Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niezwykły trzeci zmysł

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niezwykły trzeci zmysł"— Zapis prezentacji:

1 Niezwykły trzeci zmysł
źródło rysunku:

2 Zmysły to formy przyjmowania bodźców z otoczenia oraz ich analizy i reagowania na nie, cechujące wszystkie zwierzęta. Zmysły Narządy zmysłów Receptory Mózg Pola zmysłowe

3 Jakie rodzaje zmysłów znamy?
Źródło rysunku:

4 Rodzaje zmysłów

5 Węch = zmysł chemiczny Nie ma drugiego urządzenia odbiorczego o wrażliwości równej zmysłowi węchu. Jest on szczególnie precyzyjny, dokładny, a także wyjątkowo pamiętliwy. Zmysł węchu i smaku mają charakter szczególny ponieważ wymagają bezpośredniej styczności bodźców z komórkami receptorowymi. Są one określane jako zmysły chemiczne. Jedyne miejsce w organizmie gdzie neurony mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym – nabłonek węchowy.

6 Węch u człowieka W zależności od gatunku, zmysł powonienia może odgrywać miej, lub bardziej istotną rolę, w porównaniu z innymi zmysłami. Źródło rysunku:

7 Człowiek zależy do istot mikrosmatycznych
czyli takich, dla których wrażenia węchowe są mniej ważne niż inne, na przykład wzrokowe lub słuchowe.

8 W jaki sposób odbywa się percepcja węchowa? – Nobel 2004
Nagroda Nobla w dziedzinie: medycyna i fizjologia za badania nad receptorami węchowymi i układem węchowym dla Richarda Axela i Lindy B. Buck

9 Po co nam zmysł węchu? Źródło:

10

11 Pamięć i emocje Zapachy mogą być one świadomie użyte w celu zwiększenia tendencji do gry w kasynach, długości przebywania w restauracji czy choćby chęci zakupu kawy, czy pieczywa. Dzieje się tak, ponieważ zapachy silnie i szybko zmieniają stan emocjonalny człowieka. Istnieje silne, indywidualne skojarzenie między zapachami i konkretnymi wspomnieniami (przykładowo zapach lilii może przywoływać na myśl pogrzeb, czy zapach piernika indukować myśli o Bożym Narodzeniu). Jest to tak zwany „Efekt Prousta”.

12 Typologia zapachów Istnieje pięć pierwiastków wonnych (chlor, brom, jod, fluor, ozon) oraz kilkadziesiąt wonnych substancji organicznych. W zależności od stężenia ta sama substancja wydaje inny zapach (na przykład indol, który w małych stężeniach ma zapach jaśminu, w wyższych fekaliów) W zależności od stereochemii dwa izomery mają inny zapach. CXC – różany CXCl – pomarańczowy Przeciętny człowiek jest w stanie rozróżnić do kilku tysięcy zapachów, ale nie potrafi rozróżnić składników złożonych zapachów, gdy jest ich więcej niż dwa.

13 Zapach – w najogólniejszym sensie cecha związków chemicznych i ich mieszanin, polegająca na pobudzaniu zmysłu węchu.

14 Perfumy (łac. per fumum - przez dym) – łączna nazwa kosmetyków, których jedynym zadaniem jest nadawanie różnym obiektom (zwykle ciału człowieka) przyjemnego i długo utrzymującego się zapachu.

15 Do kręgu której z nauk zaliczymy następujące określenia?
KOMPOZYCJA NUTA AKORD HARMONIA TON PÓŁTON ORGANY SEPTEM ARTES LIBERALES TRIVIVM Gramatyka Logika Retoryka QVADRIVIVM Filozofia Teologia Astronomia Muzyka

16 Perfumy jak muzyka Opisując zapachy korzysta się z terminologii muzycznej. Proces tworzenia perfum (komponowanie) zazwyczaj trwa wiele lat. Ze względu na swoją szczególną kompozycję, która rozwija się w czasie, perfumy bywają porównywane do utworów muzycznych.

17 Kompozycja zapachowa Kompozycja zapachowa to mieszanina olejków i środków wzmacniających (razem od kilkunastu do kilkudziesięciu składników naturalnych lub syntetycznych). Składniki kompozycji zapachowej można podzielić na trzy główne nuty zapachowe.

18 NUTA wskazuje na węchowe wrażenie pojedynczego zapachu lub wyróżnia trzy poziomy perfum.
Nuta wysoka (głowy, górna, zmysłu) Nuta średnia (serca, łącząca) Nuta bazowa (głębi)

19 Akord – wyważony zestaw trzech lub czterech nut, które tracą swoją odrębną tożsamość, tworząc całkowicie nowy, jednolity zapach. Kiedy nuty zapachowe idealnie ze sobą współgrają, tworząc jednolity zapach, możemy mówić o HARMONII zapachu. Nuta 2 Nuta 1 Nuta 3 AKORD

20 Perfumy jak muzyka Obecnie rzadziej niż dawniej używa się wyrażenia TEMAT, określającego motyw przewodni zapachu. Temat powinien harmonijnie przewijać się przez wszystkie fazy życia zapachu

21 "organy " do kompozycji zapachów to narzędzie składające się ze stołu i schodkowo ułożonych półeczek, na których poukładane były buteleczki i fiolki z różnymi substancjami służącymi do wyrobu perfum. Źródło:

22 Co różni oryginalne perfumy od tańszych odpowiedników?

23 Poezja zapachów Zapachy w nutach przeplata się często na sposób przypominający tworzenie muzyki lub wierszy. Są kompozycje z zapachem wiodącym tworzonym w ten sposób, że we wszystkich trzech nutach część składników ma do siebie zbliżony zapach. Kompozycje rymowane to takie, w których występują dwa lub więcej podobnie pachnące składniki w nucie bazowej i wysokiej, zaś nuta średnia jest ich pozbawiona, oraz najtrudniejsze do skomponowania, ale jednocześnie najbardziej oryginalne. Kompozycje kontrastowe charakteryzują się tym, że nie ma powtarzających się składników, a zamiast tego są składniki, które są z sobą w ostrym kontraście, który jest niwelowany i uzupełniany przez składniki neutralne.

24 Zadanie dla uczniów

25 Przykładowe opisy perfum
Źródło:

26 I. Oudh Al Mubakkar orientalny
Bergamota, ylang-ylang, szafran olejek orris, cedr, olejek gurjum Sandałowiec, piżmo

27 II. Secretions Magnifique Metaliczny, zwierzęcy
Irys, morszczyn, mleko Sandałowiec, kokos opoponaks

28 III. Rose Poivrée Zwierzęcy, kwiatowy
Różowy pieprz, kolendra Róża Wetiwer, cyweta

29 IV. Volo AZ 686 Kwiatowy Gardenia Wanilia Kokos

30 V. Fumidus Drzewny, kadzidlany
Brzoza Wetiwer Whiskey

31 Aziyade = afrodyzjaki rozmaitych kultur świata
Pomarańcza, migdał, granat, suszona śliwka, daktyle Imbir, cynamon, kardamon, kmin, chleb świętojański Paczuli, piżmo, wanilia, kadzidło, labdanum

32

33


Pobierz ppt "Niezwykły trzeci zmysł"

Podobne prezentacje


Reklamy Google