Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ reklamy na decyzje konsumentów na rynku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ reklamy na decyzje konsumentów na rynku."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ reklamy na decyzje konsumentów na rynku.
Michał Passon Publiczne Gimnazjum nr 9 w Opolu mgr Maciej Skoczylas

2 Czym jest reklama? Informacja z komunikatem perswazyjnym
Działanie marketingowe, główny element promocji firmy Płatna forma prezentowania i popierania dóbr, usług oraz idei przez określonego nadawcę. Współcześnie stanowi formę komunikowania się firmy z rynkiem, polegającą na przekazywaniu informacji o produkcie, a także na kształtowaniu potrzeb klientów i sterowaniu popytem

3 Początki i historia Zjawisko reklamy pojawiło się wraz z rozwojem handlu. Pierwsza reklama była reklamą ustną, ale wkrótce informacje handlowe rozpowszechniły się także na ogłoszeniach i afiszach. Przełomem w historii było wynalezienie druku oraz XIX i XX wiek, w których ważne było wynalezienie nowych śródków przekazu, co umożliwiło rozwój dynamiczny rozwój reklamy w tym czasie.

4 Działanie reklamy Etapy działania reklamy na konsumenta
Tworzenie świadomości produktu, firmy lub marki. Wzbudzanie zainteresowania produktem, firmą lub marką. Wzbudzanie pożądania oferty. Wywoływanie oczekiwanej reakcji (np. zakupu). Celem reklamy jest skuteczność ich oddziaływania na odbiorcę, dlatego można się spotkać w reklamie z treściami wywołującymi np. skandal obyczajowy lub procesy sądowe. Dzięki temu wzrasta zainteresowanie wokół reklamy. Działanie reklamy

5 Znaczenie W powszechnym odczuciu reklama jest dźwignią handlu. Towarzyszy ona nieodłącznie gospodarce rynkowej. To ona informuje konsumentów o cenach towarów, markach, nowych produktach bądź usługach, a firmom zazwyczaj przynosi zysk. Reklamodawcy są w stanie zaryzykować miliony w reklamy wiedzeni chęcią zysku. Współcześnie celem marketingowym nie jest więc jedynie zaspokajanie potrzeb, ale też ich kreowanie.

6 Rodzaje reklamy ze względu na cel
wprowadzającą (nowy produkt na rynek) informacyjną ( zwracającą uwagę na korzyści wiążące się z kupnem produktu) utrwalającą (przypominającą o towarze bądź usłudze)

7 Media reklamowe Reklama jest rozpowszechniana przez środki przekazu, czyli media, do których zalicza się: telewizja, radio, magazyny, dzienniki, kino, internet, reklama zewnętrzna (billboardy, telebimy itd.)

8 Oddziaływanie reklamy na konsumenta
Na reklamie zyskują konsument i firma. Dzięki konkurencji towary są lepszej jakości a ceny niższe. Zaufanie reklamom perswazyjnym prowadzi często do kupna reklamowanego towaru, którego konsument nie zamierzał kupić, lub zsotaje nakłoniony do zapłacenia z niego wyższej ceny Współczesna reklama jest zazwyczaj nastawiona nie na rzetelna informację, lecz na pobudzenie emocji potencjalnego klienta

9

10 Kreowanie marki firmy Doskonałym hasłem, które wyraża jak powinno się promować swoją firmę jest wymyślone przez specjalistów od marketingu „Odróżnij się albo zgiń”. Marka firmy składa się z: loga, elementów graficznych z nią związanych i nazwy. Marka musi być zapamiętywalna i oryginalna. Wykreowanie jej wizerunku jest czasochłonne i drogie. Ponadto produkty tej firmy powinny być atrakcyjne jakościowo i cenowo. Koszta wypromowania marki są ogromne, ale opłacalne. Konsumenci przywiązują się wtedy do marki i pozostają jej wierni na długie lata.

11 Druga strona reklamy Zagrożenia płynące z reklamy: 1. Wprowadzenie w błąd odbiorcy. 2. Wzbudzanie nadmiernych potrzeb konsumpcyjnych. 3. Promocja zachowań społecznych i zwyczajów negatywnie wpływających na jednostkę. 4. Wyrabianie obojętności na przekaz społeczny. 5. Manipulacja odbiorcami przez użycie środków pozaracjonalnych, jak np. popęd seksualny, uzależnienie od papierosów i inne. Szczególnie negatywne działanie reklamy narażone są dzieci. Nie umieją one odróżnić prawdy od fikcji, biorąc to co zobaczą za rzeczywistość oraz używają usłyszanych w reklamie słów w codziennej mowie.

12 Wpływ reklamy na rynek Wpływ na dynamikę PKB Wymusza konkurencję
Napędza konsumpcję Wspieranie eksportu Wzrost zatrudnienia Reklama jest więc często określana papierkiem lakmusowym gospodarki.

13 Reklama społeczna i polityczna
Reklama społeczna to reklama mająca na celu wywołanie zmian społecznie pożądanych. Istnieją kontrowersje co do ścisłego określenia zakresu zainteresowań reklamy społecznej. Przykładowo trudno określić, czy należy do niej reklama artystyczna. Która jest formą promowania sztuki, ale i nie ma konkretnego celu. Ostatecznie jednak zwykle zostaje ona uznana jako "społeczna". Natomiast nie każda reklama niekomercyjna jest społeczną - absolutnie za takową nie można uznać reklamy politycznej. Ten rodzaj reklamy jest postrzegany jako działalność informacyjna oraz perswazyjna do określonego działania na rynku wyborczym. Jest ona nosicielem informacji i sugestii , które partia polityczna pragnie przekazać otoczeniu. Reklama polityczna przede wszystkim widoczna jest w czasie poprzedzającym wybory parlamentarne, prezydenckie czy też samorządowe.

14 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Reklama
podręcznik „Krok w przedsiębiorczość”


Pobierz ppt "Wpływ reklamy na decyzje konsumentów na rynku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google