Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Osobowość jako zespół dyspozycji warunkujących zachowanie człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Osobowość jako zespół dyspozycji warunkujących zachowanie człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Osobowość jako zespół dyspozycji warunkujących zachowanie człowieka

2 Instrumentalna strona osobowości Kierunkowa strona osobowości
Struktura osobowości Instrumentalna strona osobowości Kierunkowa strona osobowości Poziom wiedzy Poziom ukształtowania umiejętności Procesy poznawcze Zainteresowania Pogląd na świat Samoocena Samokształcenie System przekonań, ocen, postaw ...

3 Genetyka zachowania Około 90% zmienności w zakresie wzrostu jest kontrolowane przez geny, zatem wzrost jest w mniej więcej 90% odziedziczalny. Dane szacunkowe dotyczące odziedziczalności zakładają, że środowisko jest stałe. Jeśli środowisko się zmienia (być może ta zmiana dotyczy zapewnienia lepszej lub gorszej diety), czynniki środowiskowe mogą przesłonić nawet najwyższy poziom odziedziczalności.

4 Procesy psychiczne Wrażenia Spostrzeżenia Wyobraźnia Myślenie Pamięć
Emocje

5 Wrażenia wzrokowe Pręciki i czopki
Dwa rodzaje komórek w siatkówce przetwarzają światło na reakcje neuronowe, które tworzą wrażenie wzrokowe. Pręciki umożliwiają widzenie przy mniejszej ilości światła, ale nie na kolorowo. To czopki umożliwiają widzenie w kolorze, ale nie są tak wrażliwe na światło jak pręciki.

6 Wrażenia wzrokowe Układ wzrokowy nie jest podobny do aparatu fotograficznego, który dokładnie zdejmuje świat - jak widać to na rysunkach przedstawiających złudzenia wzrokowe. W przykładach tych dwie linie ze strzałkami są tak naprawdę tej samej długości; poprzeczna linia, która przecina pionową ścieżkę, jest ciągła, a nie przerwana; a koła w środku tych dwóch rysunków są w rzeczywistości tej samej wielkości.

7 Wrażenia słuchowe Anatomia ucha

8 Wrażenia zapachowe Układ węchowy
W zależności od tego, które komórki receptora węchowego są stymulowane, różne informacje są przekazywane do opuszki węchowej - pierwszej części mózgu przetwarzającej tego typu sygnały

9 Wrażenia smakowe Kubki smakowe na języku
Kubki smakowe na języku znajdują się wzdłuż brodawek (widocznych guzków).

10 Spostrzeganie Dwie ścieżki wzrokowe
Informacje wzrokowe napływają w mózgu dwoma głównymi ścieżkami. Ścieżka „gdzie", wiodąca w górę, do płatów ciemieniowych, dotyczy właściwości przestrzennych (takich jak lokalizacja przedmiotów), natomiast ścieżka „co", wiodąca w dół, ku płatom skroniowym, dotyczy właściwości przedmiotów (takich jak ich kształt i kolor).

11 Organizacja spostrzegania
Figury niejednoznaczne Po lewej stronie widać albo dwa zarysy dwóch twarzy, albo wazę, w zależności od tego, na co zwracasz uwagę jako na figurę. Po prawej stronie widać starą lub młodą kobietę - znów w za­leżności od tego, jak organizujesz tę figurę.

12 Złudzenia Kobieta po lewej stronie jest w rzeczywistości wyższa niż chłopiec po prawej stronie. Jak to możliwe? Kobieta znajduje się dalej, lecz ten specjalny pokój Amesa został skonstruowany po to, aby wyeliminować zwykłe jednooczne wskazówki głębi.

13 Pamięć

14 Rodzaje pamięci

15 Emocje Emocja jest przekazywana nie tylko poprzez wyraz twarzy, lecz także poprzez ton głosu i język ciała. Ludzie potrafią wyczytać szczęście trafniej niż inne emocje z wyrazu twarzy - lecz mniej trafnie z tonu głosu. Natomiast spośród wszystkich emocji gniew jest najłatwiej wyczuwany w tonie głosu, a gorzej odczytywany z twarzy (Elfenbein i Ambady, 2002). Informacje niewerbalne nie są przekazywane w całości poprzez wyraz twarzy, zatem rozsądne jest zwracanie uwagi na wszystkie źródła informacji.


Pobierz ppt "Osobowość jako zespół dyspozycji warunkujących zachowanie człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google