Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na ortograficznych ścieżkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na ortograficznych ścieżkach"— Zapis prezentacji:

1 Na ortograficznych ścieżkach
Poszukujemy sposobów uczenia się ortografii

2 Przedstawiamy się Nasz zespół projektowy to osoby zainteresowane uczeniem się języka polskiego, języka angielskiego w połączeniu z wykorzystaniem TIK . W naszym zespole znalazły się osoby, które lubią czytać, malować, lubią zwierzęta, mają swoje pasje i bujną wyobraźnię. Jesteśmy uczniami klas: piątej i czwartej. My to znaczy: Pola, Sara, Zuzia, Gabrysia Sz., Ola B., Emilka, Ola M., Gabrysia M., Marcin, Natalka, Ola P., Hubert, Patryk, Krzyś Nasze opiekunki: Pani Zofia Starownik, Pani Sylwia Budzyńska Nasi przyjaciele: Pani Ania Szum, Pan Dyrektor Marek Błaszczak

3 Dlaczego problem uczenia się ortografii?
Chcieliśmy zająć się czymś, co było bliskie naszym zainteresowaniom. Chcieliśmy szukać rozwiązania trudnego problemu poznać coś nowego. Chcieliśmy pomóc sobie i innym w uczeniu się ortografii. Chcieliśmy pokazać, że można się uczyć inaczej. Ponieważ ortografia jest ważna. Ponieważ ortografia jest piętą Achillesa wielu z nas. Ponieważ chcemy pisać poprawnie. Ponieważ tworzenie materiałów ortograficznych to dla nas wyzwanie.

4 Cele naszego projektu - Co chcieliśmy osiągnąć?
Założyliśmy sobie, że będziemy się uczyć: tworzenia materiałów wspomagających nas w uczeniu się ortografii z wykorzystaniem narzędzi TIK. rozpoznawania trudności ortograficznych. wyjaśniania przyczyn popełniania błędów ortograficznych. tworzenia tekstów w formacie Word. tłumaczenia polskich słów z trudnością ortograficzną na język angielski. jak uczyć ortografii siebie i innych prezentowania naszych pomysłów ortograficznych na blogu. pełnienia różnych ról w grupie. korzystania ze stron internetowych, które uczą. sposobów wzbogacania słownictwa z języka polskiego i języka angielskiego. Szukaliśmy sposobów uczenia się ortografii. Sprawdziliśmy swoje pomysły, a potem okazało się, że można je mieć kolejne, i to się nie kończy. Już wiemy, co to znaczy uczyć się przez odkrywanie.

5 Jak się zorganizowaliśmy?
Podzieliliśmy się na pięć grup. Podział wynikał z zadań, które chcieliśmy wykonać i odpowiadał naszym umiejętnościom. Przyjęliśmy więc role nauczycieli, tłumaczy, pisarzy, mistrzów ortografii, ekspertów. Rozpisaliśmy swoje zadania: przygotowanie słowniczka (tłumacze) opracowanie lekcji ortografii (nauczyciele) ułożenie historyjek (pisarze) opracowanie dyktand i ortogramów (eksperci i mistrzowie ortografii) Wiedzieliśmy, że każda grupa musi wytworzyć materiał ortograficzny i opisać swój sposób na ortografię.

6 Jak pracowaliśmy? Pracowaliśmy bardzo intensywnie. Czasem traciliśmy energię, ale zawsze pojawiał się ktoś, kto nas motywował do działania. Współpracowaliśmy ze sobą i wspomagaliśmy siebie niezależnie od tego, do jakiej należeliśmy grupy. Spotykaliśmy się systematycznie – nawet po trzy razy w tygodniu. Komunikowaliśmy się pocztą mailową i na blogu. Pracowaliśmy indywidualnie w domu. Konsultowaliśmy nasze działania z Paniami Opiekunkami. Słuchaliśmy naszych inspirujących przyjaciół. Analizowaliśmy, co nam wyszło, a co należy zmienić lub poprawić. Efekty naszej pracy opisywaliśmy na blogu. Okazał się dla nas bardzo ważny.

7

8 Rola bloga Literat Nasz blog powstał z nieśmiałej inicjatywy Poli. To ona taką nadała mu nazwę. Obecnie jesteśmy już kilkuosobową grupą, która nie tylko pracuje nad ortografią, ale także realizuje swoje pasje literackie. Blog był ważny, bo nas mobilizował do systematyczności w działaniu, porządkował działania, służył komunikacji. Na blogu mogliśmy na bieżąco prezentować efekty pracy nad projektem. Na blogu wykorzystaliśmy widżety i opisaliśmy wszystkie realizowane działania projektowe (pięć kart działań) Na blogu mogliśmy także przedstawiać wytwory poszczególnych grup: ortogramy, historyjki o żółwiu Józku, karty słowniczka polsko-angielskiego, wierszyki. Na platformie edukacyjnej Librus i na blogu zamieściliśmy propozycje lekcji ortograficznych.

9 Karty dziAłania - przykład

10 Co zapisaliśmy na kartach?

11 Co zapisaliśmy na kartach?
ujęliśmy chronologicznie wszystkie nasze działania wskazaliśmy terminy, osoby odpowiedzialne i naszych sojuszników napisaliśmy, czego nauczyliśmy się, co było trudne, co się nam udało, jakie odnieśliśmy korzyści Ważnym elementem karty jest samoocena..

12 Słownik polsko-angielski
Jest to słownik ilustrowany. Do słownika włączyliśmy wyrazy z trudnością ortograficzną. Pracochłonną i ciekawą pracą było stworzenie obrazków do papierowego słownika języka angielskiego. Tylko na początku było trudno. Korzystaliśmy z zasobów biblioteki szkolnej oraz ze słowników udostępnionych w Internecie przez wydawnictwo PWN, wyszukiwarki Google, Bing, ze stron , edytora tekstu MS Word, aplikacji: Ilustrowany słowniczek polsko-angielski

13 Lekcje ortograficzne Opracowałyśmy dwa plany lekcji: Tydzień ortografii w klasie piątej oraz Świat ortograficznych regułek.

14 OrtograMy i dyktanda Długo rozmyślaliśmy nad tematyką dyktand i nad sposobem ich opracowania. Przejrzeliśmy na stronach internetowych przykłady dyktand. Odświeżyliśmy w pamięci znane nam dyktanda. Określiliśmy tematykę dyktand. Uruchomiliśmy swoją wyobraźnię i zredagowaliśmy te teksty. Zwróciliśmy do grupy eksperckiej i nauczyciela języka polskiego o sprawdzenie dyktand. Nie mogliśmy popełnić błędów ortograficznych. Wymyślanie dyktand do najłatwiejszych zadań nie należy. Żeby pisać dyktanda, trzeba dobrze znać ortografię. Dyktando

15 Ortograficzne historyjki
Razem koleżanką układałyśmy ortograficzne historyjki. Bardzo nam się to podobało, bo mamy łatwość rymowania. Historyjki układałyśmy szybko. Udało się nam nadać im charakter humorystyczny. Inspirowały nas codzienne sytuacje. Historyjki zamieszczałyśmy na naszym blogu Literat. Udało się zebrać je w jedną książeczkę „Przygody żółwia Józka”. Korzystałyśmy z programu Word. Potrzebna nam była bardzo nasza wyobraźnia i umiejętności ortograficzne.

16 Opracowywanie ortogramów
Najpierw trzeba było zebrać wyrazy z trudnością ortograficzną i uporządkować tematycznie, np. ptaki, podróż. Później szukaliśmy pomysłu na rysunek związany z naszymi wyrazami. Przygotowywaliśmy rysunek i wpisywaliśmy wyrazy, które wybraliśmy. Sprawdzaliśmy ich zapis, posługując się słownikiem ortograficznym lub języka polskiego. Wyrazy musiały się zmieścić się na powierzchni rysunku. Korzystaliśmy z Painta lub Worda. Na koniec zamieszczaliśmy ortogramy na blogu. Przykład

17 Ciuchcia

18 Na podsumowanie Na podsumowanie chciałyśmy wygłosić fragment wiersza Gabrysi, która rymując opisała nasze dziania projektowe. Ola, Pola oraz Sara Bardzo się przy blogu stara A Natalka i Gabrysia Pomagają już od dzisiaj Sara z Zuzią talent mają I wciąż wiersze wymyślają A żółw Józek, gad wesoły Jest już bohaterem szkoły Nawet Pan Dyrektor wie Że to żółw jest z piątej c I mobilizuje klasę Aby z żółwiem pójść na basen

19 Na podsumowanie Klasa dzielnie się spisuje I na blogu komentuje
A uczniowie z innych klas Także wspomagają nas Kwiaty są i bardzo śliczne Owady ortograficzne Literaci i słowniczek Kot i pies i już nie zliczę Ile nowych wiadomości Codziennie na blogu gości Nasza Pani tym steruje I każdy to świetnie czuje Że jak w szkole piętra dwa są Tak będziemy „Szkołą z klasą”!

20 Sposoby uczenia się ortografii, które ćwiczyliśmy i sprawdziliśMy
Uczyć się ortografii można rymując, tworząc ilustracje, tłumacząc słowa na inny język, układając dyktanda, tworząc ortogramy, opracowując ćwiczenia ortograficzne. Nasze złote myśli Uczyć się ortografii to siebie i innych. Rymowane trudności ortograficzne łatwiej się zapamiętuje. Przygotowywanie kolorowych, ciekawych ortogramów to droga do zapamiętania trudnych słów. Będziesz dobrze mówić i pisać w języku angielskim, jeżeli nauczysz się polskiej ortografii. Komputer to twój sprzymierzeniec w uczeniu się polskiej ortografii. Komputer to urządzenie ortograficzne. Ortografii ucz się z TIK i słownikiem, a zostaniesz mistrzem.

21 Czy warto było? Ola: Dołączyłam do projektu Szkoły z klasą 2.0, ponieważ zainteresował mnie pomysł, czyli to, co mamy robić. Bardzo mi się podobała praca przy tym projekcie. Nie nudziłam się. Polecam wszystkim udział i takich projektach. Natalka: Myślę, że opłacało się wziąć udział w projekcie, ponieważ nauczyłam się tworzyć lekcje ortograficzne, prowadzić bloga, dzięki któremu nasza klasa stała się bardziej znana w sieci i nie tylko. Zachęcam wszystkich do brania udziału w takich projektach. Sara: Moim zdaniem warto było wziąć udział w projekcie, ponieważ nauczyłam się nowych sposobów uczenia się ortografii. Bardzo ciekawie układało się ortograficzne historyjki. Dodawanie wpisów na blogu również było nowym doświadczeniem. Dzięki temu, że wzięłam udział w projekcie wiele się nauczyłam. Pola: Uważam, że warto było wziąć udział w projekcie. Nauczyłam się, jak robi się ortogramy. Było to pracochłonne, ale wiele można było się nauczyć; nie tylko ortografii. Kiedy robiłam ptaka z ortograficznymi nazwami ptaków, nauczyłam się również gatunków ptaków - przyrody. Dowiedziałam się, jak należy prowadzić bloga i posługiwać się programami komputerowymi. To naprawdę ciekawe. Marcin: Moim sposobem na uczenie się ortografii jest powtarzanie reguł, np. wóz pisze się przez ,,ó" kreskowane, ponieważ wymienia się na wozy. Dobrym sposobem jest także czytanie książek.

22 Co dalej? Mamy jeszcze nowe pomysły na ortogramy i dyktanda.
Żółw Józek dalej nasz inspiruje. Z blogiem nie zamierzamy się rozstawać. Ćwiczenia ortograficzne nadal możemy obmyślać.


Pobierz ppt "Na ortograficznych ścieżkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google