Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja wykonana przez Mateusza Kiełbiowskiego w ramach lekcji przyrody Klasa VI B , 2014 , rok szkolny 2013 – 2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja wykonana przez Mateusza Kiełbiowskiego w ramach lekcji przyrody Klasa VI B , 2014 , rok szkolny 2013 – 2014."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja wykonana przez Mateusza Kiełbiowskiego w ramach lekcji przyrody
Klasa VI B , 2014 , rok szkolny 2013 – 2014

2 Co to jest energia Źródła energii Wykorzystanie Oszczędzanie Energia

3 Energii nie można zobaczyć ani dotknąć, a jednak jest wszędzie.
Gorąca herbata ma energię cieplną. Ogień w kominku ma energię świetlną i cieplną. Błyskawica podczas burzy ma energię cieplną , świetlną i elektryczną. Energia nie powstaje z niczego i nie znika Przechodzi tylko z jednej postaci w drugą Nie można jej stworzyć ani zniszczyć, można ją jedynie przekształcić.

4 Źródła energii nieodnawialnej
Źródłami nieodnawialnymi są przede wszystkim paliwa kopalne: węgiel kamienny węgiel brunatny uran torf ropa naftowa gaz ziemny

5 Zasoby paliw kopalnych na ziemi są ograniczone.
Jeśli nie spowolnimy tempa ich wykorzystywania szybko się skończą. Ich wydobywanie przyczynia się do niszczenia przyrody, a spalanie wiąże się ze znacznymi zanieczyszczeniami powietrza, które są przyczyną efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy Zasoby paliw kopalnych są na wyczerpaniu, więc ludzkość gwałtownie poszukuje rozwiązań alternatywnych. Rozwiązaniem tych problemów są odnawialne źródła energii.

6 Odnawialne źródła energii w Polsce to:
Biomasa Energia wody Energia wiatru Zasoby geotermalne Energia słoneczna

7 Biomasa Biomasa jest głównie wykorzystywana jako
paliwo do spalania w celu wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz podgrzewania wody użytkowej. Pelet ze słomy

8 z upraw rzepaku pszenicy czy buraka cukrowego.
Biopaliwa Biopaliwa to nazwa ogólna dla paliw stosowanych w transporcie, otrzymywanych z upraw rzepaku pszenicy czy buraka cukrowego. : Biopaliwa Biodisel Bioetanol Biometan

9 Energia wody Pozyskiwanie energii wód i przekształcenie jej na energię mechaniczną przy użyciu turbin wodnych, a następnie na energię elektryczną za pomocą generatorów elektrycznych- nazywamy energetyką wodną.

10 Energia wiatru Energia pochodząca z ruchu mas powietrza jest jedną z najstarszych energii odnawialnych eksploatowanych przez człowieka. Początkowo wykorzystywano ją głównie do napędzania wiatraków mielących zboże lub do pompowania wody.

11 Turbiny wiatrowe Pod koniec XIX w. zaczęto wykorzystywać wiatr
do produkcji energii elektrycznej. Energia kinetyczna wiatru (minimum 15 km/h) powoduje ruch obrotowy turbiny i produkcję elektryczności.

12 Geotermia Energia geotermiczna (tzw. sucha energia geotermiczna) - jest to naturalna energia Ziemi zakumulowana w gruncie i skałach, a także wodach wypełniających struktury porowate skorupy ziemskiej .

13 Energia słoneczna Technologie energii słonecznej bazują na wykorzystaniu energii cieplnej słońca do celów grzewczych, a także wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Dziś energia słoneczna jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii energetycznych.

14 Energia słoneczna Kolektor termiczny przekształca energię słoneczną w ciepło. Używane do ogrzewania (np. wody )

15 JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ
Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz Co z tego, że to nie Ty płacisz za prąd, skoro to Ty wdychasz wyziewy elektrowni, która musi wyprodukować prąd do zasilenia niezgaszonej żarówki. Wyłączaj nie usypiaj! urządzeń Jeśli oglądasz telewizję, powyłączaj radioodbiorniki, komputery w pozostałych pomieszczeniach, jeśli nie będziesz z nich korzystać przez dłużej niż 16 minut (wyliczono, że uruchomienie komputera pożera tyle energii co pozostawienie go włączonego właśnie na 16 minut). Nie pozostawiaj w stanie czuwania, tylko wyłącz.

16 JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ
Wyciągaj z gniazdka ładowarki, np. do telefonu Ładowarka wetknięta do gniazdka, nawet jeśli nie jest do niej podłączony telefon, nadal pobiera prąd. A Ty za to płacisz. Wymień żarówki na energooszczędne które pracują dużo dłużej i pobierają mniej prądu. Przykręcaj grzejniki na noc W nocy i tak śpisz i jesteś pod kołdrą więc jest Ci ciepło, możesz zatem zaoszczędzić na ogrzewaniu całego pomieszczenia.


Pobierz ppt "Prezentacja wykonana przez Mateusza Kiełbiowskiego w ramach lekcji przyrody Klasa VI B , 2014 , rok szkolny 2013 – 2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google