Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Utwór powstał w Stanach Zjednoczonych podczas podróży Sienkiewicza po tym kraju. Pisarz wyjechał tam w 1876. Wysyłał do Polski, będącej wtedy pod zaborami,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Utwór powstał w Stanach Zjednoczonych podczas podróży Sienkiewicza po tym kraju. Pisarz wyjechał tam w 1876. Wysyłał do Polski, będącej wtedy pod zaborami,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Utwór powstał w Stanach Zjednoczonych podczas podróży Sienkiewicza po tym kraju. Pisarz wyjechał tam w 1876. Wysyłał do Polski, będącej wtedy pod zaborami, korespondencje drukowane w Gazecie Polskiej. Pierwowzorem postaci latarnika Skawińskiego był Polak o nazwisku Siellawa. Powodem zwolnienia go z posady latarnika było zaniedbanie obowiązków na skutek lektury Murdelio Zygmunta Kaczkowskiego.

4

5 Akcja toczy się w latach 70. XIX wieku w Aspinwall i na samotnej wysepce leżącej niedaleko Panamy. We fragmentach, gdzie pisarz zastosował retrospekcję, opowiedziano wydarzenia rozgrywające się od 1830, czyli od powstania listopadowego, w którym Skawiński brał udział.

6

7 Główny bohater to stary Polak, tułacz poszukujący spokojnej posady w miejscu, gdzie mógłby zamieszkać na stałe. Urodził się w Polsce. Wiódł burzliwe życie, walczył w wielu wojnach oraz powstaniach.Następnym etapem jego życia było "szukanie swego miejsca" - podejmował się wówczas wielu zawodów. Wszystkie te stanowiska tracił w tajemniczych okolicznościach, sam sobie tłumaczył to prześladującym go pechem. Przełomowym momentem w jego życiu było objęcie pracy latarnika w Aspinwall. Tam odnalazł swój upragniony spokój i wiódł ascetyczne życie praktycznie nie wychodząc z latarni. Jego prawdziwe imię nie jest znane.

8

9 Izaak Falconbridge – konsul Stanów Zjednoczonych w Panamie. Przyjmuje Skawińskiego do pracy. Johns – strażnik portowy, który codziennie przywoził łodzią żywność latarnikowi.

10

11 http://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnik_(nowela) http://www.google.pl/search?hl=pl&q=latarnik+wikip edia&rlz=1R2ACAW_plPL467&bav=on.2,or.r_qf.&bvm =bv.45960087,d.ZWU&biw=1366&bih=617&wrapid=tlif 138013620909610&um=1&ie=UTF- 8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=_lyFUY6P CYfXPeKZgdgJ

12 Magdalena Kącka Justyna Buras Patrycja Mostowska


Pobierz ppt "Utwór powstał w Stanach Zjednoczonych podczas podróży Sienkiewicza po tym kraju. Pisarz wyjechał tam w 1876. Wysyłał do Polski, będącej wtedy pod zaborami,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google