Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWE ODŻYWIANIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWE ODŻYWIANIE."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWE ODŻYWIANIE

2 Dieta dla ucznia to ważny element wpływający na prawidłowy rozwój intelektualny i ogólne zdrowie młodego organizmu. Prawidłowe żywienie może zapobiec wielu kłopotliwym problemom zdrowotnym, takim jak nadwaga lub otyłość, kruche kości czy cukrzyca, lecz także dolegliwościom jak brak koncentracji i trudności w nauce. Zbilansowana dieta dla dziecka to również dawanie mu szansy na pełne wykorzystanie potencjału umysłowego.

3 Warto zdać sobie sprawę, że najlepszy sposób na wyrobienie u dziecka zdrowych nawyków żywieniowych to przede wszystkim bycie dobrym wzorem do naśladowania. Lekkostrawna dieta i regularna aktywność fizyczna powinny być stałymi elementami w każdej rodzinie.

4 Należy pamiętać, że zadbanie o zdrowe żywienie dzieci w wieku szkolnym wymaga także zaplanowania posiłków, które będą konsumowane poza domem. Zostawiając wolną rękę, dziecku, skończy się to na wyborze słodkich drożdżówek, słonych paluszków, chipsów czy słodkich napojów gazowanych.

5 CZEGO POWINNIŚMY UNIKAĆ

6 Napoje gazowane Napoje gazowane zawierają zwykle bardzo dużo cukru, ale bardzo mało substancji odżywczych. Spożywanie ich może przyczyniać się do tycia. Zawierają barwniki oraz dużo substancji chemicznych, które definiują ich smak. Kolejnym elementem, który negatywnie wpływa na zdrowie dzieci jest zawarty w napojach gazowanych fosfor. Powoduje on wypłukiwanie wapnia z organizmu, a tym samym może zwiększać ryzyko chorób zębów, przyzębia, dziąseł a także niszczyć szkliwo na zębach.

7 Co najlepiej wybrać?

8 Najzdrowsze i zalecane dla dzieci są soki wyciskane ze świeżych owoców, warzyw (bez dodatku cukru). Również kompot z owoców jest napojem zdrowym i łatwym w przygotowaniu. Jeżeli zaś zdecydujemy się na kupno czegoś do picia w sklepie pamiętajmy o uważnym czytaniu etykiet!!!

9 Chipsy - Dlaczego niezdrowe?
Po pierwsze na skutek smażenia wytwarza się akrylamid, substancja, która jest toksyczna dla układu nerwowego, może być również czynnikiem rakotwórczym; a najwięcej jest niej właśnie w chipsach. Dla uzyskania pożądanego smaku do chipsów dodaje się polepszacze smaku oraz konserwanty . 100g chipsów zawiera ok. 500 Kcal !!!

10 DOZWOLONE ale w OGRANICZONYCH ILOŚCIACH!
Uwaga na słodycze: ☻ To żywność wysokokaloryczna ☻ Ilość energii zwykle przewyższa wartość odżywczą Unikać należy:  Tłustych ciast francuskich, tortów z dużą ilością kremów maślanych  Przemysłowo wytwarzanych ciast, ciasteczek, marmolad  Tłustych kremów  Wyrobów czekoladopodobnych Dziecko powinno wiedzieć, że słodycze są DOZWOLONE ale w OGRANICZONYCH ILOŚCIACH!

11 Fast Food Rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu. Zwykle zawiera dużą ilość tłuszczów , konserwantów i ulepszaczy smakowych przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji witamin i minerałów.

12 Co warto jeść

13 Krótkie przypomnienie Piramida żywienia składa się z różnych pięter, na których zamieszczono odmienne grupy produktów spożywczych. Każda grupa jest zupełnie inna – zarówno pod względem walorów smakowych, jak i wartości odżywczych. Żadna z nich nie może samodzielnie w pełni pokryć zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Tylko dieta urozmaicona, zawierająca produkty z każdego poziomu piramidy żywienia, zapewni Twojemu dziecku zdrowie, energię i prawidłowy rozwój. Postaw na urozmaicenie!

14 Piramidę należy czytać od dołu
Piramidę należy czytać od dołu. Produkty umieszczone w dolnej części piramidy są ważniejsze a nasz organizm ma na nie największe zapotrzebowanie.

15 Jedzmy zdrowo, jedzmy sezonowo!
5 porcji warzyw i owoców Pamiętaj aby każdego dnia dostarczyć swojemu dziecku 5 porcji warzyw, owoców lub soku! Dlaczego 5 porcji? Rozdzielenie porcji warzyw i owoców wynika z faktu, że organizm człowieka nie potrafi magazynować niektórych substancji odżywczych. W celu optymalnego ich wykorzystania najkorzystniej jest spożywać niewielkie ilości warzyw i owoców wielokrotnie w ciągu dnia. Dzięki temu organizm przez cały dzień może korzystać z zawartych w nich cennych składników. Ile to jest jedna porcja? To mniej więcej tyle, ile mieści się w naszej dłoni, czyli średniej wielkości owoc, warzywo (jabłko czy marchewka). Jedną porcją może być też talerz zupy jarzynowej lub szklanka soku.

16 Korzyści dla Twojego dziecka

17 Dekalog żywienia dzieci
1. Zaplanuj 4-5 posiłków (wśród nich przynajmniej jeden powinien być ciepły). 2. W głównych posiłkach powinno być źródło pełnowartościowego białka (np. mięso / ryba / wędlina, jajko). 3. Włącz do diety produkty zbożowe, takie jak: grube kasze, naturalne płatki oraz ciemne pieczywo. 4. Każdego dnia pamiętaj o mleku i jego przetworach. 5. Zwiększ spożycie ryb i świeżych warzyw.

18 Dekalog żywienia dzieci
6. Ogranicz spożywanie słodyczy i napojów gazowanych oraz unikaj żywności typu „fast- food”. 7. Unikaj potraw smażonych, wybieraj gotowane, duszone, pieczone w folii. 8. Ogranicz sól i wysoko przetworzoną żywność. 9. Wybieraj dobrej jakości tłuszcz roślinny i masło. 10. Wybieraj zdrowe napoje dla dziecka, szczególnie zalecana jest woda. SPĘDZAJ AKTYWNIE CZAS ZE SWOIM DZIECKIEM!

19 Rola rodziców, czyli recepta na sukces
zmiana swoich nieprawidłowych nawyków i zwyczajów żywieniowych; unikanie miejsc i okoliczności, w których serwowana jest „niezdrowa” żywność; zaangażowanie dziecka w robienie zakupów; wspólne przygotowywanie „zdrowych”; posiłków i wspólne ich spożywanie uświadamianie dziecka na temat wartości i roli składników pokarmowych; ograniczanie dziecku czasu spędzanego przed telewizorem – wspólny aktywny wypoczynek.

20 Opracowała Ilona Kendik
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Opracowała Ilona Kendik


Pobierz ppt "ZDROWE ODŻYWIANIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google