Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu
„Aktywność obywatelska i lekcja samorządności” Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu i Urząd Miejski Śmigla

2 Niezwykła lekcja-gmina nam nie obca
Uczniowie realizujący projekt pt. „20 lat wspólnie” uczestniczyli w lekcji dotyczącej zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego. Po wysłuchaniu wykładu pani Ilony Koniecznej obejrzeliśmy film, który prezentował walory naszej gminy. Następnie podzieleni na grupy wykonywaliśmy plakaty dotyczące praw obywatela mieszkającego w naszej gminie. I grupa opracowywała prawa obywatela naszej gminy, II grupa zajęła się zadaniami samorządu gminnego, III grupa prezentowała władze samorządowe, a IV grupa opracowywała budżet gminy. Lekcja ta była niezwykłym doświadczeniem, która w nieszablonowy sposób pozwoliła młodym uczestnikom projektu poznać trudne zagadnienia dotyczące samorządu terytorialnego…

3 Zdjęcie z lekcji samorządności

4 Zdjęcie z lekcji samorządności

5 Aktywność obywatelska
Problem aktywności obywatelskiej był tematem naszych zajęć. Postawiliśmy sobie pytania, – dlaczego dorośli, ale i nie tylko, nie angażują się w sprawy, które ich dotyczą. W czasie godzinnej dyskusji wymienialiśmy przykłady aktywności obywatelskiej, które można zaobserwować w naszym otoczeniu, np.: udział w wyborach, zebraniach wiejskich, niskie zaangażowanie w organizacji, ale i udział w imprezach lokalnych, działania na rzecz innych. Zastanawialiśmy się nad przyczynami bierności obywateli naszej gminy. Zwróciliśmy uwagę na niską frekwencję wyborczą w wyborach samorządowych. Jako główną przyczynę owej bierności wskazaliśmy brak informacji, lenistwo, świadomość, że jeden głos nic nie znaczy. Wielu z nas proponowało wprowadzenia głosowania 2-dniowego i elektronicznego, ale były też głosy, aby wprowadzić obowiązek udziału w wyborach. Naszą propozycją, którą postaramy się wdrożyć w przyszłości będzie stworzenie strony internetowej naszej wsi. W ten sposób zwiększymy dostęp do informacji mieszkańców Czacza. Będziemy chcieli umieszczać aktualności naszej wsi, informacje o organizacjach działających w naszej wsi, np. OŚP (Ochotnicza Straż Pożarna), Klub AA (Anonimowych Alkoholików), Kółka Rolnicze, Klub Seniora, Koło Gospodyń Wiejskich itp., a także ogłoszenia dotyczące funkcjonowania szkoły, biblioteki, parafii itp.

6 Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Śmigla
W naszej szkole Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Śmigla odbyły się 26 lutego  o godzinie Radnymi do Młodzieżowej Rady Miejskiej Śmigla zostały Monika Piotrowiak i Karolina Mikołajczak. Wyboru dokonywali uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum, a głosy przeliczała przeszkolona wcześniej komisja w składzie : Agnieszka Janicka, Ania Krysman, Ania Lester, Martyna Jaśkowiak, Kinga Kobiałka.

7 Zdjęcie radnej Moniki Pitrowiak

8 Zdjęcie radnej Karoliny Mikołajczak

9 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Sandra Ratajczak , klasa III b.g Weronika Biała , klasa III b.g Zygfryd Kostrzewa , klasa III b.g Krzysztof Urbaniak , klasa III b.g Agnieszka Janicka , klasa III a.g Anna Krysman , klasa III a.g Karolina Mikołajczak , klasa II a.g Monika Domagała , klasa II a.g Martyna Jaśkowiak , klasa II a.g Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.

10 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Milena Stryjakowska , klasa II a.g Kinga Kobiałka , klasa II a.g Monika Czaja , klasa II a.g Anna Lester , klasa II b.g Anna Błażeczek , klasa II b.g Natalia Kostrzewa , klasa II b.g Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu Ilona Konieczna Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google