Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GLEBY I KLIMAT CZERLEJNA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GLEBY I KLIMAT CZERLEJNA"— Zapis prezentacji:

1 GLEBY I KLIMAT CZERLEJNA

2 JEDNYM Z ELEMENTÓW ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO , MAJĄCYM ISTOTNY WPŁYW NA WARUNKI ROZWOJU DANEGO MIEJSCA, SĄ WARUNKI KLIMATYCZNE.

3 KLIMAT . Klimat Pojezierza Wielkopolskiego w tym także Czerlejna należy do strefy klimatu umiarkowanego w obszarze wzajemnego oddziaływania powietrza morskiego i kontynentalnego.

4 Na kształtowanie się stanów pogody szczególny wpływ ma cyrkulacja i pochodzenie mas powietrza. Najczęściej notuje się pochodzenie powietrza polarno – morskiego pochodzącego znad północnego Atlantyku. W lecie jest to powietrze chłodne przynoszące znaczne zachmurzenie nieba i częste opady atmosferyczne. W zimie powietrze to przynosi ocieplenie i przyczynia się do odwilży. Rzadziej napływa powietrze polarno – kontynentalne znad Europy Wschodniej i Azji. Cechuje się ono małą wilgotnością i przynosi zmniejszenie zachmurzenia ogólnego nieba. Powietrze to napływa głównie zimą i wiosną. Na ten teren rzadko napływa powietrze znad Arktyki, które powoduje znaczne spadki temperatury, a wiosną przymrozki

5

6 Według regionalizacji rolniczo – klimatycznej Polski R
Według regionalizacji rolniczo – klimatycznej Polski R. Gumińskiego Czerlejno znajdują się na terenie dzielnicy środkowej. Jest to obszar o najniższych opadach atmosferycznych w Polsce, tzw. cień opadowy, nazywany często „suchą wyspą”.Średnioroczna wieloletnia suma opadów wynosi poniżej 550 mm.

7 MIEJSCOWOŚĆ I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII ROK POZNAŃ 29 22 33
31 47 62 76 56 44 35 39 507

8 Długość okresu wegetacyjnego wynosi od 200 – 220 dni. Występuje tu
30 – 50 dni z mrozem, 100 – 110 dni z przymrozkami. Pokrywa śnieżna utrzymuje się 38 – 60 dni. Wieloletnia średnia temperatura powietrza wynosi 7,7oC. Zachmurzenie ogólne nieba wynosi 65 %.

9

10 GLEBY WYSTEPUJACE W POLSCE
Czarnoziemy Czarne ziemie Mady Gleby górskie Gleby bagienne Brunatne i płowe Bielice Gleby antropogeniczne

11 W naszej miejscowosci przewazaja gleby brunatne i bielicowe.
GLEBY WYSTEPUJACE W NASZEJ MIEJSCOWOSCI W naszej miejscowosci przewazaja gleby brunatne i bielicowe. Gleby brunatnoziemne kształtowały się na utworach akumulacji lodowcowej pod wpływem lasów liściastych. W większości przypadków są zasobne w składniki pokarmowe. Gleby bielicowe tworzą się na piaskach pod wpływem lasów iglastych. W stosunku do gleb brunatnych są mniej żyzne i zawierają mniejsze zasoby składników pokarmowych dla roślin.

12 Profil gleby brunatnej (fot. S. Brożek)
Brown soil profile (by S. Brożek) Profil gleby bielicowej (fot. S. Brożek) Podzolic soil profile (by S. Brożek)

13 GLEBY BRUNATNE I BIELICOWE

14 Wysoki jest odsetek gleb kl. IVa

15 Wykonali: Jakub Nowaczyk Krystian Kozłowicz Karol Wincenciak


Pobierz ppt "GLEBY I KLIMAT CZERLEJNA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google