Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA PROFILU BIOTECHNOLOGICZNO- MEDYCZNEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA PROFILU BIOTECHNOLOGICZNO- MEDYCZNEGO"— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA PROFILU BIOTECHNOLOGICZNO- MEDYCZNEGO

2 CHROMATOGRAFIA BIBUŁOWA BARWNIKÓW ZAWARTYCH W M&M’S
Chromatografia - metoda chemicznej analizy instrumentalnej, w której dokonuje się podziału substancji między fazę nieruchomą (bibuła filtracyjna) i fazę ruchomą (substancja w rozpuszczalniku, np. barwnik) Z polskiego na nasze, jest to rozdział składników np. ze względu na wielkość cząsteczek z wykorzystaniem pasków bibuły i rozpuszczalnika.

3 METODA ROZDZIAŁU W zlewce umieszczamy rozpuszczalnik np. benzyna ekstrakcyjna, aceton itp. a na pasek bibuły nanosimy substancję, którą chcemy rozdzielić, np. barwnik spożywczy zabarwiający M&Ms. Po chwili otrzymujemy: następny slajd

4 NASZE WYNIKI Zgodnie z wynikami naszej chromatografii najwięcej składników miał barwnik brązowy M&Ms Dobrze udało nam się też rozdzielić czarny barwnik markera. Niestety powtórzeń wyszło mniej niż się spodziewaliśmy, ponieważ zjedliśmy część materiału badawczego.

5 BADANIE POJEMNOŚCI PŁUC PRZED I PO WYKONANIU ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH
Pojemność płuc to objętość powietrza zawartego w płucach. W skład pojemności całkowitej płuc wchodzą różne składowe, nazywane potocznie pojemnością płuc. Wśród nich rozróżniamy: TLC – total lungs capacity – pojemność całkowita płuc. VC – vital capacity – pojemność życiowa, w tym: TV – tidal volume – pojemność oddechowa IRV – inspiratory reserve volume – pojemność dopełniająca ERV – expiratory reserve volume – pojemność zapasowa RV – pojemność zalegająca Pojemność płuc objętość powietrza zawartego w płucach. W skład pojemności całkowitej płuc wchodzą różne składowe, nazywane potocznie pojemnością płuc. Wśród nich należy rozróżnić TLC – total lungs capacity – pojemność całkowita płuc. Na nią składają się: VC – vital capacity – pojemność życiowa. W badaniu spirometrycznym możemy ją podzielić na: TV – tidal volume – pojemność oddechowa – około 0,5 l wydychane podczas normalnego wdechu IRV – inspiratory reserve volume – pojemność dopełniająca (uzupełniająca) – około 2,5 l powietrza, które dodatkowo można wciągnąć do płuc (pogłębiony wdech) ERV – expiratory reserve volume – pojemność zapasowa – około 1,5 l powietrza, które dodatkowo można usunąć z płuc (pogłębiony wydech) RV – pojemność zalegająca – jest to pojemność około 1,2 l powietrza, które pozostaje w płucach nawet przy najgłębszym wydechu i nie jest wymieniana podczas standardowego oddechu. Pojemność ta nie jest dostępna do zmierzenia podczas standardowego badania spirometrycznego.

6 METODA Badaliśmy pojemność płuc u wszystkich profilowiczów, przed i po wykonaniu ćwiczeń fizycznych. GRUPA MĘSKA: 20 przysiadów + 20 pompek GRUPA DAMSKA: 20 przysiadów + 20 podskoków Badaliśmy pojemność Badanie wykonano z wykorzystaniem balonów i akwarium wypełnionego wodą.

7 NASZE WYNIKI Po wykonaniu ćwiczeń fizycznych pojemność płuc była znacznie większa, Jest to logiczne, ponieważ organizm w czasie wysiłku potrzebuje więcej tlenu (tlen jest potrzebny komórkom do oddychania komórkowego i wytwarzania energii)

8 IZOLOWANIE DNA Z POMIDORA
Wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny, stanowiący informację o budowie organizmu. Znajduje się w każdej żywej komórce, z której można go wyizolować Nie izolujemy DNA z palca brata, nogi chomika, rybki z domowego akwarium ani nielubianej koleżanki.

9 METODA Do rozdrobnienia pomidora użyliśmy blendera, mieszając 100 g warzyw z solą i zimną wodą (200 ml) „Zupę” pomidorową i detergent (płyn do mycia naczyń) przefiltrowaliśmy w celu pozbycia się celulozowych resztek ścian komórkowych. Dodaliśmy enzymu (płyn do soczewek), aby dostać się do wnętrza jąder komórkowych. Wykonaliśmy ekstrakcję za pomocą etanolu i uzyskaliśmy DNA pomidora.

10 MY W TRAKCIE PRACY

11 ANALIZA GENOTYPÓW Sprawdzaliśmy kogo charakteryzowały wymienione poniżej cechy genetyczne; recesywne i dominujące Kolor oczu Zwijanie języka w rurkę Praworęczność Wolny płatek ucha Nadmierny wyprost kciuka Na naszym profilu, Sprawdzaliśmy kogo charakteryzowały cechy genetyczne; recesywne i dominujące Wśród tych cech były: Kolor oczu: Kolor niebieski to cecha recesywna, każdy inny to cecha dominująca. Zwijanie języka w rurkę: Możliwość związania języka w rurkę jest cecha dominujaca, brak tej zdolnosci recesywna. Praworecznosc: Jeżeli ktos jest prawo reczny to posiada gen dominujacy, a lewo reczny recesywny Wolny platek ucha: Wolny platek ucha jest to cecha dominujaca, a przylegajacy recesywna Nadmierny wyprost kciuka: Jeżeli ktos posiada umiejetnosc przeprostu kciuka to ma ceche dominujaca, a jeżeli nie potrafi to znaczy ze ma gen recesywny

12 Nasze Wyniki Na obecnym slajdzie przedstawiono nasze wyniki
W rzędach znajdują się imiona osób poddanych badaniom, a w kolumnach cechy. Wielkimi literami oznaczono cechy dominujące a małymi cechy recesywne. Osobą, która miała najwięcej cech dominujących był Michał, a najwięcej cech recesywnych miał Igor. Podsumowując, każdy z nas jest wyjątkowy.

13 ZESPÓŁ NADMĘSKOŚCI Zespół nadmęskości, lub inaczej zespół Jacobsa jest spowodowanym dodatkowym chromosomem Y, co prowadzi do układu XYY.

14 OBJAWY ponadprzeciętny wzrost hipotonia osłabienie kości
słabe owłosienie twarzy ginekomastia problemy z trądzikiem młodzieńczym

15 WYKRYWANIE SHBG, oznaczenie stężenia białka wiążącego hormony płciowe w surowicy krwi. Wykonuje się je w celu oceny poziomu testosteronu i innych androgenów. Badanie cytogenetyczne, analiza chromosomów.

16 Analiza zawartość kationów i anionów w wodzie różnego pochodzenia
Podczas naszego kolejnego eksperymentu badaliśmy właściwości wody kolejno z: kranu, ”baniaka” i kałuży. Sprawdzaliśmy ich pH, obecność anionów fosforanowych, anionów azotanowych i azotynowych oraz anionów amonowych, a także twardość wody.

17 MY W PRACY

18 NASZE WYNIKI pH PO43- NO3- NO2- NH4+ Tw Kation/ Anion Rodzaj wody
Woda z kranu 7,4 0.00 <0.05 śr.twarda Woda z „baniaka” Woda z kałuży 7,1 3.00 0.10 10.00 0.40 miękka Podczas naszego kolejnego eksperymentu badaliśmy właściwości wody kolejno z :kranu, ”baniaka” i kałuży. Sprawdzaliśmy ich pH, obecność anionów fosforanowych, anionów azotanowych i azotynowych oraz anionów amonowych, a także twardość wody. Okazało się, że woda z baniaka i z kranu jest twardsza od wody z kałuży. Woda z kałuży nie nadawała się do picia, gdyż miała wysoki poziom jonów fosforanowych oraz azotanowych i azotynowych. Te jony negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Fosforanowe, gdyż są składnikami kwasów ortofosforowych, a te przyspieszają min. procesy starzenia organizmu. Jony azotanowe i azotynowe mają działanie mutagenne i rakotwórcze. Woda z kranu i woda z „baniaka” miały zaś podobne właściwości.

19 Modelowanie molekularne- cząsteczek z wykorzystaniem zasobów internetowych
Na ostatnich zajęciach tworzyliśmy cząsteczki wykorzystując do tego aplikację na stronie emolecules.com Był to długotrwały proces…… Dobrze, a teraz powiem o czymś innym, co robiliśmy. Na ostatnich zajęciach poszliśmy do sali informatycznej i tworzyliśmy cząsteczki z wykorzystaniem strony emolecules.com. Niestety, w związku z błędami obecnymi na tamtej stronie był to długotrwały proces, ale w końcu udało nam się osiągnąć cel.

20 NASZE WYNIKI Wśród cząsteczek które stworzyliśmy były: amoniak, glukoza, woda, fragment DNA. Aktualnie widzimy na slajdzie fluorometylofosfonian izopropylu, czyli sarin. Dzięki wykorzystanemu oprogramowaniu będziemy w stanie tworzyć kreatywne prezentacje z takich przedmiotów jak: chemia, fizyka czy biologia

21 WIZYTA W ŁÓDZKIM PLANETARIUM

22 WIZYTA W ŁÓDZKIM PLANETARIUM

23 Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na prezentację w przyszłym semestrze!


Pobierz ppt "PREZENTACJA PROFILU BIOTECHNOLOGICZNO- MEDYCZNEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google