Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kwadrat- as wśród czworokątów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kwadrat- as wśród czworokątów"— Zapis prezentacji:

1 Kwadrat- as wśród czworokątów
Prezentacja w ramach projektu „ Kwadrat- as wśród czworokątów”.

2 PRZEDSATAWIAMY EFEKTY NASZEJ PRACY:
Naszym zadaniem było: „Zebranie informacji o kwadracie, o jego wykorzystaniu w sztuce i architekturze, w życiu codziennym. Przygotowanie prezentacji zawierającej zdjęcia, rysunki, notatki oraz plakatu do powieszenia w holu szkoły.” (karta zadania) PRZEDSATAWIAMY EFEKTY NASZEJ PRACY:

3 MAŁY SPIS TREŚCI : 1.Co trzeba wiedzieć o kwadracie?
2. Zastosowanie kwadratu w życiu codziennym 3. Kształt kwadratu użyty w 4. Kwadrat magiczny 5. Kwadrat w starożytności 6.Kostka Rubika 7. Kwadrat w literaturze i sztuce oraz nazwach 8. Przysłowia „do kwadratu”, czyli jakie przysłowia wiążą się z tym czworokątem 9.Ciekawostka

4 Co trzeba wiedzieć o kwadracie?
Suma jego kątów wynosi 360O. Każdy jego kąt ma 90O. Przekątne przecinają się w połowie. Przekątne przecinają się pod kątem prostym. Jest prostokątem ponieważ ma wszystkie kąty proste. Jest rombem, bo ma wszystkie boki równej długości. Jest równoległobokiem ponieważ ma dwie pary boków równoległych.

5 Zastosowanie kwadratu w życiu codziennym
Jego kształt jest wykorzystywany w życiu codziennym jako: kalendarze ,kartki ,gumki do mazania, książki, torby, ramki, budy, domy, fabryki, znaki drogowe, płyty chodnikowe, stoły, przyciski w klawiaturze, kostki do gry

6 Kształt kwadratu użyty w:

7 Kwadrat magiczny Kwadraty magiczne powstają na podstawie zasady, która głosi, że suma liczb w każdym poziomym rzędzie, każdej pionowej kolumnie i na obu przekątnych jest taka sama.

8 Pierwsze kwadraty magiczne znali już Chińczycy i Hindusi przed paroma tysiącami lat. Znaleziono amulety chińskie z kwadratami magicznymi, które zamiast liczb mają odpowiednią liczbę nakłuć lub wydrążeń. Kwadraty magiczne znali również Arabowie w IX wieku naszej ery. Do Europy kwadraty magiczne wprowadził pewien Grek o imieniu Moscopulos, który żył w Konstantynopolu na początku XV stulecia. Jeden z historycznych kwadratów magicznych w Europie jest przedstawiony na dziele malarskim Albrechta Dürera zatytułowanym ,,Melancholia”.

9 to ten obraz :

10 Kwadrat w starożytności
Widoczna na zdjęciu gliniana tabliczka pochodząca z Babilonu z II w. p.n.e. przedstawia kwadrat z przekątnymi. Z zapisu na tabliczce można odczytać stosunek długości przekątnej kwadratu do jego boku (zapisany w systemie 60-kowym). Różni się od rzeczywistej wartości dopiero na szóstym miejscu po przecinku.

11 Kostka rubika Profesor Rubik układał swoją kostkę (jest ona sześcianem) przez miesiąc. Obecnie mistrzem świata jest Australijczyk Feliks Zemdges. Ułożył ją w 5,66 sekundy.

12 Kwadrat w literaturze i sztuce oraz nazwach
Kwadrat – jego nazwa jest wykorzystywana w tytułach dzieł: książek, spektakli, a nawet kółek filmowych lub artystycznych. Oto przykłady: Tadeusz Dąbrowski „Czarny kwadrat” Pieter Aspe „Kwadrat zemsty” Kwadrat Art Club- Jelenia Góra Grzegorz Kasdepke „ Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”

13 „ Rozciągnij kwadrat, Janie,
Przysłowia „do kwadratu”, czyli jakie przysłowia i wierszyki wiążą się z tym czworokątem Głupi do kwadratu; Bomba do kwadratu; „ Rozciągnij kwadrat, Janie, a rombem on się stanie.”

14 ciekawostka Czy wiesz że w kole można narysować kwadrat? Nie wierzysz? Spójrz:

15 K W A D R T Y Koniec! Przygotowały: Hanna i Aleksandra źródła: Tekst:
1. 2. 3. Zdjęcia pobrane z następujących stron: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Przygotowały: Hanna i Aleksandra


Pobierz ppt "Kwadrat- as wśród czworokątów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google