Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GRAFIKA WEKTOROWA I RASTROWA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GRAFIKA WEKTOROWA I RASTROWA"— Zapis prezentacji:

1 GRAFIKA WEKTOROWA I RASTROWA
Autor: Anita mycak 3B

2 GRAFIKA KOMPUTEROWA Dział informatyki zajmujący się wykorzystaniem komputerów do generowania obrazów oraz wizualizacją rzeczywistych danych. Grafika komputerowa jest obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w nauce, technice, kulturze oraz rozrywce.

3 Chociaż grafika komputerowa koncentruje się głównie na specjalistycznych algorytmach i strukturach danych, to jednak siłą rzeczy musi czerpać z innych dziedzin wiedzy. Na przykład aby uzyskać obrazy fotorealistyczne, należy wiedzieć jak w rzeczywistym świecie światło oddziałuje z przedmiotami.

4 Przykład:

5 GRAFIKA WEKTOROWA Obraz jest rysowany za pomocą kresek lub łuków. Niegdyś powstawał tak obraz na ploterach kreślących, ale jeszcze do lat 80. XX wieku były wykorzystywane monitory CRT, które kreśliły obraz w analogiczny sposób jak oscyloskopy.

6 Corel Najpopularniejszym chyba programem na rynku umożliwiającym tworzenie rysunków wektorowych jest CorelDraw (w różnych wersjach). Wadą grafiki wektorowej jest brak uniwersalnego formatu jej zapisu. Poniżej przykłady:

7 GRAFIKA RASTROWA Obraz jest budowany z prostokątnej siatki leżących blisko siebie punktów (tzw. pikseli). Głównym parametrem w przypadku grafiki rastrowej jest wielkość bitmapy, czyli liczba pikseli, podawana na ogół jako wymiary prostokąta.

8 Wyobraź sobie, że ten emotikon od lewego górnego rogu jest pixmapą RGB
Wyobraź sobie, że ten emotikon od lewego górnego rogu jest pixmapą RGB. Każdy kwadrat prezentuje jeden piksel. Kolejne powiększenie pokazuje nam trzy piksele, których kolory są skonstruowane przez dodanie wartości czerwonego, zielonego i niebieskiego koloru.

9 Porównanie obu grafik


Pobierz ppt "GRAFIKA WEKTOROWA I RASTROWA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google