Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck Mark Twain William Faulkner Eugene O'Neill Toni Morrison Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck Mark Twain William Faulkner Eugene O'Neill Toni Morrison Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck."— Zapis prezentacji:

1

2 Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck Mark Twain William Faulkner Eugene O'Neill Toni Morrison Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck Mark Twain William Faulkner Eugene O'Neill Toni Morrison

3 Urodzony 21 lipca 1899 w Oak Park, na przedmieściach Chicago w stanie Illinois. W wieku 17 lat opublikował pierwsze dzieło literackie. W roku 1918 chciał wziąć udział w działaniach wojennych w I wojnie światowej. Najpierw był reporterem, później został kierowcą karetki pogotowia. Był czterokrotnie żonaty. W latach 50. często wyruszał na safari do Kenii. W 1953 roku przeżył dwie katastrofy lotnicze wracając z jednej wypraw. W roku 1960, na rok przed śmiercią, próbował popełnić samobójstwo strzelając sobie w głowę dubeltówką, ale w ostatniej chwili zabrano mu broń.

4 Pisarz większość swoich dzieł, szczególnie powieści, opierał na swoich przeżyciach, przeważnie jednak zmieniając nazwiska swoje i innych Większość dzieł Hemingwaya przetłumaczył na język polski Bronisław Zieliński, przyjaciel autora. W chwili śmierci zostawił nieukończoną powieść Ruchome święto Do najbardziej znanych utworów E.Hemingwaya należą: Stary człowiek i morze (The Old Man and the sea) Pożegnanie z bronią (A Farewell to Arms) Słońce też wschodzi (The Sun Also Rises)

5 Urodzony jako Józef Lewinkopf - 14 czerwca 1933 w Łodzi, zm. 3 maja 1991 w Nowym Jorku. Jest to polsko- amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego, piszący w języku angielskim. Studiował historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Łódzkim, potem pracował w Instytucie Historii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

6 Książką, która przyniosła mu światowy rozgłos, był Malowany ptak. Przedstawia ona dramatyczne losy sześcioletniego żydowskiego chłopca w czasie wojny. Kolejna książka Kosińskiego, która przyniosła mu uznanie nosiła tytuł Wystarczy być (Being There). Opisywała losy upośledzonego umysłowo Chance'a O'Grodnicka, który niczego nie rozumiejąc zostaje uznany za genialnego polityka, finansistę i kandydata na prezydenta USA. Jest to karykatura bezmyślnego społeczeństwa, uzależnionego od mediów, a zwłaszcza telewizji

7 Urodził się 27 lutego 1902 w Salinas. Zmarł 20 grudnia 1968 w Nowym Jorku Był to wybitny pisarz amerykański, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 1962 Po wstępnej edukacji w Salinas, studiował humanistykę ogólną na Uniwersytecie Stanforda, której jednakże nie ukończył. Później imał się różnych zajęć, by w końcu zacząć pisać.

8 Pierwsze 3 książki nie przyniosły mu sukcesu, powodzenie zyskał dopiero dzięki Tortilla Flat z 1935. Wiele dzieł z jego twórczości dotyczyło problemów społecznych ludzi żyjących w Kalifornii. Największym dziełem Steinbecka jest powieść Grona gniewu, która opisuje dzieje biednej rodziny wędrującej w poszukiwaniu pracy z Oklahomy do Kalifornii. Grona gniewu przyniosły mu sławę pisarza wrażliwego na problemy społeczne, a także Nagrodę Pulitzera w 1940 roku. Druga jego znana powieść, która dała mu duży rozgłos to Na wschód od Edenu, opisuje dzieje kilku rodzin żyjących w Kalifornii. Fabuła opisuje dzieje zarówno jego przodków w rodzinach Hamiltonów i Steinbecków, jak również postaci żyjące wyłącznie w fikcji literackiej

9 Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens Urodzi ł się 30 listopada 1835 w osadzie Florida, zmarł 21 kwietnia 1910 w Redding Jest to amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. uzyskał uprawnienia pilota parostatków pływających na Missisipi

10 Rozgłos przyniosło mu opowiadanie The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County ( O sławnej skaczącej żabie z Calaveras) W autobiograficznej powieści Pod gołym niebem (Roughing It,) opisał twardy, surowy los osadników oraz panoramę Ameryki od St. Louis, przez Nevadę, Kalifornię aż po Hawaje

11 Właściwie William Cuthbert Faulkner Urodzony 25 września 1897 w New Albany w stanie Missisipi Zmarł 6 lipca 1962 w Oxford w stanie Missisipi Był wybitnyn powieściopisarzem, autorem opowiadań i poetą amerykańskim. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1949. Życie Faulknera związane było z amerykańskim Południem, a bogata twórczość pisarza była literacką rekonstrukcją jego dziejów od czasów wojny secesyjnej po współczesność. Twórczość Faulknera uchodzi za stawiającą czytelnikowi wysokie wymagania. Jest on uznawany za jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy.

12 Faulkner napisał wiele powieści, min. były to Sartoris i Absalomie, Absalomie!. Sartoris opowiada o zanikającej, południowej rodzinie tuż pod koniec Pierwszej Wojny Światowej, a w Absalomie, Absalomie – ukazuje obraz Południa USA na przestrzeni około 50 lat. W pewnym stopniu idealizuje przeszłość, równocześnie podkreśla jednak fakt, iż gospodarka Południa oparta była na zbrodniczym systemie niewolnictwa.

13 Właściwie Eugene Gladstone O'Neill Urodzony 16 października 1888 w Nowym Jorku Zmarł 27 listopada 1953 w Bostonie Dramaturg amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936. O'Neill urodził się w pokoju hotelowym na Broadwayu na Times Square, w Nowym Jorku. Był synem irlandzkiego aktora Jamesa O'Neill's i Elli O'Neill. Kiedy został usunięty z Uniwersytetu w Princeton, spędził kilka kolejnych lat na morzu, gdzie cierpiał z powodu depresji i popadał w alkoholizm. Uwielbiał morze, które wkrótce stało się tematem jego sztuk. Podczas pobytu w sanatorium w latach 1912-13, gdzie wracał do zdrowia po przebytej gruźlicy, zdecydował, iż zostanie zawodowym dramaturgiem. Wcześniej pracował dla New London Telegraph publikując tam swą poezję oraz pisząc reportaże.

14 Jedne z ważniejszych dzieł Eugene to: Żałoba przystoi Elektrze - Akcja powieści dzieje się Nowej Anglii tuż po wojnie secesyjnej. Zmeczony wojną Ezra Mannon wraca do swojej nieszczęśliwej żony Christin i córki Lavinii. Podczas jego pobytu na wojnie Christine zakochuje się w Adamie Brancie. Na drodze do ich szczęścia stoi jej mąż Ezra. Kochankowie postanawiają zamordować mężczyznę. Córka Lavinia postanawia pomścić jego śmierć i namawia do zemsty wracającego z wojny brata Ezry, Orina. Pożądanie w cieniu wiązów - Eben, syn farmera czeka na dzień, kiedy odziedziczy ziemię po swym ojcu. Ale ojciec Ebena żeni się ponownie i ogłasza, że pozostawi farmę nowej żonie.

15 Z domu Chloe Anthony Wofford Urodzona 18 lutego 1931 w Lorain, Ohio Amerykańska powieściopisarka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla (1993), z przekonań feministka. Przyszła na świat w wielodzietnej murzyńskiej rodzinie robotniczej w USA. Studiowała na uniwersytetach w Howard i Cornell, następnie została wykładowcą na wydziałach humanistycznych wyższych uczelni Albany i Princeton. Pełniła funkcję dyrektora nowojorskiej oficyny wydawniczej Random House, publikującej m.in. jej utwory.

16 Toni Morrison zadebiutowała powieścią The Bluest Eye (1970), opisującą osamotnienie czarnoskórego dziecka w społeczeństwie o rasistowskich uprzedzeniach. Kolejne utwory Morrison to: Sula (1973); Pieśń Salomonowa (1977) – saga ubogiej rodziny murzyńskiej w miasteczku amerykańskim, Książka Roku w Stanach Zjednoczonych; Tar Baby (1983); Umiłowana (1987), wyróżniona Nagrodą Pulitzera; Jazz (1992) oraz zbiór esejów Grając w ciemnościach (1992), Raj (1999).

17 pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck Mark Twain William Faulkner Eugene O'Neill Toni Morrison Ernest Hemingway Jerzy Kosiński John Steinbeck."

Podobne prezentacje


Reklamy Google