Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest narkomania? to choroba duszy i emocji; najbardziej narażone osoby to te, które: cechuje brak pewności siebie oraz brak takich umiejętności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest narkomania? to choroba duszy i emocji; najbardziej narażone osoby to te, które: cechuje brak pewności siebie oraz brak takich umiejętności."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Co to jest narkomania? to choroba duszy i emocji; najbardziej narażone osoby to te, które: cechuje brak pewności siebie oraz brak takich umiejętności jak: asertywność, konstruktywne radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, rozwiązywanie konfliktów, konstruktywne spędzanie wolnego czasu.

4 Przyczyny uzależnień: Niedojrzałość emocjonalna Zaburzenia osobowości Poważne stresy i urazy (naruszające równowagę psychiczną) Negatywny wpływ środowiska Młodzieńcza potrzeba buntu (aprobata rówieśników i jednoczesne doprowadzenie rodziców do wściekłości)

5 Dlaczego młodzież/dzieci biorą? Zwykła bezmyślność Brak bliskich więzi z członkami rodziny Narkotyki oszukując dają złudzenie lepszego samopoczucia, zmieniają sprawność działania. Młodzi ludzie myślą, że w ten sposób ułatwią sobie kontakty z innymi lub rozwiążą problemy

6 Co to jest uzależnienie? jest chorobą duszy (psychiki) i emocji. Polega ono na utracie kontroli nad własnym życiem, braniu środków odurzających pomimo problemów, które one wywołują oraz na wzrastającej tolerancji organizmu. Osoba uzależniona czasami zdaje sobie sprawę z tego, ze środek odurzający jest przyczyną jej kłopotów, niszczy zdrowie, ale zamiast przestać go używać, bierze coraz więcej. Dzieje się tak dlatego, że nie kontroluje już swojego życia.

7 Objawy uzależnienia: występowanie poważnych problemów zdrowotnych Destrukcyjność Zależność fizyczna - objawy abstynencyjne, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie wzrost tolerancji

8 Objawy w zachowaniu i wyglądzie osoby używającej środki odurzające: Nagła zmiana postawy wobec nauki i szkoły – brak zainteresowania nauką, wagary, pogorszenie ocen. Zmiana środowiska przyjaciół i kolegów. Częste kontakty telefoniczne z próbą zachowania tajemnicy, izolowanie się od rodziny. Zmienność zachowania, od podsypiania przy stole do niezwykłego ożywienia, gadatliwości, drażliwości. Późne powroty do domu z objawami nietrzeźwości bez zapachu alkoholu. Brak apetytu, ewentualnie nadmierny apetyt na słodycze. Częste zmiany skórne szczególnie na rękach i twarzy, przypominające zmiany uczuleniowe, ślady po iniekcjach dożylnych. W domu można znaleźć sreberka (folie), rurki, torebki plastikowe, fajki.

9 Najczęściej używane środki narkotyczne: A. Inhalanty – różnego rodzaju substancje chemiczne obecne w postaci lotnej w klejach, lakierach nitro, rozpuszczalnikach do farb i lakierów;

10 B. środki halucynogenne – marihuana, haszysz, LSD, Psylocybina, PCP, niektóre grzyby marihuanahaszyszLSD

11 C. opium, morfina, heroina – działają opóźniająco na ośrodkowy układ nerwowy D. środki pobudzające – kokaina, crack, amfetamina kokaina amfetamina

12 E. leki psychotropowe: - środki uspokajające – benzodiazepiny; - barbiturany - tłumią aktywność centralnego układu nerwowego

13 Etapy leczenia odtrucie organizmu, długotrwały okres terapii przywrócenie pacjentowi zdolności normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

14 Jak walczyć z nałogiem? Wspólne szukanie i rozwiązywanie problemów, Dbanie o atmosferę w domu, klasie, szkole, tak aby wszyscy czuli się jednakowo ważni i potrzebni, Argumenty finansowe Dobry przykład (najlepiej własny)

15 Profilaktyka Co robić aby nie wpaść w pułapkę uzależnienia

16 Profilaktyka - uświadamianie Ogólnodostępne materiały propagujące wiedzę o nałogach w postaci broszurek, ulotek, plakatów, wystaw; spotkań ze specjalistami w tych dziedzinach; projekcje filmów promujących zdrowy styl życia; imprezy i zawody sportowe, wycieczki i biwaki pod hasłem Nie nałogom itp.

17 Kupując narkotyk na dyskotece, koncercie, w pubie wiesz czym to grozi ?. Nawet jeśli dostaniesz za darmo….. i tak za to zapłacisz.

18 Dealer/sprzedawca tylko zachwala towar, nie informuje Cię o negatywnych skutkach zażycia przez Ciebie narkotyku. Dla niego najważniejszy jest zysk oraz to, abyś do niego wrócił po następną dawkę.

19 Miej świadomość! Narkotyk to substancja psychoaktywna niszcząca po cichu, lecz konsekwentnie Twoją osobowość czyli CIEBIE. Biorąc narkotyk dla sportu, czy systematycznie, zawsze będzie on wpływał na zmiany w Twojej psychice Zawsze będą to zmiany na gorsze, nigdy na lepsze.

20 Wiedz, że narkotyki hamują rozwój osobowości, kontakt z własnymi uczuciami oraz możliwość kierowania własnym życiem. Złudne jest przekonanie, że narkotyki dadzą Ci wolność... w pewnym momencie dostrzeżesz, że to narkotyk rządzi Twoim życiem. On Ci dyktuje, co masz robić, np. nie iść do szkoły, zawalić studia, rozstać się z bliską osobą, nienawidzić siebie, żyć na ulicy, rzucić prace, kraść, żebrać - aby tylko mieć na następną dawkę.

21 To narkotyk karze Ci mieć poczucie bezradności i bezsensu życia, karze Ci drwić z siebie i innych, mieć chęć zabicia siebie.

22 Wiedz, że jednorazowa zabawa z narkotykami może zakończyć się chorobą zwaną uzależnieniem. Narkotyki dają silniejsze bodźce niż dostarczane przez naturę, ale są to bodźce sztuczne, które doprowadzają do przymusu ich używania i nierealistycznego patrzenia na świat i swoje problemy. Wskutek zażywania narkotyków tracisz naturalną odporność na stresy, nie dajesz sobie możliwości nauczenia się radzenia sobie z problemami na trzeźwo. Będąc uzależnionym potrzebujesz chemicznego wspornika, aby normalnie funkcjonować. Czy chcesz tak żyć?

23 A jeśli… Potrzebujesz pomocy? Przestałeś panować nad swoim życiem, robią to za Ciebie narkotyki, alkohol lub inne środki ? Jesteś rodzicem dziecka, które potrzebuje pomocy specjalisty z zakresu terapii uzależnień. Pracujesz z młodzieżą? Potrzebna Ci fachowa pomoc czy porada dotycząca problemu uzależnienia?

24 Wtedy… Musisz z kimś porozmawiać

25 Polecamy: PORADNIA PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ podjęcie terapii stacjonarnej zorientowanej na zmianę; diagnozowanie stopnia uzależnienia od narkotyków, alkoholu. konsultacje dla osób eksperymentujących z alkoholem i narkotykami, uzależnionych od hazardu i komputerów porady dla rodziców dzieci eksperymentujących, Fundacja Dom Nadziei Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień ul. Ks. Koziołka 3, 41-902 Bytom tel. 32 7936647 (w trakcie dyżurów)

26 Gdzie szukać pomocy Pedagog, psycholog szkolny Pedagog, psycholog w Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej, ul. Sądowa 1 Świętochłowice, tel. 32 245-49-10 Katolicki Ośrodek Dom Nadziei tel. 32 2860623, 606 909 869 Fundacja Dom Nadziei Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień ul. Ks. Koziołka 3, 41-902 Bytom tel. 32 7936647 (w trakcie dyżurów) Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień, 41-800 Zabrze ul. Park Hutniczy 6, tel. 32 278-11-99, 32 271-84-42

27 Dziękujemy za uwagę Michał Chudzicki kl. III o Krystian Górka kl. III h Robert Pieczka kl. III o


Pobierz ppt "Co to jest narkomania? to choroba duszy i emocji; najbardziej narażone osoby to te, które: cechuje brak pewności siebie oraz brak takich umiejętności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google