Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpiecznie z energią Zespół Szkół im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie Marzec 2014 rok W kontakcie z energią

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpiecznie z energią Zespół Szkół im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie Marzec 2014 rok W kontakcie z energią"— Zapis prezentacji:

1 Bezpiecznie z energią Zespół Szkół im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie Marzec 2014 rok W kontakcie z energią

2 Co to jest prąd elektryczny? Prąd elektryczny – uporządkowany ruch ładunków elektrycznych

3 Skąd się bierze prąd? Prąd w gniazdach elektrycznych jest produkowany w elektrowni. Płynie on do nas siecią naziemnych lub podziemnych przewodów elektrycznych oraz kablami ukrytymi w ścianach budynku.

4 Skąd się bierze prąd? Elektrownie wiatrowe Elektrownie cieplne Elektrownie wodne Elektrownie słoneczne

5 Porażenie prądem elektrycznym Jeżeli człowiek dotyka jednocześnie dwóch części przewodzących, między którymi występuję napięcie, to przez jego ciało przepływa prąd elektryczny - zachodzi rażeniem prądem elektrycznym. O skutkach decydują: wartość prądu rażeniowego, czas przepływu prądu, droga przepływu prądu przez ciało człowieka.

6 Różne drogi przepływu prądu przez ciało człowieka PRZEPŁYW PRĄDU W POBLIŻU SERCA

7 Różne drogi przepływu prądu przez ciało człowieka PRZEPŁYW PRĄDU NA DRODZE NOGA-NOGA, RĘKA-RĘKA

8 Porażenie prądem elektrycznym Porażenie występuje, gdy prąd przepływa przez ciało człowieka drogą od przewodu fazowego do przewodu zerowego. W sytuacji przedstawionej na ilustracji osoba porażona nie styka się bezpośrednio z ziemią, prąd przepływa przez klatkę piersiową, co może spowodować poważny uraz, a nawet skutek śmiertelny.

9 Porażenie prądem elektrycznym W sytuacji, gdy nieuziemionego przewodu pod napięciem dotknie osoba stojąca na ziemi, prąd przepływający przez jej ciało może spowodować śmierć. Osoba przedstawiona na ilustracji opiera stopy o podłoże (ziemię). Prąd nie płynie więc do przewodu zerowego, lecz bezpośrednio przez ciało człowieka, pokonując znacznie dłuższą drogę niż w sytuacji przedstawionej na poprzedniej stronie. Z tego powodu szkody, jakie wyrządzi w organizmie ludzkim, będą większe.

10 Porażenie prądem elektrycznym Uwaga !!! Nie wolno dotykać osoby porażonej bez zastosowania środków izolujących. W razie gdy dojdzie do porażenia prądem elektrycznym, należy wyłączyć dopływ prądu, powiadomić o zdarzeniu osobę dorosłą lub przeszkoloną w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

11 Skutki rażenia prądem elektrycznym Mrowienie w palcach Skurcze mięśni ręki, ból, zaburzenia rytmu serca Migotanie komór sercowych, zatrzymanie krążenia krwi Zatrzymanie czynności serca

12 Urządzenia elektryczne dzielimy na klasy ochronności Klasa 0 Brak symbolu Np. oprawy oświetleniowe (żyrandole) Klasa 1 Np. kuchenki elektryczne, zmywarki Klasa 2 Np. suszarki do włosów, golarki, wiertarki i inne elektronarzędzia ręczne Klasa 3 Np. zabawki, ręczne przenośne lampy oświetleniowe,

13 Zapamiętaj !!! Nie dotykaj mokrymi dłońmi urządzeń zasilanych prądem i nie podłączaj ich do prądu w pobliżu źródeł wody.

14 Zapamiętaj !!! Nie graj w piłkę w pobliżu stacji transformatorowych ani innych urządzeń energetycznych. Nie wolno przechodzić przez ogrodzenia stacji transformatorowej

15 Zapamiętaj !!! Nie próbuj dotykać przewodów żadnymi przedmiotami – może Cię wtedy porazić prąd. Nie wolno wchodzić na słupy elektryczne!!!

16 Zapamiętaj !!! Nie podchodź do zerwanych przewodów elektrycznych. Dzwoń pod numer 991

17 Zapamiętaj !!! Nie korzystaj z zepsutych gniazdek!!!!! Gdy wyjmujesz wtyczkę z gniazdka – PAMIĘTAJ: nigdy nie ciągnij jej za przewód.

18 Co się stanie jak..... …włożymy gwóźdź w jedną dziurkę gniazdka elektrycznego? Czy kopnie nas prąd?

19 Odpowiedź: a) Zależy od tego, w którą dziurkę (fazy czy uziemienia) b) Zależy od tego, czy prąd przez Ciebie będzie miał dokąd popłynąć (tzn. czy jesteś dobrze odizolowany od kontaktu z innymi przedmiotami z otoczenia, czy nie). c) Próbować nie radzimy, dopóki nie uzyskasz co najmniej dyplomu technika elektrotechnika.

20 Co się stanie jak..... … na linie elektryczne usiądzie ptak? Czy kopnie go prąd?

21 Odpowiedź: Nic, bo ptak siada na jednym przewodzie i nie ma kontaktu z ziemią (prąd nie ma przez niego dokąd popłynąć).

22 Prąd towarzyszy nam każdego dnia, jest przydatny i bezpieczny tylko wtedy gdy z rozsądkiem go wykorzystujemy!


Pobierz ppt "Bezpiecznie z energią Zespół Szkół im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie Marzec 2014 rok W kontakcie z energią"

Podobne prezentacje


Reklamy Google