Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński Krzysztof Bednarczyk i Pati.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński Krzysztof Bednarczyk i Pati."— Zapis prezentacji:

1 Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński Krzysztof Bednarczyk i Pati

2 1. Przedstawienie bohaterów a) „Alek”
Imiona: Maciej Aleksy Nazwisko: Dawidowski Pseudonimy: Alek, Glizda, Kopernicki, Koziorożec Miejsce urodzenia: Drohobycz Data urodzenia: 1 listopada 1920 Data śmierci: 30 marca 1943

3 1. Przedstawienie bohaterów a) „Alek” - odznaczenia
1. Pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy 2. Jego pseudonimem nazwano II pluton 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka" Awansowany do stopnia sierżanta podchorążego

4 1. Przedstawienie bohaterów b) „Zośka”
Imię: Tadeusz Nazwisko: Zawadzki Pseudonimu: Zośka, Kajman, Kotwicki, Lech Pomarańczowy Miejsce zamieszkania: Warszawa Data urodzenia: 24 stycznia 1921 Data śmierci: 20 sierpnia 1943

5 1. Przedstawienie bohaterów b) „Zośka” - odznaczenia
1. Krzyżem Walecznych: * po raz pierwszy: 3 kwietnia za Akcję pod Arsenałem * po raz drugi: za akcję w Sieczychach (pośmiertnie - wrzesień 1943) 2. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy, za akcję pod Celestynowem.

6 1. Przedstawienie bohaterów c) „Rudy”
Imię: Jan Nazwisko: Bytnar Pseudonimy: Rudy, Czarny, Janek, Krokodyl, Jan Rudy Miejsce zamieszkania: Warszawa Data urodzenia: 6 maj 1921 Data śmierci: 30 marca 1943

7 1. Przedstawienie bohaterów c) „Rudy” - odznaczenia
Pośmiertnie mianowany harcmistrzem a następnie podporucznikiem Odznaczony Krzyżem Walecznych.

8 1. Przedstawienie bohaterów d) „Orsza”
Imię: Stanisław Nazwisko: Broniewski Pseudonimy: Stefan Orsza, Witold, K. Krzemień Miejsce zamieszkania: Warszawa Data urodzenia: 29 grudnia 1915 Data śmierci: 30 grudnia Stopień: Naczelnik Szarych Szeregów

9 1. Przedstawienie bohaterów d) „Orsza”-odznaczenia
1. Order Orła Białego (1995) 2. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari (V klasy) 3. Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" z Rozetą i Mieczami.

10 2. Wybuch wojny 1 września o godzinie 4.30 niemiecki okręt „Schleswig-Holstein” ogłosił stan gotowości bojowej. O godzinie 4.43 w dzienniku pokładowym zanotowano „Okręt idzie do ataku na Westerplatte”. O godzinie 4.45 salwą ogniową z pancernika do odległego o ok. 600m lądu rozpoczęła się II wojna światowa. Jednocześnie do akcji wkroczyła niemiecka piechota i policja.

11 3. Zajęcia chłopców w okupowanej Warszawie.
Zośka – Fabryka marmolady Szklarstwo - Jan Bytnar i Aleksy Dawidowski

12 4. Działalność sabotażowa.

13 4. Działalność sabotażowa.
1. Akcja nalepiania na plakatach z obwieszczeniem o utworzeniu Generalnej Guberni nalepek z tekstem: „Marszałek Piłsudski powiedziałby: - A my was w dupie mamy!” (akcja przeprowadzona przez PLAN). 2. Akcja przeciwko warszawskim fotografom – wysyłanie listów upominawczych do fotografów, którzy w witrynach wystawiali zdjęcia niemieckich żołnierzy, a następnie wybijanie szyb wystawowych. 3. Akcja mająca na celu zniechęcenie Polaków do chodzenia do kin i oglądania niemieckich filmów propagandowych – wypisywanie na murach sloganu: „Tylko świnie siedzą w kinie” oraz wrzucanie do sal kinowych gazu. 4. Akcja „przeciwko Paprockiemu” – akcja prowadzona przeciwko właścicielowi restauracji, Paprockiemu, który pośredniczył w prenumeracie niemieckich czasopism. Polegała na wysyłaniu listów upominawczych, tłuczeniu szyb, rozlepianiu ogłoszeń, że mężczyzna sprzedaje tanio słoninę. Paprockiego nękano również telefonami. Następnie zamieszczono w gazecie ogłoszenie, że ma na sprzedaż węgiel po okazyjnej cenie, a na drzwiach restauracji nalepiano klepsydrę żałobną z informacją o śmierci właściciela.

14 4. Działalność sabotażowa.
5. Akcja rozlepiania plakatów ośmieszających Hitlera: „Führer powiedział…”. 6. Rysowanie na murach żółwia, propagującego powolną pracę w zakładach, pracujących na rzecz okupanta. 7. „Wojna” z Goebbelsem za pomocą litery „V”, oznaczającej „zwycięstwo”. W odpowiedzi na to propaganda niemiecka zaczęła rozpowszechniać tę samą literę jako symbol przyszłego zwycięstwa niemieckiego. Mały Sabotaż rozpoczął wówczas akcję zamiany liter na niemieckich afiszach, co zmieniało zasadniczo treść propagandy z „Deutschland siegt an allen Fronten” („Niemcy zwyciężają na wszystkich frontach”) na „Deustchland liegt an allen Fronten” („Niemcy leżą na wszystkich frontach”). Placu Unii Lubelskiej w Warszawie

15 4. Działalność sabotażowa.
8. Zrywanie niemieckich flag. 9. Rozpowszechnianie symbolu „kotwicy” jako znaku „Polski Walczącej”. 10. Akcje przeprowadzane z okazji polskich świąt narodowych (3 Maja i 11 listopada) – malowanie barw narodowych na murach, wieszanie biało-czerwonych chorągiewek i flag, wypisywanie hasła: „Polska zwycięży!”. 11. Akcja ostemplowania „Nowego Kuriera Warszawskiego” znakiem kotwicy i życzeniami imieninowymi dla Władysława Sikorskiego i Władysława Raczkowicza. 12. Akcja zdjęcia niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika. 13. Akcja podłączenia do niemieckich megafonów i wyemitowanie fragmentu polskiego hymnu narodowego.

16 4. Działalność sabotażowa.

17 4. Działalność sabotażowa.

18 4. Działalność sabotażowa.

19 4. Działalność sabotażowa.
Gubernator Hans Frank i jego nocne koszmary

20 4. Działalność sabotażowa.

21 5. Działalność dywersyjna
1. Akcja pod Kraśnikiem – przeprowadzona w noc sylwestrową 1942/1943 roku. Polegała na wysadzeniu torów kolejowych i pociągu, przewożącego broń na front wschodni. 2. Akcja rozbrajania Niemców i przejmowania ich broni.

22 5. Działalność dywersyjna
3. Akcja pod Arsenałem – akcja odbicia Janka Bytnara „Rudego”, aresztowanego i przesłuchiwanego przez gestapo. Akcja ta miała charakter osobisty, a jej celem było ratowanie życia przyjaciela. Pokuj przesłuchań gestapowców, gdzie torturowano Rudego.

23 5. Działalność dywersyjna - akcja pod Arsenałem
J. Bytnar

24 5. Działalność dywersyjna - akcja pod Arsenałem
Współcześnie

25 5. Działalność dywersyjna - akcja pod Arsenałem - Wydarzenia
Dowódca : "Orsza" Stanisław Broniewski, dowódca akcji Zajęcie ustalonych pozycji przez uczestników akcji Sygnał łącznika o nadjeżdżającej karetce Znak dowódcy do rozpoczęcia akcji Nieoczekiwane pojawienie się niemieckiego Żandarma Zjechanie auta z zaplanowanej trasy Wymiana ognia Uwolnienie Rudego i innych więźniów Przeniesienie Rudego do oczekującego auta Ucieczka z miejsca akcji Dotarcie ostatnich uczestników akcji pod dom Alka.

26 5. Działalność dywersyjna
4. Akcje egzekucyjne – akcje likwidacji gestapowców, wyróżniających się szczególnym bestialstwem podczas przesłuchań, wykonywane na rozkaz Komitetu Walki Konspiracyjnej. 5. Akcja pod Celestynowem – akcja odbicia więźniów, przewożonych z obozu w Majdanku do Oświęcimia. 6. Nieudana akcja pod Czarnocinem. 7. Akcja we wsi Sieczychy – akcja likwidacji posterunku żandarmerii niemieckiej na północno-wschodniej granicy Generalnej Guberni.

27 Film Film oparty na powieści "Kamienie na szaniec„ ale przede wszystkim na faktach autentycznych. Historia czterech przyjaciół-młodych żołnierzy polskiego podziemia i ich zmagań z hitlerowskim najeźdźcą. Punktem kulminacyjnym jest tytułowa akcja pod Arsenałem. Reżyseria Jan Łomnicki Scenariusz Jerzy Stefan Stawiński

28 Słowniczek Szare Szeregi – kryptonim harcerstwa męskiego, które walczyło w konspiracji w latach 1939 – Szare Szeregi zostały powołane decyzją Rady Naczelnej Harcerstwa 27 września 1939 roku i weszły w skład Armii Krajowej. Podzielone były na trzy grupy: Grupy Szturmowe (GS), które tworzyli harcerze najstarsi służbą i wiekiem; Bojowa Szkoła (BS) – harcerze w wieku lat, pełniący służbę wojskową oraz Zawisza – chłopcy w wieku lat, przygotowaniu do pełnienia służby pomocniczej Wawer – konspiracyjna organizacja z lat , działająca na terenie Warszawy, której głównym celem były akcje Małego Sabotażu. Buki – fikcyjna nazwa, którą Aleksander Kamiński nadał w „Kamieniach na szaniec” 23 Warszawskiej Drużynie Harcerzy, utworzonej przy gimnazjum i liceum imienia Stefana Batorego. W rzeczywistości drużynę określano mianem „Pomarańczarni” – od koloru, który został wybrany na barwę drużyny. Do drużyny Buków należeli młodzi ludzie, którzy w roku 1939 ukończyli szkołę egzaminem maturalnym i tworzyli niezwykle zwartą i zaprzyjaźnioną ze sobą grupę.

29 Słowniczek PLAN – Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa – tajna lewicowa organizacja, utworzona 15 października 1939 roku w Warszawie. Założycielami była grupa młodzieży demokratycznej. PLAN wydawał pismo konspiracyjne: „Polska Ludowa”. Został rozbity przez Niemców 15 stycznia 1940 roku. Kotwica – symbol Polski Walczącej, który tworzyły dwie litery „P” i „W”, połączone ze sobą na kształt kotwicy, malowane na murach w okresie okupacji przez członków Małego Sabotażu. Mały Sabotaż – nazwa akcji konspiracyjnych, podejmowanych w okresie okupacji niemieckiej, polegających przede wszystkim na wypisywaniu haseł antyhitlerowskich na murach Warszawy, ośmieszaniu zarządzeń okupanta i dezorganizowaniu propagandy niemieckiej.

30 Słowniczek Pawiak – więzienie, zbudowane w Warszawie w latach przez Rosjan, mieszczące się między ulicą Dzielną i Pawią. W okresie okupacji niemieckiej umieszczano w nim osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Pawiak był jednym z głównych więzień śledczych okupacyjnej policji bezpieczeństwa w Generalnej Guberni. Więźniowie byli przetrzymywaniu w ciężkich warunkach i torturowani podczas przesłuchań. 21 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Gestapo, budynek został wysadzony w powietrze. Szaniec – ziemna fortyfikacja polowa, służąca do osłony stanowisk artyleryjskich. Ruch egzekucyjny – egzekucje, wykonywane na Niemcach, którzy wykazywali się szczególnym okrucieństwem podczas przesłuchań, wykonywane przez członków batalionów na mocy wyroków sądu podziemnego.


Pobierz ppt "Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński Krzysztof Bednarczyk i Pati."

Podobne prezentacje


Reklamy Google