Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

  Przyjmuje leki czy bierze? „Leki bez recepty - do leczenia, nie do brania"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "  Przyjmuje leki czy bierze? „Leki bez recepty - do leczenia, nie do brania""— Zapis prezentacji:

1 Przyjmuje leki czy bierze? „Leki bez recepty - do leczenia, nie do brania"

2 Uzależnienie – co to jest ?
Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.

3 Rodzaje substancji uzależniających ?
Leki nasenne i uspokajające; Środki przeciwbólowe; Środki przeciwdepresyjne; Suplementy diety (zawierające witaminy); Substancje odchudzające; Środki dopingujące.

4 Przykłady substancji i skutki nadużyć

5 Szczególnie niebezpieczne jest łączenie tych leków z alkoholem!
Benzodiazepiny Leki uspokajające, nasenne, przeciw lękowe. Skutki zażycia dużych dawek: Senność, Utrata koordynacji, Przyćmienie świadomości, Zlewanie się mowy Szczególnie niebezpieczne jest łączenie tych leków z alkoholem!

6 Benzodiazepiny - objawy odstawienne
Wzrost lęku, niepokój, zaburzenia nastroju, pamięci Pobudzenie Zaburzenia snu, spadek łaknienia Ryzyko wystąpienia drgawek Objawy grypopodobne Dysforia (obniżony nastrój) Chwiejność emocjonalna Objawy psychotyczne.

7 Przyczyny uzależnień Brak samoakceptacji Niedojrzałość emocjonalna
Niska odporność na stres Ciągły wysiłek intelektualny Szybkie tempo życia Ciekawość i bunt Niekorzystna sytuacja finansowa – brak perspektyw Problemy rodzinne i wpływ rówieśników Naśladownictwo, podążanie za trendami.

8 Przyczyny lekomani Pojawienie się na rynku nowych, tanich i ławo dostępnych środków psychotropowych; Moda na samodzielne leczenie się, brak czasu na konsultacje z lekarzem; Zmiana opinii publicznej, wzrost tolerancji i spadek czujności w odniesieniu do częstego zażywania leków; Rozwój czarnego rynku leków.

9 Objawy uzależnień Głód – silna chęć zażycia połączona z niepokojem;
Utrata kontroli nad ilością i częstotliwością spożywania substancji; Niepokoje, wahania nastrojów i gniew pojawiające się po odstawieniu substancji; Uodparnianie się na działanie danej substancji przez ciągłe zwiększanie dawki; Pogłębiające się problemy zdrowotne, emocjonalne i społeczne.

10 Objawy lekozależności
Zażywanie leku przez miesiące lub lata, nawet gdy przestało to być konieczne; Zwiększona tolerancja; Niepokój i drażliwość w razie braku leku; Zespół abstynencyjny po odstawieniu leku; Chodzenie do wielu lekarzy, by mieć duży dostęp do leków; Noszenie lekarstw zawsze przy sobie; Nie przyznawanie się do problemu (zaprzeczanie).

11 Skutki uzależnień Fizyczne i psychiczne wyniszczenie organizmu;
Zwiększone ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi; Wzrost przestępczości; Nakłanianie innych do przyjmowania środków odurzających; Obojętność, bierność, bezuczuciowość; Gwałtowne zmiany nastrojów (drażliwość); Niezdolność do żywienia uczuć takich jak przyjaźń, miłość; Groźba przedawkowania i śmierci.

12 Skutki nadużycia Zaburzenia umysłowe i halucynacje.
Uszkodzenia narządów. Uodpornienie na leki, co utrudnia leczenie ewentualnych chorób i może prowadzić do tragicznych skutków. Interakcja między lekami mogąca prowadzić do powikłań. Usuwanie niektórych objawów chorób (utrudnianie ich rozpoznania). Zatrucia, a nawet ŚMIERĆ.

13 Reakcje odstawienia Napady drgawkowe. Zaburzenia oddychania i ciśnienia krwi. Zawroty głowy. Nudności, wymioty. Osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze. Bezsenność, barwne sny. Skutki nadużywania leków i objawy odstawienne zależą od rodzaju substancji, jej ilości oraz czasu przyjmowania.

14 Problem uzależnienia dotyczy nie tylko jednostki!
Dotyczy również całego jej otoczenia – rodziny, przyjaciół, znajomych!

15 Uzależnienie to choroba, którą można leczyć, ale najpierw osoba uzależniona musi przyznać się do problemu

16 Odstawienie leku zawsze powinno się odbywać pod opieką lekarza!
Formy leczenia Odtruwanie polegające na stopniowym zmniejszaniu dawki leku pod kontrolą lekarską. Terapia farmakologiczna niwelująca objawy odstawienne i lecząca schorzenia spowodowane nadużywaniem leku. Psychoterapia (terapie grupowe i indywidualne), która powinna nauczyć pacjenta życia bez stosowania wspomagacza. Odstawienie leku zawsze powinno się odbywać pod opieką lekarza!

17 Kto jest najbardziej zagrożony ?
Młodzież Studenci Osoby z wyższym wykształceniem Osoby z najwyższymi dochodami Osoby starsze

18 Czy wiesz, że … Polacy zajmują 3. miejsce na świecie pod względem zażywania leków przeciwbólowych? 3/4 Polaków korzysta z leków bez recepty? ilość kupowanych leków bez recepty ciągle wzrasta? na osobę kupujemy 34 opakowania leków rocznie? w roku 2013 przeciętny Polak wydał na leki 300 zł

19

20 Uzależnienia behawioralne 801 889 880
Pomoc Telefony Zaufania Narkomania czynny codziennie w godz Uzależnienia behawioralne w godz


Pobierz ppt "  Przyjmuje leki czy bierze? „Leki bez recepty - do leczenia, nie do brania""

Podobne prezentacje


Reklamy Google