Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

prof. nadzw. dr hab. Marcin Krawczyński

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "prof. nadzw. dr hab. Marcin Krawczyński"— Zapis prezentacji:

1 prof. nadzw. dr hab. Marcin Krawczyński
Seminarium magisterskie - problematyka psychologii sportu i aktywności fizycznej prof. nadzw. dr hab. Marcin Krawczyński

2 Badania olimpijczyków wykazały, że spośród trzech głównych elementów przygotowania zawodnika do startu - fizycznego, technicznego i psychicznego, tylko ten ostatni tłumaczy w sposób statystycznie istotny zajęte miejsce w rankingu olimpijskim (por. Orlick i Partington, 1988).

3 Naglak, 2005, s. 13.

4 Psychologia sportu i aktywności fizycznej
Zgodnie z definicją przyjętą w 1995 roku przez Europejską Federację Psychologii Sportu FEPSAC psychologia sportu interesuje się psychologicznymi podstawami, procesami i konsekwencjami sportowo zorientowanej aktywności jednej lub wielu osób zaangażowanych w tą działalność (Apitzsch, Schelling, 2003). Owa aktywność fizyczna może dotyczyć udziału we współzawodnictwie sportowym, edukacji, rekreacji, prewencji, rehabilitacji i obejmuje także ćwiczenia na rzecz zdrowia. Podmiotem są wszyscy ludzie zaangażowani w różne sporty i ćwiczenia fizyczne np. sportowcy, trenerzy, działacze, nauczyciele, fizjoterapeuci, rodzice, widzowie, itp.

5 Zadania psychologii sportu i aktywności fizycznej (wg FEPSAC)
1) badania naukowe – niezbędne dla zrozumienia psychologicznych podstaw regulacji aktywności w kontekście sportu i aktywności fizycznej; 2) edukację – na różnych poziomach kształcenia i specjalizacji (na poziomie profesjonalnym, akademickim, szkolnym); 3) aplikację – wiedza i kompetencje psychologii sportu mogą być stosowane w dwóch głównych obszarach: diagnozy i pomiaru (np. przy naborze i selekcji uzdolnionych sportowców, testowaniu zdolności, ocenie potrzeb itp.), interwencji (doradztwo i poradnictwo psychologiczne, współpraca ze wszystkimi członkami sztabu przygotowań, itp.).

6 Obszary tematyczne prac:
Lęk, stres w sporcie i metod jego redukcji. Motywacja i motywacja osiągnięć w działalności sportowej. Osobowościowe uwarunkowania sukcesu sportowego. Dynamika grupy sportowej. Zdrowie i zdrowy styl życia a aktywność fizyczna. Aktywność fizyczna w życiu ludzi starszych. Samoocena własnego ciała u osób aktywnych i nieaktywnych fizycznie. Psychospołeczna charakterystyka widowiska sportowego. Inne zagadnienia z obszaru psychologii sportu i aktywności fizycznej – do wyboru przez studenta.

7 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!!! Kontakt: m.krawczynski@ateneum.edu.pl


Pobierz ppt "prof. nadzw. dr hab. Marcin Krawczyński"

Podobne prezentacje


Reklamy Google