Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zmierzyć ciśnienie krwi. Jak postępować w razie krwotoku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zmierzyć ciśnienie krwi. Jak postępować w razie krwotoku"— Zapis prezentacji:

1 Jak zmierzyć ciśnienie krwi. Jak postępować w razie krwotoku
Jak zmierzyć ciśnienie krwi? Jak postępować w razie krwotoku? Krótka prezentacja, po lekturze której zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

2 W ramach projektu pt. „Sekrety układu krążenia”, 21 lutego odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną, panią Marią Wojdyłą. W trakcie spotkania nauczyliśmy się dokonywać pomiaru ciśnienia krwi. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy w razie krwotoków.

3 Po krótkiej instrukcji pani pielęgniarki, każdy z nas wykonywał pomiar ciśnienia krwi kolegi lub koleżanki

4 Wyniki: Zmierzono ciśnienie krwi 11 osobom. .
U siedmiu uczniów stwierdzono ciśnienie RR 120/60. U dwóch uczestników projektu występuje ciśnienie RR 110/60. U dwóch pozostałych wystąpiło ciśnienie RR 110/55 i RR100/55. .

5 Wnioski: Potrafimy mierzyć ciśnienie krwi.
Ciśnienie krwi wszystkich badanych w niewielkim stopniu odstaje od normy (RR 120/80)

6 Krwotoki- rodzaje i pomoc w razie krwotoków.

7 Krwotok Krwotok jest to wylanie się krwi z naczynia krwionośnego lub serca wskutek urazowego lub chorobowego uszkodzenia ich ściany. Nagła utrata ponad 500 ml krwi może być niebezpieczna, lecz ubytek krwi do 1 litra, jeśli jest powolny, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia. Bardzo trudno jest ocenić ilość utraconej krwi. W przypadku krwotoku wewnętrznego jest to praktycznie niemożliwe.

8 Dlaczego krwotoki są niebezpieczne?
Krew zaopatruje w tlen i substancje odżywcze całe ciało człowieka. Narządy najszybciej reagują na niedotlenienie, a narządem szczególnie wrażliwym na niedotlenienie jest mózg. Stąd też zmiany objętości krwi krążącej, a szczególnie nagła utrata dużej ilości krwi w krótkim czasie, szybko prowadzą do objawów wstrząsu.

9 Objawami krwotoków mogą być:
bladość powłok ciała, przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia krwi, ogólne osłabienie, szum w uszach, zimny pot, mroczki przed oczyma, niepokój wreszcie utrata przytomności, która poprzedza zgon.

10 Wpływ wystąpienia krwotoku na niektóre parametry życiowe:

11 Rodzaje krwotoków: Wyróżniamy dwa rodzaje krwotoków : * Krwotok zewnętrzny * Krwotok wewnętrzny Rodzaje krwotoków zewnętrznych: * Krwotok tętniczy * Krwotok żylny * Krwotok miąższowy

12 Rodzaje krwotoków wewnętrznych: - Do jamy czaszkowej - Z płuc do oskrzeli - Do żołądka - Do jamy otrzewnej - Śródtkankowe

13 Pomoc w razie krwotoków:

14 Pierwsza pomoc przy krwotoku zewnętrznym:
poszkodowanego należy ułożyć w pozycji leżącej lub pozycji przeciw-wstrząsowej (w przypadku dużych krwotoków), jeżeli krwawienie dotyczy kończyny - unosimy ją, powyżej poziomu serca, stosujemy ucisk doraźny na ranę lub na najbliższą tętnicę doprowadzającą krew do rany,

15 Miejsca ucisku

16 Uniesienie kończyny:

17 zakładamy jałowy opatrunek uciskowy:
zasada działania opatrunku uciskowego: zatrzymywany jest przepływ tylko w wybranej tętnicy, krążenie w kończynie odbywa się dalej poprzez sieć mniejszych, pobocznych naczyń krwionośnych

18 Jeśli mimo ucisku rana nadal krwawi, nie należy zdejmować opatrunku, lecz dołożyć waty i ucisnąć go silniej drugą opaską.

19 kontrolujemy tętno na zranionej kończynie,
sprawdzamy czynności życiowe poszkodowanego, zapewniamy poszkodowanemu komfort termiczny i psychiczny, w razie potrzeby wzywamy pogotowie.

20 Krwawienia wewnętrznego nie jesteśmy w stanie zatamować, możemy jedynie zmniejszyć ilość wypływającej krwi. Objawy i pierwsza pomoc zależą od miejsca, gdzie krwotok występuje. Przy podejrzeniu krwotoku wewnętrznego zawsze wzywamy pogotowie!

21 Nie tylko teoria... Tego wszystkiego, nie tylko nauczyliśmy się teoretycznie, ale również mogliśmy to przećwiczyć. Dziękujemy Pani Marii Wojdyle! Wszystkich gorąco zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania!

22 Bibliografia: Podczas pracy nad tą prezentacją korzystano ze stron:

23 Prezentację przygotowali:
Mateusz Urbaniak Damian Antolak


Pobierz ppt "Jak zmierzyć ciśnienie krwi. Jak postępować w razie krwotoku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google