Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Linux w sieci Konfigurowanie interfejsu sieciowego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Linux w sieci Konfigurowanie interfejsu sieciowego."— Zapis prezentacji:

1 Linux w sieci Konfigurowanie interfejsu sieciowego.
Zabezpieczenie dostępu do komputera. Konfiguracja klienta poczty elektronicznej. Korzystanie z klienta FTP. Pobieranie plików z sieci.

2 Konfiguracja interfejsu sieciowego.
Interfejs sieciowy w systemie Linux możemy skonfigurować ręcznie zmieniając wartości w pliku /etc/sysconfig/network, za pomocą programu “setup” w trybie tekstowym (interfejsie powłoki systemowej) lub w trybie graficznym. Ręczna konfiguracja Konfiguracja za pomoca programu setup Konfiguracja w trybie graficznym Polecenie ip addr show wyświetli aktualną konfigurację interfejsów sieciowych.

3 Ręczna konfiguracja

4 Konfiguracja interfejsu sieciowego za pomocą programu setup

5 Tryb graficzny

6 Zabezpieczenie dostępu do komputera.
Aby zabezpieczyć komputer przed dostępem osób nieuprawnionych, można skonfigurować dwa pliki /etc/hosts.allow i /etc/hosts.deny Pierwszy plik zawiera listę komputerów uprawnionych do korzystania z usług komputera, np: – taki wpis zezwalana dostep z komputerów w domenie LOCAL oraz członkom grupy “grupa robocza” Plik /etc/hosts.deny zawiera liste komputerów nieuprawnionych do korzystania z usług komputera. Tak więc powyższy wpis do tego pliku zabroniłby dostępu do usług komputerom z tej domeny i grupy.

7 Konfiguracja klienta poczty elektronicznej.
Konfiguracja klienta poczty elektronicznej na przykładzie kMail. Jeżeli nie posiadamy tej aplikacji należy ją pobrac poleceniem: yum install kdepim. Po uruchomieniu aplikacji (Aplikacje>Internet>Kmail) włącza się nam kreator. Przechodzimy dalej, następnie wybieramy protokół obioru poczty. Następnie wprowadzamy nazwę skrzynki pocztowej, adres, nazwę organizacji. Dalszym krokiem jest określenie nazwy logowania oraz hasła. Po tej czynności podajemy adresy serwera poczty przychodzącej i wychodzącej. Jeżeli konfiguracja konta przebiegła bez przeszkód otrzymamy gotowe zdefiniowane konto do obsługi poczty elektronicznej.

8 Korzystanie z klienta FTP. Pobieranie plików z sieci programem wget.
Usługa FTP pozwala na kopiowanie plików między serwerem a klientem. Do korzystania z usługi niezbędny jest program klienta FTP. W systemie Linux w trybie tekstowym wbudowany jest standardowo klient FTP. Do uruchomienia klienta FTPw trybie tekstowym służy polecenie ftp “nazwa serwera”. Zamiast nazwy serwera można podać również jego adres IP. System Linux posiada narzędzie do pobierania plików w trybie tekstowym. Jest to program wget. W momencie wywołania polecenia dane pobierane są aktualnego katalogu. Program wget posiada wiele parametrów konkretyzujących polecenie: -i - odczytywanie adresów z pliku I pobieranie ich po kolei -c - pobieranie zbioru lub strony która została już częściowo pobrana -r - rekursywne pobieranie całej hierarchi katalogów -p - pobieranie wszystkich plików potrzebnych do wizualnego odwzorowania strony przyklad kompletnego polecenia wraz z parametrem: wget -r


Pobierz ppt "Linux w sieci Konfigurowanie interfejsu sieciowego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google