Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klasa VI B, 2014, rok szkolny 2013 – 2014. 1.Co to jest energia 2.Źródła energii 3.Wykorzystanie 4.Oszczędzanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klasa VI B, 2014, rok szkolny 2013 – 2014. 1.Co to jest energia 2.Źródła energii 3.Wykorzystanie 4.Oszczędzanie."— Zapis prezentacji:

1 Klasa VI B, 2014, rok szkolny 2013 – 2014

2 1.Co to jest energia 2.Źródła energii 3.Wykorzystanie 4.Oszczędzanie

3 Energii nie można zobaczyć ani dotknąć, a jednak jest wszędzie. Gorąca herbata ma energię cieplną. Ogień w kominku ma energię świetlną i cieplną. Błyskawica podczas burzy ma energię cieplną, świetlną i elektryczną. Energia nie powstaje z niczego i nie znika Przechodzi tylko z jednej postaci w drugą Nie można jej stworzyć ani zniszczyć, można ją jedynie przekształcić.

4 Źródłami nieodnawialnymi są przede wszystkim paliwa kopalne: węgiel kamienny węgiel brunatny uran torf ropa naftowa gaz ziemny

5 Zasoby paliw kopalnych na ziemi są ograniczone. Jeśli nie spowolnimy tempa ich wykorzystywania szybko się skończą. Ich wydobywanie przyczynia się do niszczenia przyrody, a spalanie wiąże się ze znacznymi zanieczyszczeniami powietrza, które są przyczyną efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy Zasoby paliw kopalnych są na wyczerpaniu, więc ludzkość gwałtownie poszukuje rozwiązań alternatywnych. Rozwiązaniem tych problemów są odnawialne źródła energii.

6 Biomasa Energia wody Energia wiatru Zasoby geotermalne Energia słoneczna Odnawialne źródła energii w Polsce to:

7 Biomasa jest głównie wykorzystywana jako paliwo do spalania w celu wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz podgrzewania wody użytkowej.

8 Biopaliwa to nazwa ogólna dla paliw stosowanych w transporcie, otrzymywanych z upraw rzepaku pszenicy czy buraka cukrowego. : BiopaliwaBiodiselBioetanolBiometan

9 Pozyskiwanie energii wód i przekształcenie jej na energię mechaniczną przy użyciu turbin wodnych, a następnie na energię elektryczną za pomocą generatorów elektrycznych- nazywamy energetyką wodną.

10 Energia pochodząca z ruchu mas powietrza jest jedną z najstarszych energii odnawialnych eksploatowanych przez człowieka. Początkowo wykorzystywano ją głównie do napędzania wiatraków mielących zboże lub do pompowania wody.

11 Pod koniec XIX w. zaczęto wykorzystywać wiatr do produkcji energii elektrycznej. Energia kinetyczna wiatru (minimum 15 km/h) powoduje ruch obrotowy turbiny i produkcję elektryczności.

12 Energia geotermiczna (tzw. sucha energia geotermiczna) - jest to naturalna energia Ziemi zakumulowana w gruncie i skałach, a także wodach wypełniających struktury porowate skorupy ziemskiej.

13 Technologie energii słonecznej bazują na wykorzystaniu energii cieplnej słońca do celów grzewczych, a także wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Dziś energia słoneczna jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii energetycznych.

14 Kolektor termiczny przekształca energię słoneczną w ciepło. Używane do ogrzewania (np. wody )

15 Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz Co z tego, że to nie Ty płacisz za prąd, skoro to Ty wdychasz wyziewy elektrowni, która musi wyprodukować prąd do zasilenia niezgaszonej żarówki. Wyłączaj nie usypiaj! urządzeń Jeśli oglądasz telewizję, powyłączaj radioodbiorniki, komputery w pozostałych pomieszczeniach, jeśli nie będziesz z nich korzystać przez dłużej niż 16 minut (wyliczono, że uruchomienie komputera pożera tyle energii co pozostawienie go włączonego właśnie na 16 minut). Nie pozostawiaj w stanie czuwania, tylko wyłącz.

16 Wyciągaj z gniazdka ładowarki, np. do telefonu Ładowarka wetknięta do gniazdka, nawet jeśli nie jest do niej podłączony telefon, nadal pobiera prąd. A Ty za to płacisz. Wymień żarówki na energooszczędne które pracują dużo dłużej i pobierają mniej prądu. Przykręcaj grzejniki na noc W nocy i tak śpisz i jesteś pod kołdrą więc jest Ci ciepło, możesz zatem zaoszczędzić na ogrzewaniu całego pomieszczenia.


Pobierz ppt "Klasa VI B, 2014, rok szkolny 2013 – 2014. 1.Co to jest energia 2.Źródła energii 3.Wykorzystanie 4.Oszczędzanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google