Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „UKŁAD SŁONECZNY”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „UKŁAD SŁONECZNY”"— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „UKŁAD SŁONECZNY”

2 GALAKTYKA Galaktyka- (z gr. γαλα - mleko) jest dużym, grawitacyjnie związanym układem gwiazd, pyłu i gazu międzygwiezdnego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 107do 1012 gwiazd, orbitujących wokół środka masy galaktyki..Oprócz pojedynczych gwiazd większość galaktyk zawiera duże ilości układów gwiazd oraz różne mgławice Większość galaktyk ma rozmiary od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy lat świetlnych. Galaktyki odległe są między sobą o odległości rzędu milionów lat świetlnych. Istnieje prawdopodobnie więcej niż 1011 galaktyk w widzialnym wszechświecie

3 TYPY GALAKTYK Galaktyki można podzielić na trzy główne typy Klasyfikacja galaktyk Hubbla. spiralna bez poprzeczki - typ S (od: spiral) z poprzeczką - typ SB (od spiral barred) Eliptyczna typ E (od: elliptical) 3. nieregularna typ Irr (od: Irregular)

4 DROGA MLECZNA Droga Mleczna - to galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Galaktyką (lub Naszą Galaktyką dla podkreślenia faktu, że w niej się znajdujemy). Zawiera od 200 (wg starszych szacunków) do 400 miliardów (wg nowszych szacunków) gwiazd i ma średnicę około lat świetlnych

5 STRUKTURA UK£ADU S£ONECZNEGO

6 SŁOŃCE W centrum Układu Słonecznego znajduje się gwiazda średniej masy, czyli Słońce. Między Marsem a Jowiszem znajduje się pas planetoid. Wszystkie planety krążą po eliptycznych orbitach wokół Słońca praktycznie w jednej płaszczyźnie. Jedynie Pluton ma orbitę mocno nachyloną względem ekliptyki. Pozostaje też ona w rezonansie 2:3 z orbitą Neptuna w ten sposób że zdarzają się okresy, gdy Pluton znajduje się bliżej Słońca niż Neptun. Z tego też względu Pluton jest raczej obiektem z pasa Kuipera niż planetą (obecnie: planeta karłowata.) Średnica: km temperatura: 5500 st. C Powierzchnia: 15,5 mln st. C (środek) obrót wokół osi: 25,4 dnia (równik), 36 dni (okolice biegunów)

7 OBIEKT ASTRONOMICZNY okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, nieprzeprowadzający reakcji termojądrowej w swoim wnętrzu, wystarczająco duży, by uzyskać prawie okrągły kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym. PLANETA W Układzie Słonecznym znanych jest 8 planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Poza tym odkryto ponad 200 planet pozasłonecznych.

8 merkury Odległość od Słońca: 58 mln km
długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 88 ziemskich dni długość doby (okres obrotu wokół własnej osi): 156 ziemskich dni średnica równikowa: 4880 km temperatura na powierzchni: 420 st. C (w południe na równiku), -180 st. C (w nocy) brak księzyców Krąży najbliżej Słońca.

9 wenus Odległość od Słońca: 108 mln km
długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 225 ziemskich dni długość doby: 584 ziemskie dni średnica równikowa: km Średnia temperatura na powierzchni: 450 st. C ,brak księżyców . Jest najjaśniejsza na niebie, oczywiście nie licząc Słońca i Księżyca. Zwana jest siostrzaną planetą Ziemi. Obie planety prawie się nie różnią wielkością. Wenus jest tylko troszeczkę mniejsza i lżejsza. Astronauci na powierzchni Wenus ważyliby niemal tyle samo, co na Ziemi. Powierzchnię

10 ZIEMIA Odległość od Słońca: 150 mln km. długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 365 dni długość doby: 1 doba średnica równikowa: km Średnia temperatura na powierzchni: 20 st. C Gdyby spojrzeć na Ziemię z kosmosu, tak jak na inne planety, to dominowałby niebieski kolor oceanów oraz biały - chmur i lodowych czap polarnych na biegunach. To jedyne miejsce we Wszechświecie, gdzie z pewnością istnieje życie. Prawdopodobnie jedyne miejsce w Układzie Słonecznym, gdzie istnieje woda w stanie płynnym (choć ostatnio podejrzewa się, iż woda jest też pod lodową skorupą Europy, księżyca Jowisza).

11 KSIĘŻYC Średnia odległość od Ziemi: km Miesiąc księżycowy (od nowiu do nowiu): 29 dni 13 godz. Średnica: 3478 km Temperatura powierzchni: 100 st. C (w południe), -150 st. C (noc) To najbliżej Ziemi położone ciało niebieskie. Dzieli nas 400 tysięcy kilometrów. Życia tam dziś nie ma, ale 30 lat temu było. 12 astronautów spędziło tam łącznie kilka dni. Księżyc jest znacznie mniejszy od Ziemi. Nie ma na nim atmosfery. Astronauci musieli nosić grube skafandry, dźwigać na plecach tlen. Mogli to robić swobodnie, gdyż siła ciążenia jest tam sześć razy mniejsza niż na Ziemi. Na skutek braku atmosfery panują tam krańcowe temperatury - upał (do 100 st. C) na oświetlonej przez Słońce stronie i mróz (-150 st. C) po nocnej stronie.

12 MaRS Z tą planetą wiąże się największą nadzieję na znalezienie życia poza Ziemią. Nie będzie to na pewno inteligentna cywilizacja, ale mogły tam do dziś przetrwać żywe, prymitywne jednokomórkowe organizmy. To jedyna planeta, dla której opracowano scenariusze kolonizacji, czyli rozpisane na stulecia nawodnienie, użyźnienie, zaszczepienie roślinności. Z dotychczasowych badań wyłania się obraz planety, która trzy miliardy lat temu była taka sama jak ówczesna Ziemia. Miała ciepły klimat i wodę. Dlaczego jednak obie planety ewoluowały innymi drogami? Ziemia pozostała żyzna i żywa do dziś, a Mars oziębił się i wysuszył? Tego nie wiemy. Odległość od Słońca: 228 mln km długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 687 ziemskich dni długość doby: 24 godz. 39 min 35 s średnica równikowa: 6800 km średnia temperatura na powierzchni: 0 st. C (na równiku), od -30 do -150 st. C (na biegunach) dwa księżyce (Fobos i Deimos)

13 JOWISZ Odległość od Słońca: 778 mln km
długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 11,9 ziemskich lat Długość doby: 9 godz. 50 min średnica równikowa: km temperatura na powierzchni: -150 st. C 16 księżyców (największy: Ganimedes)      Widziany z Ziemi Jowisz wygląda jak gwiazda, jednak świecąca jasnym niemigotliwym blaskiem. Po Wenus jest to najjaśniejsza z planet. Jego tarcza jest bardzo barwna. Przeważają odcienie czerwonawe, brunatne i oliwkowozielone. Wzdłuż równika biegną ciemne smugi, występują też liczne plamy, np. Wielka Czerwona Plama", czyli olbrzymi huragan wirujący w tym samym miejscu planety co najmniej od 300 lat.

14 sAturn Odległość od Słońca: 1427 mln km długość roku (okres obiegu wokół ". Słońca): 29,5 ziemskich lat długość doby: 10 godz. 32 min średnica równikowa: km temperatura na powierzchni: -180 st. C 18 księżyców (największy - Tytan) Przepięknie wygląda w lunecie dzięki swoim pierścieniom, najwspanialszym w Układzie Słonecznym. Ale astronomów fascynuje nie tyle ta wielka gazowa kula, jaką jest Saturn, lecz największy z jego księżyców. Nazywa się Tytan. Spowija go gęsta atmosfera (to wyjątkowe wśród księżyców), złożona z azotu i metanu. Podobnie wyglądała ziemska atmosfera sprzed 4 mld lat. Sondy Pioneer 11 i Voyager 1 i 2 nie potrafiły dostrzec przez chmury powierzchni tego księżyca.

15 uran Oległość od Słońca: 2871 mln km
długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 84 ziemskie lata długość doby: 17 godz. 15 min Średnica równikowa: km temperatura na powierzchni: st. C 20 księżyców (największy - Tytania)   Pierwsza planeta dostrzeżona za pomocą teleskopu. Inne widać gołym okiem. Dopiero w roku 1977 odkryto, że Urana również otaczają pierścienie, choć słabe, nie takie wspaniałe jak u Saturna. W 1986 r. odwiedził go Voyager 2 Uran ma zapewne skaliste jądro, które otacza płynny płaszcz, będący mieszaniną wody, amoniaku i metanu. Płaszcz jest otulony grubą atmosferą, w której przeważają najlżejsze gazy wodór i hel. Dziś, po odkryciu w 1999 r. pięciu nowych księżyców, znamy aż 20 księżyców tej planety - rekord w skali Układu Słonecznego.

16 NEPTUN Odległość od Słońca: 4497 mln km
długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 165 ziemskich lat długość doby: 19 godz. 6 min średnica równikowa: km temperatura na powierzchni: -210 st. C 8 księżyców (największy - Tryton)     Przypomina Urana. Jest podobnie zbudowany. Zbliżył się do niego Voyager 2 w 1989 r. Interesujący jest jego największy księżyc, aktywny wulkanicznie Tryton o średnicy 2700 km. Krąży on w przeciwnym kierunku wokół planety niż inne księżyce.

17 PLUTON Średnia odległość od Słońca: 5913 mln km
długość roku (okres obiegu wokół Słońca): 249 ziemskich lat długość doby: 6 dni 9 godz. 17 min średnica równikowa: 2320 km temperatura na powierzchni: -230 st. C 1 księżyc (Charon) Jego perspektywy Słońce jest jedynie drobnym świecącym punktem, niemal jak inne gwiazdy. Do Plutona nie dotarła jeszcze żadna sonda. Pluton jest bardzo mały, i - jak na planetę - waży bardzo niewiele. Tuż po jego odkryciu sądzono, że jego masa dorównuje ziemskiej. Z czasem obniżano szacunki kilkakrotnie. W 1978 roku odkryto, że Pluton nie jest samotny - ma naturalnego satelitę (nazwano go Charonem), więc to, co do tej pory brano za jedną planetę, jest w rzeczywistości układem dwóch ciał.

18 Mikołaj Kopernik (ur. 19 lutego 1473, zm
Mikołaj Kopernik (ur. 19 lutego 1473, zm. 24 maja 1543) – polski 1 astronom, matematyk, prawnik,ekonomista, strateg, lekarz, poeta, astrolog, tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511, kanonik warmiński, scholastyk wrocławski, duchowny katolicki.Jego najważniejszym dziełem jest De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich)[1] , w którym opisał heliocentryczną wizję świata w sposób wystarczająco szczegółowy, by mogła stać się naukowo użyteczna. Ogłoszona przez niego teoria heliocentryzmu była najważniejszą rewolucją naukową w dziejach ludzkości od czasów starożytnych, nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim. Zgodnie z pierwotną koncepcją Kopernika planety poruszają się wokół słońca po okręgach Kopernik zaproponował swój model, aby wyeliminować konieczność zakładania, że niektóre planety krążą po dodatkowych pętlach zwanych epicyklami. W ówcześnie obowiązującej, geocentrycznej teorii Ptolemeusza, zakładającej nieruchomość Ziemi znajdującej się w centrum układu słonecznego, teoria epicykl. MIKOlAJ KOPERNIK


Pobierz ppt "PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „UKŁAD SŁONECZNY”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google