Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz - obywatel Europy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz - obywatel Europy"— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz - obywatel Europy
i Świata

2 Narodziny Wielkiego Pisarza
Urodził się we wsi Wola Okrzejska w Ziemi Łukowskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie w XV i XVI wieku. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz ( ) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska ( ). Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany Cieciszowskiej.

3 Słynna Powieść Henryka Sienkiewicza
W pustyni i w puszczy zostało wypuszczone do druku już w 1910 r. I znów o prawa do publikacji tej powieści walczyły najważniejsze gazety w Polsce, ostatecznie wyszła ona w "Kurierze Warszawskim", "Dzienniku Poznańskim", "Słowie Polskim„ i "Dzienniku Chicagowskim". Już wkrótce okazało się, że pisarz doskonale wczuł się w sposób odczuwania dzieci i młodzieży i dał im to, czego oczekiwały – opowieść pełną przygód, umieszczoną na tle pięknej i nieznanej przyrody. Sienkiewicz zyskał sobie nowych czytelników.

4 W 1873 r. rozpoczął także współpracę z "Niwą", a także z "Gazetą Polską",
do której pisywał tzw. felietony Bez tytułu. W tym czasie po raz pierwszy wyjechał w dłuższą podróż zagraniczną, a mianowicie do Wiednia.

5 Podróż Do USA W 1876 wyjechał na 2 lata wraz z Heleną Modrzejewską oraz grupą znajomych do USA. W owym czasie taka podróż nie była czymś powszednim. Pisał o tym w korespondencji do gazety tak: „Człowiek, który wyjeżdża do Ameryki, jest jeszcze u nas rzadkością.”

6 Wyjazd do Szwajcarii Po wybuchu wojny Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Wraz z Ignacym Janem Paderewskim był jednym z współzałożycieli Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

7 Podróż do Hiszpanii W 1888 autor „W pustyni i w puszczy”, „Janko Muzykant” udał się do Hiszpanii.

8 Henryk Sienkiewicz Był również pisarzem znanym w całej europie
Zasłyną z dzieł : Potop Pan Wołodyjowski w pustyni i w puszczy ogniem i mieczem

9 Henryk Sienkiewicz Jest
Patronem wielu szkół

10 Henryk Sienkiewicz Patron mojej szkoły W Grabowcu
Henryk Sienkiewicz jest patronem Zespołu Szkół w Grabowcu przy ulicy Wojsławskiej 1. W szkole wszyscy pamiętamy o rocznicach związanych z naszym patronem.

11 Dziękuję za obejrzenie prezentacji

12 . Autor : Anna Diduch, Uczennica klasy V Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu , Ul. Wojsławska 1 , Grabowiec Tel: (084) opiekun: Pani Urszula Pazdan.


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz - obywatel Europy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google