Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Beata Pieńczykowska. Z okazji Festiwalu Nauki dostaliśmy zaproszenie od uczniów z ekozespołu, prowadzonego w naszej szkole przez Panią Krystynę Janus,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Beata Pieńczykowska. Z okazji Festiwalu Nauki dostaliśmy zaproszenie od uczniów z ekozespołu, prowadzonego w naszej szkole przez Panią Krystynę Janus,"— Zapis prezentacji:

1 Beata Pieńczykowska

2

3 Z okazji Festiwalu Nauki dostaliśmy zaproszenie od uczniów z ekozespołu, prowadzonego w naszej szkole przez Panią Krystynę Janus, na zajęcia pt. Jak to działa?

4 Nasi starsi koledzy pokazywali nam jak działa ekologiczny zegar. Bateriami do tego zegara były: ziemniaki, cytryna, jabłko itp. Wszyscy chcieliśmy spróbować zbudować taki ekologiczny zegar.

5 Z okazji Światowego Dnia Wody zaprosiliśmy do klasy przedstawiciela ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Mrągowie Panią Katarzynę Kaczyńską.

6 Pani Katarzyna Kaczyńska opowiedziała nam, gdzie znajduje się woda, ile jej jest i w jakiej występuje postaci na Ziemi. Zwróciła nam uwagę na przydatność wody w codziennym życiu oraz potrzebę jej oszczędzania i dbania o jej czystość.

7 Pani Katarzyna zaproponowała nam przeprowadzenie doświadczeń przy użyciu wody. Mieliśmy obserwować obieg wody w przyrodzie w specjalnie w tym celu przygotowanym środowisku. Posadziliśmy bratka w szklanym pojemniku. Po dwóch dniach na ściankach pojemnika zaczęły pojawiać się krople wody, co oznaczało, że ziemia paruje, para skrapla się i nawadnia ziemię z rośliną.

8 W dwóch pojemnikach posialiśmy rzeżuchę. Nasionka w jednym pojemniku podlaliśmy czystą wodą, w drugim wodą zanieczyszczoną olejem i proszkiem do prania. Obserwowaliśmy co się dzieje z naszymi roślinkami.

9 Ponieważ bardzo zaciekawiły nas właściwości wody zaprosiliśmy do swojej klasy Panią Krystynę Janus. Pani Krystyna wytłumaczyła nam i pokazała, jak to się dzieje, że przedmioty utrzymują się na wodzie. Związane jest to z napięciem powierzchniowym wody.

10 Drugie ważne zjawisko związane z wodą - elektrostatyczność. Strumień wody pod wpływem naelektryzowanej pałeczki odchyla się. To bardzo interesujące.

11 Z okazji Dnia Ziemi wróciliśmy znowu do kwestii związanych z wodą. Już wiedzieliśmy dlaczego przedmioty utrzymują się na wodzie, ale chcieliśmy sprawdzić czy są takie które toną. Kulka plasteliny tonie, ale placek zrobiony z tej samej plasteliny pływa. Kulka z papieru szybciej robi się mokra i tonie niż kawałek papieru położony płasko. Spinacz wrzucony do wody pionowo tonie,ale ten sam spinacz ukształtowany w trójkąt pływa.

12 W związku z rozmowami na temat naszej Ziemi jako planety zastanawialiśmy się też co to jest powietrze, do czego nam służy i kiedy je widać? Powietrze jest niezbędne do życia, bo zawiera tlen produkowany przez rośliny zielone. Powietrze widać jak jest burza na morzu, kiedy obraca się wiatrak, kiedy płonie świeczka. Przybiera kształt bańki mydlanej i mieści się w balonie.

13


Pobierz ppt "Beata Pieńczykowska. Z okazji Festiwalu Nauki dostaliśmy zaproszenie od uczniów z ekozespołu, prowadzonego w naszej szkole przez Panią Krystynę Janus,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google