Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LITERATURA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LITERATURA."— Zapis prezentacji:

1 LITERATURA

2 AMERYKAŃSCY noBLIŚCI Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck
Mark Twain William Faulkner Eugene O'Neill Toni Morrison

3 ERNEST HEMINGWAY Urodzony 21 lipca 1899 w Oak Park, na przedmieściach Chicago w stanie Illinois. W wieku 17 lat opublikował pierwsze dzieło literackie. W roku 1918 chciał wziąć udział w działaniach wojennych w I wojnie światowej. Najpierw był reporterem, później został kierowcą karetki pogotowia. Był czterokrotnie żonaty. W latach 50. często wyruszał na safari do Kenii. W 1953 roku przeżył dwie katastrofy lotnicze wracając z jednej wypraw. W roku 1960, na rok przed śmiercią, próbował popełnić samobójstwo strzelając sobie w głowę dubeltówką, ale w ostatniej chwili zabrano mu broń.

4 ERNEST HEMINGWAY - TWÓRCZOŚĆ
Pisarz większość swoich dzieł, szczególnie powieści, opierał na swoich przeżyciach, przeważnie jednak zmieniając nazwiska swoje i innych Większość dzieł Hemingwaya przetłumaczył na język polski Bronisław Zieliński, przyjaciel autora. W chwili śmierci zostawił nieukończoną powieść Ruchome święto Do najbardziej znanych utworów E.Hemingway’a należą: „Stary człowiek i morze” (The Old Man and the sea) Pożegnanie z bronią (A Farewell to Arms) Słońce też wschodzi (The Sun Also Rises)

5 JERZY KOSIŃSKI Urodzony jako Józef Lewinkopf - 14 czerwca 1933
w Łodzi, zm. 3 maja w Nowym Jorku. Jest to polsko- amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego, piszący w języku angielskim. Studiował historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Łódzkim, potem pracował w Instytucie Historii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

6 JERZY KOSIŃSKI - TWÓRCZOŚĆ
Książką, która przyniosła mu światowy rozgłos, był Malowany ptak. Przedstawia ona dramatyczne losy sześcioletniego żydowskiego chłopca w czasie wojny. Kolejna książka Kosińskiego, która przyniosła mu uznanie nosiła tytuł Wystarczy być (Being There). Opisywała losy upośledzonego umysłowo Chance'a O'Grodnicka , który niczego nie rozumiejąc zostaje uznany za genialnego polityka, finansistę i kandydata na prezydenta USA. Jest to karykatura bezmyślnego społeczeństwa, uzależnionego od mediów, a zwłaszcza telewizji

7 JOHN STEINBECK Urodził się 27 lutego 1902 w Salinas.
Zmarł 20 grudnia 1968 w Nowym Jorku Był to wybitny pisarz amerykański, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 1962 Po wstępnej edukacji w Salinas, studiował humanistykę ogólną na Uniwersytecie Stanforda, której jednakże nie ukończył. Później imał się różnych zajęć, by w końcu zacząć pisać.

8 JOHN STEINBECK - TWÓRCZOŚĆ
Pierwsze 3 książki nie przyniosły mu sukcesu, powodzenie zyskał dopiero dzięki Tortilla Flat z Wiele dzieł z jego twórczości dotyczyło problemów społecznych ludzi żyjących w Kalifornii. Największym dziełem Steinbecka jest powieść Grona gniewu, która opisuje dzieje biednej rodziny wędrującej w poszukiwaniu pracy z Oklahomy do Kalifornii. Grona gniewu przyniosły mu sławę pisarza wrażliwego na problemy społeczne, a także Nagrodę Pulitzera w 1940 roku. Druga jego znana powieść, która dała mu duży rozgłos to Na wschód od Edenu, opisuje dzieje kilku rodzin żyjących w Kalifornii. Fabuła opisuje dzieje zarówno jego przodków w rodzinach Hamiltonów i Steinbecków, jak również postaci żyjące wyłącznie w fikcji literackiej

9 MARK TWAIN Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens Urodzi ł się
30 listopada w osadzie Florida, zmarł 21 kwietnia w Redding Jest to amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. uzyskał uprawnienia pilota parostatków pływających na Missisipi

10 MARK TWAIN - TWÓRCZOŚĆ Rozgłos przyniosło mu opowiadanie The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County ( O sławnej skaczącej żabie z Calaveras) W autobiograficznej powieści Pod gołym niebem (Roughing It,) opisał twardy, surowy los osadników oraz panoramę Ameryki od St. Louis, przez Nevadę, Kalifornię aż po Hawaje

11 WILLIAM FAULKNER Właściwie William Cuthbert Faulkner
Urodzony 25 września w New Albany w stanie Missisipi Życie Faulknera związane było z amerykańskim Południem, a bogata twórczość pisarza była literacką rekonstrukcją jego dziejów od czasów wojny secesyjnej po współczesność. Zmarł 6 lipca w Oxford w stanie Missisipi Był wybitnyn powieściopisarzem, autorem opowiadań i poetą amerykańskim. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1949. Twórczość Faulknera uchodzi za stawiającą czytelnikowi wysokie wymagania. Jest on uznawany za jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy. WILLIAM FAULKNER

12 WILLIAM FAULKNER - TWÓRCZOŚĆ
Faulkner napisał wiele powieści, min. były to „Sartoris” i „Absalomie, Absalomie!”. Sartoris opowiada o zanikającej, południowej rodzinie tuż pod koniec Pierwszej Wojny Światowej, a w Absalomie, Absalomie – ukazuje obraz Południa USA na przestrzeni około 50 lat. W pewnym stopniu idealizuje przeszłość, równocześnie podkreśla jednak fakt, iż gospodarka Południa oparta była na zbrodniczym systemie niewolnictwa. 

13 EUGENE O’NEILL Kiedy został usunięty z Uniwersytetu w Princeton, spędził kilka kolejnych lat na morzu, gdzie cierpiał z powodu depresji i popadał w alkoholizm. Uwielbiał morze, które wkrótce stało się tematem jego sztuk. Właściwie Eugene Gladstone O'Neill Urodzony 16 października w Nowym Jorku Zmarł 27 listopada w Bostonie Dramaturg amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936. Podczas pobytu w sanatorium w latach , gdzie wracał do zdrowia po przebytej gruźlicy, zdecydował, iż zostanie zawodowym dramaturgiem. Wcześniej pracował dla New London Telegraph publikując tam swą poezję oraz pisząc reportaże. O'Neill urodził się w pokoju hotelowym na Broadwayu na Times Square, w Nowym Jorku Był synem irlandzkiego aktora Jamesa O'Neill's i Elli O'Neill.

14 EUGENE O’NEILL - TWÓRCZOŚĆ
Jedne z ważniejszych dzieł Eugene to: Żałoba przystoi Elektrze - Akcja powieści dzieje się Nowej Anglii tuż po wojnie secesyjnej. Zmeczony wojną Ezra Mannon wraca do swojej nieszczęśliwej żony Christin i córki Lavinii. Podczas jego pobytu na wojnie Christine zakochuje się w Adamie Brancie. Na drodze do ich szczęścia stoi jej mąż Ezra. Kochankowie postanawiają zamordować mężczyznę. Córka Lavinia postanawia pomścić jego śmierć i namawia do zemsty wracającego z wojny brata Ezry, Orina. Pożądanie w cieniu wiązów - Eben, syn farmera czeka na dzień, kiedy odziedziczy ziemię po swym ojcu. Ale ojciec Ebena żeni się ponownie i ogłasza, że pozostawi farmę nowej żonie.

15 Toni Morrison Studiowała na uniwersytetach w Howard i Cornell, następnie została wykładowcą na wydziałach humanistycznych wyższych uczelni Albany i Princeton. Pełniła funkcję dyrektora nowojorskiej oficyny wydawniczej Random House, publikującej m.in. jej utwory. Z domu Chloe Anthony Wofford Urodzona 18 lutego w Lorain, Ohio Amerykańska powieściopisarka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla (1993), z przekonań feministka. Przyszła na świat w wielodzietnej murzyńskiej rodzinie robotniczej w USA.

16 Toni Morrison - Twórczość
Toni Morrison zadebiutowała powieścią The Bluest Eye (1970), opisującą osamotnienie czarnoskórego dziecka w społeczeństwie o rasistowskich uprzedzeniach. Kolejne utwory Morrison to: Sula (1973); Pieśń Salomonowa (1977) – saga ubogiej rodziny murzyńskiej w miasteczku amerykańskim, Książka Roku w Stanach Zjednoczonych; Tar Baby (1983); Umiłowana (1987), wyróżniona Nagrodą Pulitzera; Jazz (1992) oraz zbiór esejów Grając w ciemnościach (1992), Raj (1999).

17 Źródła: pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "LITERATURA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google