Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRAKÓW I JEGO ZABYTKI Kraków pełna nazwa formalna: Stołeczne Królewskie Miasto Kraków– miasto w południowej Polsce, położone nad.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRAKÓW I JEGO ZABYTKI Kraków pełna nazwa formalna: Stołeczne Królewskie Miasto Kraków– miasto w południowej Polsce, położone nad."— Zapis prezentacji:

1 KRAKÓW I JEGO ZABYTKI http://chomikuj

2

3

4

5 Kraków pełna nazwa formalna: Stołeczne Królewskie Miasto Kraków– miasto w południowej Polsce, położone nad Wisłą.

6 HERB

7 FLAGA

8 WAWEL

9 najpierw było to palatium romańskie, od 1038 r
najpierw było to palatium romańskie, od 1038 r. stała siedziba Kazimierza Odnowiciela, później zostało przekształcone w gotycką rezydencję, przebudowaną następnie z rozkazu króla Zygmunta I Starego na renesansową posiadłość.

10 Tuż obok zamku królewskiego wznosi się katedra, określana mianem panteonu polskiego, w której dokonywano koronacji i pochówków królewskich. Znajdowały się w niej relikwie i insygnia koronne. W jednej z wież katedralnych,

11 Wieży Zygmuntowskiej, znajduje się największy polski dzwon, zwany Zygmuntem – od imienia jego fundatora, króla Zygmunta I Starego. Obecnie budynki wawelskie są przekształcone w muzeum i udostępniane zwiedzającym (komnaty królewskie, Muzeum Katedralne, Skarbiec koronny, Zbrojownia, Wawel Zaginiony)

12 Smok Wawelski mityczny smok mieszkający u podnóża krakowskiego Wzgórza Wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą. Legendarnego smoka opisują dwie legendy. Według legendy Marcina Bielskiego, smoka pokonał szewczyk Skuba, za pomocą fortelu – podłożył mu barana wypchanego siarką. Po zjedzeniu barana Smoka tak paliło w gardle, że "wypił pół Wisły" i pękł. Druga wersja Wincentego Kadłubka głosi, że pogromcą smoka był syn króla Kraka, a smok został zgładzony w 700 r. n.e.

13 Kraków był silnym miejskim ośrodkiem regionalnym, znajdował się na szlaku komunikacyjnym i handlowym. Aby wykorzystać te okoliczności musiał zapewniać mieszkańcom i przyjezdnym przestrzeń handlową, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Miasto, podczas lokacji w 1257 związanej z odbudową po najeździe tatarskim, zostało wytyczone z rozmachem – jeden z największych w Europie rynek (200 x 200 m) otaczała precyzyjnie wytyczona siatka prostopadłych ulic, gdzieniegdzie tylko zakrzywiająca się pod presją wcześniejszej zabudowy.

14 Na środku olbrzymiego rynku stanęły Sukiennice – średniowieczna hala targowa, ratusz – siedziba władz miejskich (do naszych czasów zachowała się wieża).

15 Kościół archiprezbiterialny p. w
Kościół archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Maryi Panny, kościół Mariacki rzymskokatolicka świątynia w Krakowie, położona przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.

16

17 Brama Floriańska (inaczej Brama św. Floriana)
w Krakowie pochodzi z początku XIV w. Liczy od gałki hełmu 34,5 m wysokości. Nad bramą wejściową znajdował się kiedyś orzeł zastąpiony w 1882 r. orłem piastowskim według projektu Jana Matejki. Wewnątrz znajduje się klasyczny ołtarz z początku XIX w. z późnobarokową kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piastowskiej. Od strony miasta widnieje płaskorzeźba wyobrażająca św. Floriana.

18 Barbakan budowla obronna, służąca do zwiększenia ochrony bramy. Składał się z osłoniętego przejścia (tzw. szyi), która łączyła mur obronny z np.: basztą, wieżą, basteją, rondelą, tarasem, bastionem lub rawelinem. Barbakan rozpowszechnił się w średniowieczu i w różnych formach przetrwał do połowy XVIII w.


Pobierz ppt "KRAKÓW I JEGO ZABYTKI Kraków pełna nazwa formalna: Stołeczne Królewskie Miasto Kraków– miasto w południowej Polsce, położone nad."

Podobne prezentacje


Reklamy Google