Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kryształowa jaskinia w Meksyku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kryształowa jaskinia w Meksyku."— Zapis prezentacji:

1 Kryształowa jaskinia w Meksyku

2 Kryształowa Jaskinia w Naica
to fragment czynnej kopalni ołowiu, srebra i cynku, znajdującej się na półpustynnym terenie gór Naica, około 100 km na płd-wsch. od meksykańskiego miasta Chihuahua. W kwietniu 2000 roku, na głębokości 290 m odkryto w kopalni olbrzymie kryształy o długości kilku do kilkunastu metrów, sterczące w różnych kierunkach. Była to naukowa sensacja. Kryształowe kolosy z przezroczystego selenitu (odmiana gipsu) o takich rozmiarach są dziwem natury. Do tej pory największe znane kryształy miały długość do 2 metrów.

3

4

5 Jaskinia Mieczy W 1910 r. przypadkiem odkryto Cueva de las Espadas – Jaskinię Mieczy, znajdującą się 120 m pod powierzchnią ziemi. Komnata szeroka na ok. 80 m była wypełniona makrokryształami selenitu, osiągającymi nawet 2 m długości i 25 cm średnicy. Z czasem została wyeksploatowana. Spowodowało to zmiany mikroklimatu, a w konsekwencji przezroczyste kryształy stały się matowe i zabrudzone. Wiele z nich znajduje się w muzeach różnych państw.

6

7

8

9

10 Cueva de los Cristales znajduje się ok
Cueva de los Cristales znajduje się ok. 300 metrów pod ziemią i 30 pod głównym pokładem wapienia. Zawiera kryształy selenitu, osiągające nawet 15 metrów długości. Stworzyły je roztwory hydrotermalne ze znajdującej się trzy mile niżej komory magmy.

11

12

13

14

15 To jest Kaplica Sykstyńska kryształów – tymi słowami określił odkrycie Juan Manuel García-Ruiz, geolog z Uniwersytetu Grenady w Hiszpanii. By odkryć, jak możliwe było ich powstanie, García-Ruiz zbadał niewielkie ilości roztworów, jakie znalazły się w kieszeniach skalnych. Uważa, że przyczyną …

16

17 …było nie tylko bardzo wysokie stężenie procentowe, ale też stała temperatura ok. 58 °C. Przy tej temperaturze obficie występujący w wodzie anhydryt, przeobraził się w gips, który mógł stworzyć monumentalne kryształy.

18

19 Początkowo planowano założyć oświetlenie elektryczne, wybetonować podłogę i wykopać bezpośrednie przejście dla turystów. W związku z szacowaną wartością rynkową oraz kruchością kryształów, władze kopalni podjęły radykalną politykę ochronną. Zwiedzanie jest zabronione. Dostęp jest możliwy tylko dla naukowców, których celem jest badanie i konserwacja tego miejsca. Może minąć kilkadziesiąt lat, nim otwarcie dla szerokiej publiczności będzie możliwe.

20

21

22 W kryształowej jaskini panują bardzo trudne warunki (ponad 50 stopni Celsjusza i 95% wilgotności powietrza). Do celów eksploracji jaskini opracowano nowy aparat tlenowy i specjalny kombinezon, składający się z kilku warstw, między które wkłada się lód. Mimo tych zabezpieczeń, w ciągu godziny lód zamienia się w wodę. Po każdym wejściu do jaskini badacze musieli robić 2-godzinne przerwy, ponieważ ich naczynia krwionośne niebezpiecznie się rozszerzały. Kolejne zagrożenie to lustrzana gładkość śliskość kryształów co powodowało upadki i złamania kości niektórych badaczy. Upał, woda, izolacja – to, co utrudniało badaczom życie, umożliwiło powstanie jaskini. Przed milionami lat na terenie dzisiejszej pustyni Chihuahna wypływały spod ziemi potężne masy magmy. Gorąca woda termalna rozpuszczała różne minerały wypływające z magmą. W takiej kąpieli wodnej powstały ok lat temu gigantyczne kryształy.

23

24 Cueva el Ojo de la Reina (Jaskinia Oko Królowej)

25

26

27 Cueva de las Velas (Jaskinia świec)

28 Minerały z Naica

29

30 KONIEC Oprac na podst.WEB- jokoretsina


Pobierz ppt "Kryształowa jaskinia w Meksyku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google