Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest sprzątanie świata ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest sprzątanie świata ?"— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest sprzątanie świata ?
Sprzątanie Świata (ang.Clean Up the World) – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie zawsze w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu.

3 „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”
Sprzątanie Świata w Polsce !  W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska- Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy. Hasła przewodnie co roku są inne. W tym roku hasło brzmi: „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”

4 Dlaczego ludzie powinni segregować śmieci ?
Wszyscy ludzie lubią spędzać czas w czystym , miłym otoczeniu. Zarówno w domu jak i poza nim staramy się aby było porządnie posprzątane. Nie zastanawiamy się jednak co się dzieje z wyrzucanymi przez nas odpadami. Przeciętny mieszkaniec Polski rocznie wyrzuca prawie 250 kg śmieci. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji (np. składowaniu) przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów (recykling). Segregacja i recykling odpadów pozwala na: przetworzenie i wykorzystanie surowca wtórnego na nowe materiały, oszczędzanie miejsca na ich składowanie, ograniczenie ilości wprowadzonych szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi odpadów, ograniczenie zużycia surowca naturalnego, oszczędzanie zużycia energii, ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery oraz ograniczenie ilości odpadów i ścieków.

5 Do jakich koszów co wkładać ??! Oto jest pytanie ?! 
Do pojemnika niebieskiego na papier wrzucajmy:  gazety i czasopisma  prospekty, katalogi i reklamy, kalendarze i terminarze  papierowe torby na zakupy zużyte zeszyty i stare książki  papier biurowy i kserograficzny kartony i tektury  Koperty Nie wrzucajmy: tapet zabrudzonego, szczególnie zatłuszczonego papieru  papieru z folią pieluch i innych artykułów higienicznych worków po cemencie papieru faxowego, termicznego i przebitkowego segregatorów z okuciami kalki technicznej

6 Do pojemnika żółtego na metal i plastik wrzucajmy:
zgniecione puszki aluminiowe po napojach puszki z blachy stalowej naczynia do gotowania metalowe narzędzia, rury, druty i drobny złom folię aluminiową pokrywki ze słoików kapsle z butelek oraz metalowe i plastikowe nakrętki zgniecione plastikowe opakowania po napojach i olejach spożywczych zgniecione plastikowe opakowania po kosmetykach, płynach do mycia i chemii gospodarczej plastikowe worki, torebki i reklamówki plastikowe koszyki po owocach i pojemniki po wyrobach garmażeryjnych opakowania wielomateriałowe po płynnej żywności, takie jak kartony po mleku, sokach itp. – tzw. tetrapaki Nie wrzucajmy:  opakowań po aerozolach baterii oraz puszek po farbach opakowań po lekach butelek i opakowań po olejach przemysłowych styropianu i innych tworzyw piankowych zabawek oraz sprzętu AGD plastikowych szyb z pleksy plastikowych elementów pojazdów np: deski rozdzielcze, zderzaki, lusterka Czy wiesz, że: Rozkład plastikowej butelki może trwać 500 lat!

7 Do pojemnika białego na szkło bezbarwne i pojemnika zielonego na szkło kolorowe wrzucamy jedynie szkło opakowaniowe: butelki i słoiki po napojach i żywności opakowania po kosmetykach Nie wrzucajmy: ceramiki, fajansu, porcelany i kryształów szkła stołowego szkła żaroodpornego szkła okularowego szkła okiennego i zbrojonego szyb samochodowych luster  luksferów (pustaków szklanych) żarówek, lamp fluorescencyjnych i neonowych zniczy z woskiem 

8 Zdjecia !

9 Koniec ! Dziekuję za obejrzenie prezentacji przygotowanej przez Karolinę Janko z klasy 1A!


Pobierz ppt "Co to jest sprzątanie świata ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google