Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

♥ Opracowały ☻ Weronika Dragwa Weronika Bielak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "♥ Opracowały ☻ Weronika Dragwa Weronika Bielak"— Zapis prezentacji:

1 ♥ Opracowały ☻ Weronika Dragwa Weronika Bielak
MIT o prometeuszu Chcesz mieć wiedzę, dużo czytaj!!! ♥ Opracowały ☻ Weronika Dragwa Weronika Bielak Patrycja Tobolska Julia Freus Klasa 5

2 Prometeusz Stworzenie Człowieka
Według mitów greckich Prometeusz ulepił człowieka z gliny. Jedynie jego postać różniąca się od innych zwierząt, była niczym żywy obraz bogów. Prometeusz wykradł ogień Zeusowi by pomóc innym ludziom na Ziemi. Widząc to , Prometeusz przemycił ogień dla ludzi w kawałku drewna , z pozoru wilgotnym ale w środku suchy. Tytan uczynił to ,mimo to że wiedział, że to było wbrew woli Zeusa. Widząc to, Prometeusz przemycił ogień dla ludzi w kawałku drewna, z pozoru wilgotnym, ale w środku suchym . Potem Prometeusz nauczył ludzi przetapiać metale, gotować jedzenie, uprawiać rolę, kuć zbroje, budować domy, czytać, pisać i ujarzmiać siły przyrody.

3 Prometeusz Cytat z Mitu
„ [Ludzie], których Prometeusz […] ulepił z gliny na podobieństwo bogów i tchnął w ich życie martwe ciała, żyli w lasach, wilgotnych jaskiniach i pieczarach. Byli bardziej bezradni i bezbronni od zwierząt […].” „Rozgniewany Zeus rozkazał przykuć Prometeusza kajdanami do skalnej ściany Kaukazu. Zgłodniały orzeł przylatywał w dzień, by wyjadać mu wątrobę, która w nocy odrastała.” Prometeusz  – w  mitologii greckiej tytan. Uchodził za syna tytana Japeta i okeanidy  Klimenę.

4 Szczegółowy plan mitu 1.Prometeusz lepi człowieka z gliny. 2.Prometeusz chce pomóc ludziom. 3.Prometeusz zwraca się do Zeusa by mógł pomóc ludziom. 4.Zeus odmawia Prometeuszowi ze złością. 5.Prometeusz prosi o ogień. 6.Zeus się staje oburzony. 7.Prometeusz smutny opuszcza Olimp, siedzibę bogów. 8.Pewnego dnia Prometeusz dotarł do Hefajstosa. 9.Prometeusz po kilku dniach pobytu u Hefajstosa wraca na Olimp. 10.Prometeusz kradnie ogień i uczy na ziemi ludzi jak z niego korzystać. 11.Zeus dowiaduje się o skradzionym ogniu. 12.Rozgniewany zeus każe przykuć Prometeusza kajdanami do skalnej ściany Kaukazu. 13.Prometeusz stawia się za innymi ludźmi i nie przyznaje się do popełnionego błędu Bogu. 14.Zgłodniały orzeł przylatuje w dzień by wyjadać Prometeusza wątrobę która w nocy odrastała 15.Głuche jęki Prometeusza rozlegały się w przepaściach górskich

5 ŻYCIE PROMETUSZA Prometeusz w mitologii Greckiej ulepił pierwszego człowieka z gliny. Postać z gliny była niska, miała chude nogi ledwo się trzymała. Zeus był bardzo chytry i nie chciał się dzielić. Prometeusz chciał nauczyć ludzi jak piec na ogniu i ogrzewać się. Ludzie byli bohaterowi bardzo wdzięczni za dar. Zeus nie podarował Prometeuszowi pomocy ludziom. Bohater chciał pomóc potrzebującym, gdyż ukradł ogień z Boskiego królestwa. Rozgniewany bóg kazał przykuć Prometeusza do ściany Kaukazu. I tak uczynił. Co noc przylatywał głodny orzeł i zjadał Prometeuszowi wątrobę. Prometeusz bardzo cierpiał, gdyż strącał co noc wątrobę. Gdyż za ten czyn Prometeusz bardzo cierpiał. Lecz na sercu miał pomoc potrzebującym. I tak przez dzień i noc gdy Prometeuszowi odrastała wątroba orzeł przylatywał i znów zjadał.

6 Kompleks Prometeusza Postawa mężczyzn polegająca na dążeniu do uzyskania przewagi nad własnym ojcem, np. w zakresie wiedzy, powodzenia u kobiet czy pozycji społecznej. Nie należy go mylić z prometeizm. Mitycznym pierwowzorem jest tytan Prometeusz. Został ukarany przez Zeusa za to, że Atenie skradł mądrość, a z rydwanu Heliosa ogień i nauczył ludzi go używać. W sztuce symbol buntu przeciwko autorytetów.

7 Prometeusz u różnych pisarzy
Motyw mitu o Prometeuszu był podejmowany już we wczesnym antyku. Znajdujemy go w tragedii Ajschylosa pt.: Prometeusz skowany (Prometeusz w okowach). W II wieku n. e. motyw podjęty został przez Lukiana w dialogu pt.: Prometeusz albo Kaukaz, a także w innych dziełach - O ofiarach, Zeus wzięty na spytki, Bogowie miłości. W swych pismach odnosi się do mitu także Cyceron, Pauzaniasz, Arian i Flawiusz Filostrat. Następnie do Prometeusza sięga pisarz chrześcijański, Tertulian, utożsamiając go z samym Bogiem, Stwórcą człowieka. Pod wpływem dialogów Lukiana, swój własny dialog pisze Maria Konopnicka (Prometeusz i Syzyf), łącząc Prometeusza z Syzyfem, jako ukazanie konfliktu klasowego pomiędzy elitę intelektualną a klasą  proletariatu  robotniczego.

8 Prometeusz Kara śmierci !!!
Prometeusz przykuty do ściany Kaukazu Prometeusz został skazany na karę śmieci kiedy podarował ludziom skradziony ogień. Prometeusz to bohater, który za dobro czynione ludziom został skazany na wieczną mękę. „Rozgniewany Zeus rozkazał przykuć Prometeusza kajdanami do skalnej ściany Kaukazu. Zgłodniały orzeł przylatywał w dzień, by wyjadać mu wątrobę która w nocy odrastała.”

9 Warto wiedzieć!!! W wersji mitu o Prometeuszu przedstawionej przez Jana Parandowskiego Zeusowi nie spodobało się to, że ludzie zdobyli umiejętność korzystania z ognia. Władca Olimpu zesłał więc na ziemie przepiękną kobietę- Pandorę, której podarował tajemniczą puszkę. Prometeusz domyślił się złych zamiarów Zeusa i zabronił ludziom otwierać pudełko. Jego brat uległ jednak namowom Pandory i uchylił wieko puszki . Wówczas wyleciały z niej wszelkie nieszczęścia, smutki i choroby, rozprzestrzeniły się po świecie. Dziś wyrażenie Puszka Pandory oznacza źródło nieszczęść i problemów.

10 Fontanna przed Centrum Rockefellera w Nowym Jorku przedstawia Prometeusz z pochodnią w ręku.

11 Zdjęcia Ukaranie Prometeusza, Muzeum Pergamońskie, Berlin, eksp.nr.8
Attycki kyliks czerwono figurowy przedstawiający Prometeusza i Herę, V w. p.n.e. Ukaranie Prometeusza, Muzeum Pergamońskie, Berlin, eksp.nr.8

12 Bogowie Najważniejsi Bogowie Chaos Uranos Cyklopi Tytani Gaja Sturęcy
Zeus-bóg nieba, władca wszystkich bogów Atrybut Błyskawice Posejdon- bóg morza i żeglarzy Atrybut trójząb. Hades- bóg zmarłych Atrybut berło i klucze. Apollo- bóg słońca i sztuki Atrybut lira Hefajstos- bóg ognia i wulkanów Atrybut młot i kowadło. Ares- bóg wojny Atrybut włócznia. Hestia- bogini ogniska domowego Atrybut płomień. Hera-bogini płodności i macierzyństwa Atrybut wachlarz pawich piór. Atena- bogini mądrości i sztuki wojennej

13 Prometeizm Postawa  etyczna, dla której ideałem  moralnym  jest dobrowolne podporządkowanie działań jednostki dobru większych grup społecznych lub nawet całej ludzkości. Nawiązuje do mitycznej postaci Prometeusza. Oznacza także bunt przeciwko boskim wyrokom i siłom natury oraz cierpienie własne w imię szczęścia ogółu Prometeusz to bohater, który za dobro czynione ludziom został skazany na wieczną mękę. Od jego imienia postawa samotnego buntu i poświęcenia dla dobra ludzkości nazywana jest prometeizmem. Prometeusz na obrazie Heinricha Fügera (1817).

14 List od Prometeusza do nas.
(Ważna Życiowa Rada.) Drogie dzieci! r List ten dedykuje Wam i wszystkim ludziom na ziemi oraz Waszemu potomstwu. Chciałbym Wam w tym liście przekazać ważne życiowe rady. Nauczajcie, pomagajcie i poświęcajcie się wzajemnie, jeśli nawet jest to pomoc nierealna wiążąca świat bogów ze światem ludzi. Jedni od drugich mogą się wiele nauczyć, przekazać sobie dużo pożytecznych rzeczy, które ułatwią im życie, a nie ich poróżnią. Każdy z tych światów żyje według swoich zasad i reguł. Pamiętajcie o wzajemnej dobroci, życzliwości i poświęceniu. Prometeusz


Pobierz ppt "♥ Opracowały ☻ Weronika Dragwa Weronika Bielak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google