Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Polsce na raka piersi zapada rocznie około 15 000 kobiet. Niestety tylko w 20% przypadków chorobę wykrywa się we wczesnym stadium rozwoju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Polsce na raka piersi zapada rocznie około 15 000 kobiet. Niestety tylko w 20% przypadków chorobę wykrywa się we wczesnym stadium rozwoju."— Zapis prezentacji:

1

2 W Polsce na raka piersi zapada rocznie około 15 000 kobiet. Niestety tylko w 20% przypadków chorobę wykrywa się we wczesnym stadium rozwoju.

3 Kobieta i (b)rak piersi www.amazonki.pl

4

5 Wiek Palenie tytoniu Nadwaga /Otyłość Nadużywanie alkoholu Choroby nowotworowe w rodzinie Położenie geograficzne

6 wyciek z brodawki wyczuwalny guzek wciągnięcie brodawki pomarszczenie lub wciągnięcie skóry uwypuklenie skóry Źródło : www.rakpiersi.pl

7 zmiana wielkości lub kształtu piersi zmiany skórne wokół brodawki (np. zaczerwienienie) powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym obrzęk piersi nietypowy ból piersi

8 owrzodzenie skóry piersi obrzęk ramienia objaw skórki pomarańczowej

9 www.images.us

10

11 Mammografia USG piersi Samobadanie piersi

12 Mammografia jest badaniem polegającym na prześwietleniu piersi promieniami X (Rentgena). Mammografia

13 W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki i inne zmiany w piersi w bardzo wczesnym etapie, gdy są one niewyczuwalne podczas badań palpacyjnych.

14 Ultrasonografia (USG) Jest to badanie piersi za pomocą ultra-dźwięków. Ta metoda badania jest stosowana najczęściej u młodych kobiet.

15

16 1.Badaj się już od 20 roku życia regularnie co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, liczonym od pierwszego dnia miesiączki). 2.Jeżeli nie miesiączkujesz lub jesteś w ciąży powinnaś wykonywać regularne badania, np. pierwszego dnia każdego miesiąca.

17 Najczęstsza lokalizacja raka piersi

18 Ruchy w kształcie okręgów Ruchy promieniste Ruchy góra - dół

19 Stań przed lustrem i przyjrzyj się czy: - nie widzisz zmian w kształcie piersi - nie widzisz zmian w zabarwieniu piersi - skóra piersi lub cała pierś nie marszczy się lub nie jest napięta KROK 1

20 KROK 2 To samo skontroluj unosząc ręce ku górze oraz opierając je na biodrach.

21 KROK 3 Delikatnie ściśnij brodawkę – zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.

22 KROK 4 Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zbadaj palpacyjnie pierś. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

23 KROK 5 Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark i lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. To samo powtórz z drugą piersią.

24 KROK 6 Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

25 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "W Polsce na raka piersi zapada rocznie około 15 000 kobiet. Niestety tylko w 20% przypadków chorobę wykrywa się we wczesnym stadium rozwoju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google