Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Portfolio. Schron przeciwlotniczy wybudowany w 1937 roku na potrzeby Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Z relacji świadków wynika, że budowany był

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Portfolio. Schron przeciwlotniczy wybudowany w 1937 roku na potrzeby Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Z relacji świadków wynika, że budowany był"— Zapis prezentacji:

1 Portfolio

2

3 Schron przeciwlotniczy wybudowany w 1937 roku na potrzeby Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Z relacji świadków wynika, że budowany był przez więźniów z Ciężkiego Więzienia w Sikawie. Schron ten wraz z budynkiem koszarowym znajdującym się nieopodal pełnił prawdopodobnie funkcję Pomocniczej Składnicy Uzbrojenia, która to zapewniała podstawowe wyposażenie i środki walki żołnierzom odbywającym manewry i ćwiczenia na poligonie. W schronie składowano takie rzeczy jak: maski p.gaz., hełmy, manierki, menażki, elementy ekwipunku żołnierskiego oraz amunicję karabinową. Przed wojną Wojsko Polskie nie posiadało taborów konnych mogących przewozić żołnierzy na poligon, ani potrzebnego sprzętu na ćwiczenia, dlatego M.S. Wojsk zgromadziło środki i wybudowało budynek koszarowy wraz ze schronem pełniącym funkcję składnicy.

4

5 Dane tech: Powierzchnia ogólna: 187 m2 Powierzchnia użytkowa: 175 m2 Wytrzymałość stropu: 0.035 MPa/m2 Grubość żelbetowego stropu: 40cm

6 Schron posiada konstrukcję żelbetowo-ceglaną. Schron chroni strop grubości 40cm, a nad stropem znajduje się metrowa warstwa ziemi, nad nią są poukładane płyty detonacyjne pokryte kilkunastocentymetrową warstwą ziemi z trawą (darnią). Schron posiada dwa wyjścia ewakuacyjne i jeden otwór okienny, który kiedyś osłaniany był przez kurtyny pancerne. Za tymi kurtynami pancernymi znajdowała się zrzutnia załadunkowa z rampą, którą dowożono zaopatrzenie. Schron wewnątrz podzielony jest na 8 pomieszczeń z drzwiami. Posiada 12 kominków wentylacyjnych. Schron wentylowany grawitacyjnie (biernie), obieg powietrza nie wymuszony. Wejście do schronu możliwe jest poprzez klatkę schodową (zbiegową - schody po prawej i lewej stronie w dół), które zamykane są drzwiami stalowymi gazoszczelnymi typu OH-1 (drzwi ochronno- hermetyczne 1). Pierwotnie schron posiadał inne drzwi, dwudzielne, nieznanego typu.

7

8 O nas Członkowie stowarzyszenia w wolnym czasie zajmują się organizacją prezentacji, pogadanek na temat architektury militarnej, radiołączności, historii oręża polskiego. Zajmują się szerzeniem postaw patriotycznych oraz organizacją pokazów i wystaw nt. historii wojskowości. Zajmujemy się również odnową polskiego schronu przeciwlotniczego z 1937 roku, który znajduje się w Łodzi przy ul. Konstantynowskiej 98. Jest to jeden z największych i najstarszych obiektów tego typu w mieście. W schronie zostało urządzone muzeum, a zobaczyć je można w czasie świąt państwowych takich jak Święto Niepodległości. W najbliższych planach mamy uruchomienie trasy turystycznej po łódzkich schronach - Polesie, ulokowanie obelisku lub tablicy pamiątkowej na terenie byłego Poligonu Brus, na terenie którego znaleziono masowe mogiły pomordowanych przez Niemcy Hitlerowskie i NKW D.

9

10 Wewnątrz urządzono muzeum, gdzie można obejrzeć wiele eksponatów zarówno z czasów I jak i II wojny światowej -bagnety, kolekcję hełmów, i inne rzeczy pochodzące z prywatnych kolekcji członków Stowarzyszenia, jak i podarowane przez przyjaciół i zwiedzających.

11

12

13 Jak niemal wokół każdego tego typu obiektu, także i wokół tego krążą legendy. Według jednej z nich budowla posiada ukryte kondygnacje i tunele. Podczas prac remontowych odkryliśmy ślady po usuniętych ściankach działowych,znaleźliśmy też wiele cennych przedmiotów zakopanych na terenie schronu.

14

15 Z relacji osób zamieszkujących teren Brusa wynika, że schron zajmowało Gestapo i NKWD jako miejsce przesłuchań, więźniowie zaś kończyli życie na pobliskim poligonie. Do tej pory trwają tam prace archeologiczne. Aby upamiętnić poległych planujemy stworzyć wystawę poświęconą tym tragicznym wydarzeniom.

16

17 Schron-Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. W Święto Niepodległości odwiedziło nas 3 tysiące osób. Przygotowujemy też atrakcje dla najmłodszych, co spotyka się z ogromnym entuzjazmem.

18

19

20

21

22 W naszym obiekcie oprócz świąt patriotycznych odbywają się też inne uroczystości, w których biorą udział zwiedzający. Są to dla nich niezapomniane chwile, o czym świadczą wpisy w Księdze Gości.

23

24

25

26 Współpracujemy z wieloma Grupami Rekonstrukcji innymi organizacjami o profilu patriotycznym. Lekcja żywej historii dla mieszkańców i turystów daje możliwość cofnięcia się w czasie i przeżycia chwil, które znamy jedynie z podręczników.

27

28

29

30

31

32

33 Aktualne informacje na temat dni oraz godzin otwarcia dostępne są na naszej stronie internetowej www.brus.ugu.pl www.brus.ugu.pl Fb/KompanjaBrus Istnieje także możliwość otwarcia obiektu dla grup zorganizowanych w uzgodnionym terminie. Tel.530 438 299-Piotr Tel.692 468 167-Dariusz

34


Pobierz ppt "Portfolio. Schron przeciwlotniczy wybudowany w 1937 roku na potrzeby Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Z relacji świadków wynika, że budowany był"

Podobne prezentacje


Reklamy Google