Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

H. Sienkiewicz „Latarnik”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "H. Sienkiewicz „Latarnik”"— Zapis prezentacji:

1 H. Sienkiewicz „Latarnik”

2 „Latarnik” H. Sienkiewicza, to oparta na faktach historia polskiego emigranta politycznego Skawińskiego.

3 Okoliczności powstania
Utwór powstał w Stanach Zjednoczonych podczas podróży Sienkiewicza po tym kraju. Pisarz wyjechał tam w Wysyłał do Polski, będącej wtedy pod zaborami, korespondencje drukowane w Gazecie Polskiej. Pierwowzorem postaci latarnika Skawińskiego był Polak o nazwisku Siellawa. Powodem zwolnienia go z posady latarnika było zaniedbanie obowiązków na skutek lektury Murdelio Zygmunta Kaczkowskiego.

4

5 Czas i miejsce akcji Akcja toczy się w latach 70. XIX wieku w Aspinwall i na samotnej wysepce leżącej niedaleko Panamy. We fragmentach, gdzie pisarz zastosował retrospekcję, opowiedziano wydarzenia rozgrywające się od 1830, czyli od powstania listopadowego, w którym Skawiński brał udział.

6

7 Bohaterowie Główny bohater to stary Polak, tułacz poszukujący spokojnej posady w miejscu, gdzie mógłby zamieszkać na stałe. Urodził się w Polsce. Wiódł burzliwe życie, walczył w wielu wojnach oraz powstaniach .Następnym etapem jego życia było "szukanie swego miejsca" - podejmował się wówczas wielu zawodów. Wszystkie te stanowiska tracił w tajemniczych okolicznościach, sam sobie tłumaczył to prześladującym go pechem. Przełomowym momentem w jego życiu było objęcie pracy latarnika w Aspinwall. Tam odnalazł swój upragniony spokój i wiódł ascetyczne życie praktycznie nie wychodząc z latarni. Jego prawdziwe imię nie jest znane.

8

9 Inni bohaterowie Izaak Falconbridge – konsul Stanów Zjednoczonych w Panamie. Przyjmuje Skawińskiego do pracy. Johns – strażnik portowy, który codziennie przywoził łodzią żywność latarnikowi.

10 Lektura budząca wspomnienia

11 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnik_(nowela)
edia&rlz=1R2ACAW_plPL467&bav=on.2,or.r_qf.&bvm =bv ,d.ZWU&biw=1366&bih=617&wrapid=tlif &um=1&ie=UTF- 8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=_lyFUY6P CYfXPeKZgdgJ

12 Prezentację przygotowały:
Magdalena Kącka Justyna Buras Patrycja Mostowska


Pobierz ppt "H. Sienkiewicz „Latarnik”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google