbyt emocjonalną reakcję, podczas której wypalamy się psychicznie i fizycznie. Wycofanie Wycofanie – zamykanie się w sobie, zaprzeczanie istnieniu czynnika stresującego, wykazywanie bardzo mało emocji, jest to reakcja depresyjna. Paraliż Paraliż – stres wywołuje silną reakcję emocjonalną uniemożliwiając równo- cześnie podjęcie jakichkolwiek działań, stres powoduje napięcie i paraliż.

12 Objawy poznawcze Problemy z pamięcią Dekoncentracja Trudności z oceną sytuacji Postrzeganie jedynie negatywnych stron sytuacji Rozbiegane myśli Nieuzasadniony lęk Niepokój

13 Objawy emocjonalne Zły humor, ogólne niezadowolenie Drażliwość Nadmierne pobudzenie – brak zdolności do relaksu, odpoczynku Uczucie przytłoczenia Poczucie samotności i izolacji Depresja

14 Objawy fizyczne Bóle i inne dolegliwości Biegunki lub zaparcia Zawroty głowy, nudności, wymioty Bóle w klatce piersiowej, szybkie bicie serca Częste przeziębienia – obniżenie odporności

15 Objawy behawioralne Zwiększony lub zmniejszony apetyt Nadmiar snu lub bezsenność Izolowanie się od innych Zaniedbywanie obowiązków Nadużywanie alkoholu, papierosów, narkotyków – aby się zrelaksować Nerwowe nawyki (np. obgryzanie paznokci)

16 UWAGA! Należy jednak pamiętać, że powyższe objawy mogą być wywoływane również przez inne schorzenia. Jeżeli obserwujemy u siebie kilka powyższych objawów najlepiej poradzić się lekarza. Ogólne badania wyjaśnią czy objawy są wynikiem stresu czy są spowodowane przez inny czynnik.

17 Skutki stresu Jeżeli jednak w samą porę nie zwalczyliśmy przyczyn, możemy spodziewać się wielu niepożądanych skutków.

18 Problemy z trawieniem Wrzody dwunastnicy i żołądka Problemy z cerą Bóle kręgosłupa Wypadanie włosów Cukrzyca Otyłość Osteoporoza Bóle głowy, które trwają latami. Choroby serca i układu krążenia.

19 Przykłady sytuacji, kiedy możemy odczuwać stres Uciekł nam autobus i możemy spóźnić się do pracy lub szkoły. Niektórzy boją się dentysty, a więc przed wizytą u niego odczuwają stres. Małe potknięcia w szkole, pracy lub życiu towarzyskim. Ważny egzamin Stres związany z nową szkołą lub nowym miejscem zamieszkania (przeprowadzka)

20 Jak walczyć ze stresem Niezwykle ważne jest abyś zdał sobie sprawę, że jesteś odpowiedzialny za swój własny poziom stresu. Bardzo często jest on związany ze sposobem, w jaki myślisz o świecie. Naucz się kontrolować poziom stresu - zwiększać go, gdy potrzebujesz pobudzenia i obniżać, gdy czujesz się przytłoczony nim.

21 Naucz się lepiej gospodarować czasem - sporządzaj plan dnia, a nawet tygodnia, spis rzeczy, które masz do załatwienia bardzo pilnie i takich, które mogą jeszcze zaczekać. Zorganizuj dobrze miejsce pracy. Naucz się lepiej gospodarować czasem - sporządzaj plan dnia, a nawet tygodnia, spis rzeczy, które masz do załatwienia bardzo pilnie i takich, które mogą jeszcze zaczekać. Zorganizuj dobrze miejsce pracy.

22 Stawiaj sobie realistyczne cele – ustal, co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Sporządź plan działania, ale nie bądź dla siebie zbyt wymagający. Stawiaj sobie realistyczne cele – ustal, co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Sporządź plan działania, ale nie bądź dla siebie zbyt wymagający.

23 Rozwijaj w sobie poczucie humoru - stare przysłowie mówi, że śmiech to zdrowie. Jest w tym dużo racji. Rozwijaj w sobie poczucie humoru - stare przysłowie mówi, że śmiech to zdrowie. Jest w tym dużo racji.

24 Nie troszcz się o rzeczy na które nie masz wpływu -nie jesteś w stanie wpłynąć na pogodę, ani na zaprzestanie wojen na świecie. Pozwól, by życie toczyło się samo, a ty koncentruj się tylko na tym, nad czym masz władzę. Nie troszcz się o rzeczy na które nie masz wpływu -nie jesteś w stanie wpłynąć na pogodę, ani na zaprzestanie wojen na świecie. Pozwól, by życie toczyło się samo, a ty koncentruj się tylko na tym, nad czym masz władzę.

25 Porozmawiaj z kimś, kto naprawdę może cię wysłuchać - nie udawaj kogoś, kto nie może się mylić ani okazywać słabości. Pozwól sobie pomóc. Porozmawiaj z kimś, kto naprawdę może cię wysłuchać - nie udawaj kogoś, kto nie może się mylić ani okazywać słabości. Pozwól sobie pomóc.

26 Uprawiaj sport - ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie lepszym sposobem na okiełznanie stresu, niż obsesyjne myślenie o tym, co może się wydarzyć i zamartwianie się Uprawiaj sport - ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie lepszym sposobem na okiełznanie stresu, niż obsesyjne myślenie o tym, co może się wydarzyć i zamartwianie się.

27 Zdrowo się odżywiaj - pamiętaj, że istnieje związek między fizyczną i psychiczną stroną człowieka. Unikaj używek; papierosów, kawy, alkoholu. Przecież tylko w "zdrowym ciele - zdrowy duch" Zdrowo się odżywiaj - pamiętaj, że istnieje związek między fizyczną i psychiczną stroną człowieka. Unikaj używek; papierosów, kawy, alkoholu. Przecież tylko w "zdrowym ciele - zdrowy duch"

28 Odpowiednia ilość snu – Prawidłowy sen powinien trwać od 7-8 godzin. Regeneruje on system nerwowy. Odpowiednia ilość snu – Prawidłowy sen powinien trwać od 7-8 godzin. Regeneruje on system nerwowy.

29 Ciekawostka:

30 Bibliografia http://www.biofizjoenergia.boo.pl/kompedium- wiedzy/psychologia/30- stres.html?showall=&start=4 http://www.biofizjoenergia.boo.pl/kompedium- wiedzy/psychologia/30- stres.html?showall=&start=4 http://www.stres-depresja.pl/stres/objawy-stresu http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaks uj-sie/bol-glowy-zawal-wrzody-zolodka-otylosc- niepozadane-skutki-stresu_35669.html http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaks uj-sie/bol-glowy-zawal-wrzody-zolodka-otylosc- niepozadane-skutki-stresu_35669.html http://zdrowie.ideopolis.pl/stres-jaki-walczyc/ http://www.dobrypedagog.info/zsgh/index.php?opti on=com_content&view=article&id=22:co-to-jest- stres-&catid=19:faq&Itemid=9 http://www.dobrypedagog.info/zsgh/index.php?opti on=com_content&view=article&id=22:co-to-jest- stres-&catid=19:faq&Itemid=9

31 Bibliografia http://www.ultrasport.pl/co_to_jest_stres_,artykul, 2531.html http://www.ultrasport.pl/co_to_jest_stres_,artykul, 2531.html http://www.nauki-spoleczne.info/stres-i-jego- przyczyny http://www.nauki-spoleczne.info/stres-i-jego- przyczyny http://pl.wikipedia.org/wiki/Stres

32 Koniec


Pobierz ppt "Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak zbyt duże obciążenie fizyczne lub psychiczne. Bodźce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google