Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzień bezpiecznego Internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzień bezpiecznego Internetu"— Zapis prezentacji:

1 Dzień bezpiecznego Internetu

2 CO NAM DAJE INTERNET? W dzisiejszych czasach trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez Internetu. Jest on dla nas przede wszystkim źródłem rozrywki oraz informacji. Korzystamy z niego dosłownie wszędzie, często w każdej wolnej chwili. Zdajemy się nie zauważać wad i problemów jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego korzystania z bogactwa Internetu.

3 WADY KORZYSTANIA Z INTERNETU: Anonimowość
Anonimowość daje złudne poczucie bezpieczeństwa dlatego na forach internetowych ludziom łatwiej jest obrażać innych. Czują się dzięki niej bezkarni dlatego w Internecie możemy stać się ofiarą pomówień bądź zostać ośmieszeni. Anonimowość wykorzystują także oszuści i pedofile, którzy mogą podszyć się pod naszych rówieśników.

4 Wirusy To prawdziwa plaga Internetu. Wirusy komputerowe umieszczane są na wielu stronach www, a także w ach i plikach pobieranych z Sieci. Najlepszą ochroną przed nimi jest firewall - zapora sieciowa, blokująca dostęp do komputera.

5 Spam Często zaśmieca nasze skrzynki
owe. Aby ustrzec się przed zalewającą falą reklam i ofert rozsyłanych po całej Sieci, należy posiadać filtr antyspamowy. Równie irytujące są wyskakujące reklamy tzw. pop-up, których czasem nie da się wyłączyć. Można się z nimi spotkać na wielu stronach i portalach internetowych.

6 Wyłudzenia Zdarzają się najczęściej na serwisach aukcyjnych. Tam oszustwo i kradzież pieniędzy jest dość znanym zjawiskiem. Po zamówieniu produktu i wysłaniu przelewu na konto sprzedawcy, paczka często w ogóle nie dociera pod wskazany adres albo wybrany towar jest uszkodzony bądź zepsuty i nie nadaje się do użytku. Dlatego przed zatwierdzeniem transakcji (bez względu na wartość produktu), należy przeczytać komentarze innych użytkowników na temat danego sprzedawcy.

7 Uzależnienie Do uzależnienia dochodzi, kiedy każdą wolną chwilę spędzamy przed monitorem komputera i surfujemy po stronach internetowych. Z czasem zapominamy o codziennych obowiązkach, odsuwamy się od rodziny i znajomych. Wirtualny świat staje się dla nas ważniejszy od prawdziwego.

8 Uzależnienie od Internetu odbija się nie tylko na psychice, ale też na zdrowiu.
Mogą się pojawić takie schorzenia jak: fobie społeczne (lęk przed kontaktem z ludźmi w realnym świecie, strach przed opuszczeniem mieszkania), wady wzroku wady postawy, bezsenność, nerwica depresja.

9 Hasła Kiedy korzystamy z różnych stron internetowych na których logujemy się za pomocą hasła musimy pamiętać o wylogowaniu się przed wyjściem. Pamiętajmy, aby nie używać tego samego hasła na kilku stronach i nie przechowywać hasła online, na komputerze czy kartce.

10 Dużym udogodnieniem jest możliwość płacenia rachunków przez Internet.
Jeżeli korzystamy z takiej formy płatności powinniśmy pamiętać, że nasze hasło powinno: mieć co najmniej 10 znaków, zawierać kombinację cyfr, wielkich i małych liter oraz symboli (np. Być łatwe do zapamiętania, lecz trudne do odgadnięcia przez inne osoby, nie zawierać wyrazów z logicznymi zamiennikami liter, np. nie zawierać całego wyrazu słownikowego, Różnić się znacznie od poprzednich haseł, nie zawierać powtórzeń znaków (np ), sekwencji (np. abcdefgh), ani ciągów znaków występujących obok siebie na klawiaturze (np. QWERTY).

11 NIESPRAWDZONE INFORMACJE
Szukając informacji na jakiś temat lub pytając się internautów o jakąś poradę musimy pamiętać o tym, że wiele treści dostępnych w Internecie jest nieprawdziwych, pochodzą z niepewnych źródeł, nie są też sprawdzane przez fachowców. Tak naprawdę w Sieci każdy może napisać cokolwiek na dowolny temat nie mając o tym żadnego pojęcia.

12 NARUSZANIE PRAW AUTORSKICH
Internet umożliwia korzystanie z dóbr intelektualnych, w tym także z utworów chronionych prawami autorskimi. Tej ochrony utwory nie tracą w żaden sposób w kiedy są publikowane w Internecie. Naruszeniem praw autorskich jest np.: kopiowanie artykułów z jednych na inne strony internetowe bądź używanie filmów lub tekstów bez wskazania ich autora lub podszywanie się pod niego.

13 INNE NIEBEZPIECZEŃSTWA
Internet może posłużyć również do szerzenia treści pornograficznych, rasistowskich, nawoływania do łamania prawa. Umożliwia także dostęp do stron poświęconych budowie bomb, broni i innych niebezpiecznych praktyk.

14 ZALETY KORZYSTANIA Z INTERNETU:
Wyszukiwarki Wyszukiwarki internetowe to doskonały sposób na znalezienie potrzebnych informacji w Internecie. Od początku swojego istnienia pomagały człowiekowi odnaleźć się w gąszczu internetowych witryn.

15 Rozrywka Internet zapewnia nam również rozrywkę.
Możemy dzięki niemu np.: grać w gry, oglądać filmy, słychać muzyki.

16 Informacje Internet otwiera nam dostęp do nieograniczonej liczby informacji na wszelkie możliwe tematy. W każdej chwili możemy sprawdzić co dzieje się w dowolnym miejscu na świecie. To co zamieścimy w Internecie dziś, jutro może być komentowane na całym świecie.

17 Komunikatory i portale społecznościowe
Komunikatory i portale społecznościowe umożliwiają nam kontakt ze znajomymi oraz nawiązywanie nowych znajomości z ludźmi z całego świata. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy zamieszczać na nich swoich danych osobowych.

18 Możliwość załatwiania różnych spraw bez wychodzenia z domu
Dzięki internetowi możemy bez wychodzenia z domu: Kupować i sprzedawać różne rzeczy Płacić rachunki Robić przelewy Zwiedzać zabytki dzięki wirtualnemu zwiedzaniu Uczyć się języków obcych

19 Bibliografia

20 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji
Prezentację wykonała: Katarzyna Kwietniowska


Pobierz ppt "Dzień bezpiecznego Internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google