Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt sieci domowej mgr inż. Mariola Stróżyk mgr inż. Mariola Stróżyk Technologia Informacyjna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt sieci domowej mgr inż. Mariola Stróżyk mgr inż. Mariola Stróżyk Technologia Informacyjna."— Zapis prezentacji:

1

2 Projekt sieci domowej mgr inż. Mariola Stróżyk mgr inż. Mariola Stróżyk Technologia Informacyjna

3 Korzyści połączenia komputerów w sieć: Łatwiejsze przenoszenie plików pomiędzy komputerami. Współdzielenie dostępu do CD-ROM, drukarki, skanera lub kserokopiarki. Brak ograniczenia pojemnością dyskietki. Współdzielenie połączenia łącza internetowego.

4 Wybieramy kabel: Mamy dwa komputery. Łączymy je za pomocą kabla szeregowego W obydwu jest zainstalowany system operacyjny Windows 98 SE. z wtyczką DB-9.

5 Połączenie komputerów: Sprawdzamy czy nasze komputery są wyłączone. Łączymy komputery kablem szeregowym. Powinniśmy zapamiętać, do jakiego portu (COM1 czy COM2) w obu komputerach podłączamy wtyczki. Zwykle do portu COM1 jest podłączona myszka. Po umieszczeniu wtyczek kabla w portach obu komputerów dokręcamy je, pamiętając, że dobre dokręcenie kabla jest bardzo istotne. Pamiętajmy, że obluzowana wtyczka może być powodem uszkodzenia komputera !!!

6 Instalacja: Opisane w dalszej części czynności (punkty od 1 do 6) będą wymagały kopiowania plików z płytki instalacyjnej systemu operacyjnego. Można od razu włożyć do napędu CD-ROM. Gdy po chwili zobaczymy okno powitalne, zamykamy je, klikając na przycisk

7 1. 1. Klikamy myszką : Start > Ustawienia > Panel Sterowania Instalacja : 2. 2. Następnie klikamy 2 razy na ikonę: 3. 3. W kolejnym oknie przechodzimy na zakładkę 4. 4. W następnym oknie wybieramy : Komunikacja i klikamy na Szczegóły 5. 5. Następnie zaznaczamy Bezpośrednie połączenie kablowe i klikamy 6. 6. Wracamy do poprzedniego okna i klikamy na przycisk

8 Komponenty sieciowe: W każdym z komputerów powinien być co najmniej jeden taki sam protokół. W Windows 98 domyślnie instalowany jest protokół TCP/IP. Klikamy myszką na Start > Ustawienia > Panel Sterowania > (otwieramy aplikacje służącą do konfiguracji sieci) Sieć > TCP/IP Udostępnienie plików i drukarek

9 Komponenty sieciowe: Identyfikacja komputerów Klikamy na zakładkę. I sprawdzamy czy w polu Nazwa komputera każdy z komputerów ma inną nazwę, a w polu Grupa robocza jest taka sama dla obu grup. Po skopiowaniu plików należy ponownie uruchomić komputer !.

10 Komputer host Uruchomienie: Nasze komputery już są połączone i skonfigurowane. Określamy, który z nich ma udostępniać swoje zasoby oraz który z nich korzystać. W tym projekcie hostem będzie Komputer 1.1. W tym komputerze udostępniamy dysk C. 1. 1. Klikamy dwukrotnie myszką na ikonę: Następnie klikamy prawym klawiszem myszy na ikonę dysku C. 2. 2. Z menu kontekstowego wybieramy Udostępnianie, w oknie właściwości zaznaczamy Udostępniony jako i zatwierdzamy zmiany, klikając na

11 Komputer host Uruchomienie: 3. 3. Klikamy na Start > Programy > Akcesoria > Bezpośrednie połączenie kablowe 4. 4. W oknie określamy, że komputer będzie służył jako serwer i klikamy Dalej 5. 5. W kolejnym oknie otrzymujemy informację, że host został pomyślnie zainstalowany i klikamy na Zakończ. Na ekranie pojawia się okno oczekiwania na połączenie z komputerem gościem.

12 Komputer gość Uruchomienie: 1. 1. W komputerze gościu klikamy kolejno na: Start > Programy > Akcesoria > Bezpośrednie połączenie kablowe 2. 2. W oknie określamy, że komputer będzie służył jako gość i klikamy Dalej Komputerem korzystającym z zasobów będzie Komputer 2.

13 Komputer gość Uruchomienie: Nasze komputery już są połączone i skonfigurowane. Określamy, który z nich ma udostępniać swoje zasoby oraz który z nich korzystać. 3. 3. W kolejnym oknie otrzymujemy informację, że gość został pomyślnie zainstalowany i klikamy na Zakończ. Komputerem korzystającym z zasobów będzie Komputer 2. 4. 4. Po chwili oczekiwania otwiera się okno z udostępnionym dyskiem C komputera hosta. Teraz korzystając z komputera gościa, możemy przeglądać i kopiować pliki i foldery z komputera hosta, korzystać z napędu CD-ROM. Niestety, jest to komunikacja jednostronna.

14 Podsumowanie: Potrzebny sprzęt Wtyczka Gniazdo

15 Podsumowanie: Liczba połączonych komputerów 2 Długość kabla do 50 m Montaż Podłączenie kabla do dwóch komputerów. Szybkość transmisji 115 kb/s plus kompresja Koszt dwóch stanowisk 10 zł. Główne zalety bardzo niskie koszty Główne wady mała szybkość, jednokierunkowość, można połączyć tylko dwa komputery


Pobierz ppt "Projekt sieci domowej mgr inż. Mariola Stróżyk mgr inż. Mariola Stróżyk Technologia Informacyjna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google