Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

i honorowego krwiodawstwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "i honorowego krwiodawstwa."— Zapis prezentacji:

1 i honorowego krwiodawstwa.
Prezentacja poświęcona działalność Szkolnego Koła PCK w zakresie pierwszej pomocy i honorowego krwiodawstwa.

2 Szkolenia z pierwszej pomocy
Cele: Zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Utrwalenie wiedzy i doskonalenie umiejętności praktycznych dotyczących zasad udzielenia pierwszej pomocy. Kształtowanie postaw moralnych i społecznych w oparciu o wartości tkwiące w bezinteresownym udzielaniu pierwszej pomocy osobom , które znalazły się w potrzebie. Prawidłowe rozpoznawanie i sprawne reagowanie w stanach zagrożenia życia. Opanowanie uczucia strachu i niepewności przy udzielaniu pomocy. Postępowanie zgodnie z normami obowiązującymi w Europie (wg wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji).

3 O kursie: Kurs trwa 16 godzin – składają się na niego wykłady i ćwiczenia. Materiały szkoleniowe przygotowane są tak, aby każdy, szczególnie nieposiadający wiedzy medycznej, mógł przyswoić wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Część teoretyczna prowadzona jest z pomocą prezentacji multimedialnych i wykładem instruktorów. W ramach kursu odbywają się ćwiczenia praktyczne z udziałem pozorantów oraz na fantomach.

4 Tematyka kursu obejmuje:
Aspekty prawne i moralne udzielania pierwszej pomoc Krwawienia i krwotoki Rany Ochrona własna osoby udzielającej pierwszej pomocy Wstrząs Opatrunki Utrata przytomności Ciała obce w ranach Epilepsja Oparzenia termiczne i chemiczne Porażenie słoneczne Udar słoneczny Zaburzenia oddychania Cukrzyca Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa Odmrożenia Hipotermia Astma Hipertermia Udar mózgu Złamania Porażenie prądem elektrycznym Zatrucia Wypadki z udziałem pojazdów komunikacyjnych

5 Co daje taki kurs? Przede wszystkim pewność przy udzielaniu pierwszej pomocy. Kurs powinien przejść każdy człowiek, który nie jest obojętny na cierpienie innych. Wiele razy słyszy się, że ktoś się nie zatrzymał, widząc wypadek, bo i tak nie umiałby pomóc, bo nie wiedział co zrobić, bo bał się, że tylko zaszkodzi. To nie jest żadne usprawiedliwienie. Szkolenie pierwszej pomocy może przechodzić nie tylko młodzież w szkole, ale także my wszyscy, dla których ludzkie życie jest najważniejsze.

6 Zadania: Uzupełnienie i utrwalenie wiedzy z zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Umiejętność prawidłowego reagowania w przypadku większości spotkanych stanów zagrożenia życia, czyli : -właściwa ocena sytuacji, -efektywne wezwanie pierwszej pomocy, -zastosowanie w sytuacjach nagłych w sposób bezpieczny zabiegów ratujących życie.

7 Szkole koło PCK-WOPR działające przy ZSTiO liczy obecnie 30 osób .
W roku szkolnym 2012/2013z podstaw pierwszej pomocy zostało przeszkolonych 96 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. Ponad to młodzież z naszej szkoły cyklicznie uczestniczy w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, Wojewódzkich Warsztatach Ratowniczych w Turawie organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Opolu i Komendę Wojewódzką PSP w Opolu oraz w Warsztatach Ratowników WOPR odbywających się w Niwkach. W szkole działa również Zespół Ratownictwa PCK z powodzeniem startujący w zawodach z zakresu ratownictwa.

8 Zespół ratownictwa ZSTiO składa się z:
Opiekun: Mirosław Śliwiński Kapitan: Marek Mateja (absolwent) Radosław Musor Dawid Zelek Sandra Lake Patrycja Przybyła Rezerwa: Justyna Najwer Wojciech Murański Ewa Konica Natalia Golomb Adrian Witkowski prezentacja pierwsza pom

9

10 Osiągnięcia naszej drużyny:
Zajęcie I miejsca w etapie Rejonowym XIX Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Zajęcie I miejsca w etapie Okręgowym XIX Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. 2013r. Zajęcie I miejsca w etapie Rejonowym XXI Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Zajęcie I miejsca w etapie Okręgowym XXI Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Zajęcie II miejsca wraz z tytułem WICEMISTRZA POLSKI w etapie Centralnym XXI Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.

11

12 Jak widać lubimy zwycięstwa,
lecz każde zwycięstwo lubi przygotowania.

13 Podczas ćwiczeń

14 Podczas zawodów

15 Drużyna w akcji

16 Nasz dyrektor stawia nam takie wymagania,
że stajemy na głowie by temu sprostać .

17 W Szkolnym Kole PCK-WOPR zajmujemy się nie tylko pierwszą pomocą lecz także, z sukcesami, propagowaniem HONOROWEGO KRWIODAWSTWA. Pięć razy, w tym trzy razy z rzędu, zajęliśmy PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE w kategorii szkół ponadgimnazjalnych we wskaźniku aktywność, czyli w ilości krwi oddanej w ramach turnieju w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia szkoły.

18 Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu w 2012 roku został trzecią a w 2013 roku DRUGĄ NAJAKTYWNIEJSZĄ W POLSCE SZKOŁĄ W HONOROWYM KRWIODAWSTWIE.

19

20

21 Oprócz oddawania krwi, wspieramy Polski Czerwony Krzyż promując wszystkie inne akcje Polskiego Czerwonego Krzyża, takie jak Promowanie zdrowego stylu życia lub zbieraniem pieniędzy na obiady dla dzieci z ubogich rodzin.

22 Nasza szkoła od kilkunastu lat pomaga w przygotowaniach w Wigilii Dla Bezdomnych.
Organizowanych przez stowarzyszenie pod kierownictwem Księdza Prałata Zygmunta Lubienieckiego.

23 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "i honorowego krwiodawstwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google