Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kolarstwo górskie. Kolarstwo górskie- forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kolarstwo górskie. Kolarstwo górskie- forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie."— Zapis prezentacji:

1 Kolarstwo górskie

2 Kolarstwo górskie- forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie. Dyscyplina ta jest coraz bardziej popularnym i docenianym sposobem spędzania wolnego czasu. Niektórzy amatorzy uprawiający ten sport traktują go jako możliwość rozwoju fizycznego, stąd duża liczba imprez, w których kolarze górscy mogą sprawdzać swoje umiejętności.

3 Krótka historia Kolarstwo górskie powstało w USA, gdzie pod koniec lat 70. XX w. pojawiła się moda na jazdę rowerami w trudnym terenie, poza normalnymi drogami. Za twórcę tego sportu uważa się najczęściej Gary'ego Fishera, który w 1979 r. jako pierwszy wpadł na pomysł produkcji rowerów opartych generalnie na konstrukcji roweru miejskiego, ale o wzmocnionej i skróconej ramie, pozbawionych osłon, błotników i innych tego rodzaju zbędnych ozdób oraz zaopatrzonych w koła o średnicy 26 cali na szerokich oponach z grubym bieżnikiem zamiast dotychczas stosowanych gładkich i cienkich kół 28-calowych.

4 Dyscypliny: Kolarstwo ekstremalne: Kolarstwo ekstremalne zwane też kolarstwem grawitacyjnym rodzaj kolarstwa górskiego uprawianego na silnie nachylonych stokach naturalnych lub specjalnie przygotowywanych trasach. Wspólną cechą jest pokonywanie silnie nachylonej trasy obfitującej w liczne naturalne lub sztuczne przeszkody (muldy, koleiny, ostre wiraże, skocznie). W niektórych dyscyplinach (freeride, slopestyle, dirt jumping) przejazdy obfitują w liczne skoki oraz wykonywanie przeróżnych sztuczek (tricków) w powietrzu podobnie jak w alpejskich konkurencjach narciarskich zjazdowiec musi skupić się na wyborze optymalnej drogi, nie tracąc przy tym trakcji. Istnieje kilka rodzajów dyscyplin zaliczanych do kolarstwa ekstremalnego

5 Istnieje kilka rodzajów dyscyplin zaliczanych do kolarstwa ekstremalnego: Zjazd-indywidualny zjazd rowerem na czas po stromych, Freeride (FR) przypomina nieco DH, ale ma mniej formalny charakter, mający w zamyśle przypominać wolny styl uprawiania zjazdów z lat 80. Dual slalom (DS) polega na równoległym zjeździe po dość stromej trasie Four Cross (4X) jest zbliżony do DS, ale na trasę wypuszczanych jest naraz 4 zawodników. Dirt jumping (DJ) odbywa się na specjalnie przygotowanym torze (zbudowanym z hop ziemnych dirtów)..

6 Aktualnie w ramach kolarstwa górskiego rozgrywa się również zawody w ramach kilku dyscyplin. Są to : Cross-country (XC) rozgrywane są one na rundach, zwykle o długości od 6 do 8 km, które zawodnicy pokonują kilka lub kilkanaście razy w trakcie jednego startu. All moutain (AM) to odmiana XC, w której jeździ się na rowerze podobnym do wyścigowego cross-country. Enduro jest to dyscyplina znajdująca się między XC a freeridem, polegająca na jeździe po wyznaczonych przez siebie trasach, w każdym terenie. Maraton (MX, MT) uprawiany jest na rowerach podobnych w konstrukcji do rowerów do XC, ale polega na przejeździe długiej trasy od 50 do około 200 km, głównie w terenie. Rowerowa jazda na orientację (MTBO, RJnO) stanowi połączenie maratonów rowerowych i klasycznego biegu na orientację. Street przemieszczanie się po mieście z wykorzystaniem elementów jego infrastruktury (murków, pomników etc.) jako przeszkód. Trial dyscyplina, gdzie zawodnik ma do pokonania krótką trasę, na której umieszczone są różne (całkiem spore) przeszkody, a postawienie stopy na ziemi jest przewinieniem.

7

8 Zawodnicy: Damian Wojtkowicz (22 l.) Łukasz Małaszowski (27 l ) Krzysztof Gajda (29 l) Arkadiusz Krzesiński ( 23 l)


Pobierz ppt "Kolarstwo górskie. Kolarstwo górskie- forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google