Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Śladami jana pawła II PO PODKARPACIU”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Śladami jana pawła II PO PODKARPACIU”"— Zapis prezentacji:

1 „Śladami jana pawła II PO PODKARPACIU”
Autorka : Martyna Mitura

2 „Bieszczadzkie wędrówki karola wojtyły” (1953, 1957)
Tamtych  Bieszczadów już nie ma i nie ma juz wielu z uczestników turystycznych wypraw księdza Karola Wojtyły, potem biskupa, arcybiskupa i kardynała. Jako papież Jan Paweł II, lecąc helikopterem, widział je z góry, podobnie jak i teraz widzi je, kiedy patrzy na nie z nieba. 

3 „Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie…”.

4 …Ustrzyki Górne, Tarnica, Halicz, Cisna,
Jeziorka Duszatyńskie Komańcza, Tarnawka… Dziś o Janie Pawle II w Bieszczadach przypomina przede wszystkim krzyż wieńczący Tarnicę – najwyższy szczyt ich polskiego fragmentu. Przyszły Papież odwiedził jednak o wiele więcej zakątków tego regionu.

5 Kardynał karol wojtyła na podkarpaciu

6 „Bieszczadzkimi śladami Biskupa, Arcybiskupa
i Kardynała Karola Wojtyły” 1963 – wędrówki z grupą przyjaciół po Bieszczadach 1965 – Przemyśl, Leżajsk 1966 – Sanok, Przemyśl 1967 – Przemyśl, Krasiczyn 1968 – Sandomierz, Jasień, Medyka 1971 – Gorlice, Jarosław, Bełżec 1972 – Dębica, Miejsce Piastowe 1973 – Stalowa Wola, Babica 1974 – Stara Wieś 1975 – Jodłówka, Przemyśl 1976 – Przemyśl (sierpień) – urlop w Bieszczadach, przerwany wiadomością o śmierci papieża Pawła VI, 1978 – (wrzesień) – Miejsce Piastowe, Stara Wieś, Blizne   Kościół w Bliznem był ostatnią świątynią na Podkarpaciu (Rzeszowszczyźnie), którą odwiedził kardynał Karol Wojtyła przed wyborem Go na Stolicę Apostolską. 

7 JASIEŃ, 1968 r.

8 „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”
Papież po raz pierwszy odwiedził Podkarpacie dopiero w czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1991 roku. Podkarpackie miasta na trasie pielgrzymki Ojca Świętego: Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów.

9 RZESZÓW, r. Podczas pobytu w Rzeszowie Ojciec Święty mówił o drugim przykazaniu oraz beatyfikował bpa Sebastiana Józefa Pelczara.

10 RZESZÓW, r.

11 PRZEMYŚL, r. W Przemyślu spotkał się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z grekokatolikami, kończąc lokalny spór wiernych obrządku łacińskiego i wschodniego o dawną katedrę grekokatolicką.

12 LUBACZÓW, r. W Lubaczowie Papież rozważał trzecie przykazanie: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

13 „Jezus chrystus wczoraj, dziś i na wieki”
W czasie VI pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II odwiedził także nasz region, przed kościołem Jana z Dukli spotykał się z zakonnikami i wiernymi. Następnego dnia blisko 600 tys. wiernych, zgromadzonych na lotnisku w Krośnie, uczestniczyło we Mszy Świętej, podczas której Ojciec Święty dokonał kanonizacji Jana z Dukli. Dokonał także koronacji wizerunków Matki Boskiej z Haczowa, Jaślisk i Wielkich Oczu. Poświęcił także kościół pw. Św. Piotra i Jana z Dukli.

14 DUKLA, r.

15 DUKLA/KROSNO

16 KROSNO, r.

17 „bóg jest miłością” VII pielgrzymka do Ojczyzny była ostatnią wizytą Jana Pawła II na Podkarpaciu, miała miejsce 12 VI 1999 r. Spotkał się wtedy w Sandomierzu z 20 tysiącami żołnierzy, z leśnikami, z przedstawicielami środowiska naukowego KUL i ATK w Warszawie. W swym przemówieniu Papież zwracał się zwłaszcza do młodzieży, żołnierzy i harcerzy: „Głoście światu „dobrą nowinę”… „Nie dajcie się zniewolić!”…

18 SANDOMIERZ, r.

19 12 czerwca 1999 - Jan Paweł II w Sandomierzu
12 czerwca Jan Paweł II w Sandomierzu. Plaster na czole to wynik upadku, po którym papieżowi założono trzy szwy.

20 2.04.2005 r. - godz. 21.37 WRÓCIŁ DO DOMU OJCA
„W wigilię miłosierdzia Anioł Pański wleciał przez okno na trzecie piętro Pałacu Apostolskiego i łagodnym szeptem zaprosił do siebie tego wiernego sługę Boga.” (kardynał Angelo Sodano)

21 Wiecznie żywy w naszych sercach
Za pokazanie drogi – Dziękuję Ci! Ojcu Świętemu śpiewajmy, w podzięce zanieśmy Mu pieśń… Ojcu Świętemu oddajmy serdeczność płynącą od serc.

22 r. ŚWIĘTY

23 bibliografia www.archiwum.dukla.pl www.biesyiczady.eu
sigmaart.nazwa.pl


Pobierz ppt "„Śladami jana pawła II PO PODKARPACIU”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google