Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metr, centymetr – potocznie określenia tego używa się jako nazwy taśmy lub listwy z podziałką centymetrową, często składanej lub zwijanej, o długość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metr, centymetr – potocznie określenia tego używa się jako nazwy taśmy lub listwy z podziałką centymetrową, często składanej lub zwijanej, o długość"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Metr, centymetr – potocznie określenia tego używa się jako nazwy taśmy lub listwy z podziałką centymetrową, często składanej lub zwijanej, o długość jednego metra lub jego wielokrotności.

4 Linijka – mały liniał rysunkowy, prosty przyrząd kreślarski o kształcie prostokąta i przekroju trapezu. Najczęściej z naniesioną podziałką mianowaną, jednostronną. Używana do kreślenia linii prostych.

5 Suwmiarka jest jednym z podstawowych warsztatowych przyrządów pomiarowych służącym do szybkiego pomiaru wytwarzanych elementów. Zakresy pomiarowe suwmiarek obejmują przedział od 150 mm (standardowo) do nawet 3000 mm.

6 Kątomierz – przyrząd pomiarowy używany do określenia miary kąta. Używany podczas wykonywania rysunków technicznych. Do zastosowań kreślarskich ma postać półkolistej bądź kolistej płytki z naniesioną podziałką kątową.

7 Ekierka (właściwie trójkąt rysunkowy) - prosty przyrząd kreślarski o kształcie trójkąta prostokątnego. Używana do kreślenia prostych prostopadłych i równoległych. Nie stosowana w profesjonalnym kreślarstwie jako za mało precyzyjny przyrząd. Najczęściej spotyka się dwa typy ekierek: w kształcie trójkąta prostokątnego równoramiennego, tzw. "ekierka równoramienna" w kształcie trójkąta prostokątnego o kątach 30°, 60° i 90°, tzw. "ekierka prostokątna"

8 Cyrkiel – przyrząd kreślarski służący do kreślenia okręgów i odmierzania odcinków. Stosuje się go do rysowania na papierze, brystolu czy kalce technicznej, a także do trasowania na półwyrobach.

9 Liczydło – przyrząd wspomagający obliczenia w dawnych czasach. Zwykle w postaci deski z wyżłobieniami, w których umieszczano kamyki, czy też pręciki z koralikami. Każdy z rowków lub pręcików oznaczał pewną potęgę dziesięciu. Zasada liczenia opierała się na przesuwaniu kamyków bądź koralików. Liczydło zostało wyparte przez kalkulator.

10 Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych

11 Mikrometr - przyrząd pomiarowy służący do mierzenia przedmiotów z rozdzielczością rzędu 0,01 mm. Zasadniczą częścią mikrometru jest precyzyjnie wykonana śruba mikrometryczna o skoku 0,5 mm i zakresie 25 mm

12 Termometr – przyrząd do pomiaru temperatury metodą pośrednią, na podstawie zmiany pod wpływem temperatury właściwości termometrycznej ciała termometrycznego zastosowanego w termometrze

13 Zegar – przyrząd do ciągłego pomiaru czasu.

14 Kalendarz – umowna, przyjęta w danej społeczności bądź kulturze, rachuba czasu. Dzieli ona czas na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody

15 Sekundomierz, popularnie stoper przyrząd techniczny typu mechanicznego, podobny do zegarka, wykorzystywany w celu odmierzania małego odcinka czasowego. Ma za zadanie wymierzyć czas z dokładnością do 0,1 ułamka sekundy.

16 Klepsydra – zegar wodny, w późniejszych czasach także piaskowy, składający się z dwóch, zazwyczaj szklanych baniek, z czego jedna znajduje się dokładnie nad drugą, połączonych rurką przepuszczającą określoną ilość wody lub piasku w określonym czasie. Konstrukcja znana była już na 1500 lat p.n.e[1]. Znane są klepsydry odmierzające od kilkudziesięciu sekund do doby.

17 Centymetr (symbol: cm) – jednostka długości, podwielokrotność metra, równa 102 m, czyli 1/100 m. Składa się z 10 milimetrów. Centymetr jest jednostką podstawową w układzie jednostek miar CGS (centymetr gram sekunda). W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-2 m, czyli 1 · 10-2 m.

18 Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości[1]. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.

19 www.wikipedia.pl

20 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Metr, centymetr – potocznie określenia tego używa się jako nazwy taśmy lub listwy z podziałką centymetrową, często składanej lub zwijanej, o długość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google