Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowały Weronika Dragwa Weronika Bielak Patrycja Tobolska Julia Freus Klasa 5.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowały Weronika Dragwa Weronika Bielak Patrycja Tobolska Julia Freus Klasa 5."— Zapis prezentacji:

1 Opracowały Weronika Dragwa Weronika Bielak Patrycja Tobolska Julia Freus Klasa 5

2 Według mitów greckich Prometeusz ulepił człowieka z gliny. Jedynie jego postać różniąca się od innych zwierząt, była niczym żywy obraz bogów. Prometeusz wykradł ogień Zeusowi by pomóc innym ludziom na Ziemi. Widząc to, Prometeusz przemycił ogień dla ludzi w kawałku drewna, z pozoru wilgotnym ale w środku suchy. Tytan uczynił to,mimo to że wiedział, że to było wbrew woli Zeusa. Widząc to, Prometeusz przemycił ogień dla ludzi w kawałku drewna, z pozoru wilgotnym, ale w środku suchym. Potem Prometeusz nauczył ludzi przetapiać metale, gotować jedzenie, uprawiać rolę, kuć zbroje, budować domy, czytać, pisać i ujarzmiać siły przyrody.

3 [Ludzie], których Prometeusz […] ulepił z gliny na podobieństwo bogów i tchnął w ich życie martwe ciała, żyli w lasach, wilgotnych jaskiniach i pieczarach. Byli bardziej bezradni i bezbronni od zwierząt […]. Rozgniewany Zeus rozkazał przykuć Prometeusza kajdanami do skalnej ściany Kaukazu. Zgłodniały orzeł przylatywał w dzień, by wyjadać mu wątrobę, która w nocy odrastała. Prometeusz – w mitologii greckiej tytan. Uchodził za syna tytana Japeta i okeanidy Klimenę.

4 Szczegółowy plan mitu

5 Prometeusz w mitologii Greckiej ulepił pierwszego człowieka z gliny. Postać z gliny była niska, miała chude nogi ledwo się trzymała. Zeus był bardzo chytry i nie chciał się dzielić. Prometeusz chciał nauczyć ludzi jak piec na ogniu i ogrzewać się. Ludzie byli bohaterowi bardzo wdzięczni za dar. Zeus nie podarował Prometeuszowi pomocy ludziom. Bohater chciał pomóc potrzebującym, gdyż ukradł ogień z Boskiego królestwa. Rozgniewany bóg kazał przykuć Prometeusza do ściany Kaukazu. I tak uczynił. Co noc przylatywał głodny orzeł i zjadał Prometeuszowi wątrobę. Prometeusz bardzo cierpiał, gdyż strącał co noc wątrobę. Gdyż za ten czyn Prometeusz bardzo cierpiał. Lecz na sercu miał pomoc potrzebującym. I tak przez dzień i noc gdy Prometeuszowi odrastała wątroba orzeł przylatywał i znów zjadał.

6 Kompleks Prometeusza Postawa mężczyzn polegająca na dążeniu do uzyskania przewagi nad własnym ojcem, np. w zakresie wiedzy, powodzenia u kobiet czy pozycji społecznej. Nie należy go mylić z prometeizm. Mitycznym pierwowzorem jest tytan Prometeusz. Został ukarany przez Zeusa za to, że Atenie skradł mądrość, a z rydwanu Heliosa ogień i nauczył ludzi go używać. W sztuce symbol buntu przeciwko autorytetów.

7 Motyw mitu o Prometeuszu był podejmowany już we wczesnym antyku. Znajdujemy go w tragedii Ajschylosa pt.: Prometeusz skowany (Prometeusz w okowach). W II wieku n. e. motyw podjęty został przez Lukiana w dialogu pt.: Prometeusz albo Kaukaz, a także w innych dziełach - O ofiarach, Zeus wzięty na spytki, Bogowie miłości. W swych pismach odnosi się do mitu także Cyceron, Pauzaniasz, Arian i Flawiusz Filostrat. Następnie do Prometeusza sięga pisarz chrześcijański, Tertulian, utożsamiając go z samym Bogiem, Stwórcą człowieka. Pod wpływem dialogów Lukiana, swój własny dialog pisze Maria Konopnicka (Prometeusz i Syzyf), łącząc Prometeusza z Syzyfem, jako ukazanie konfliktu klasowego pomiędzy elitę intelektualną a klasą proletariatu robotniczego.

8 Prometeusz Kara śmierci !!! Prometeusz przykuty do ściany Kaukazu Prometeusz został skazany na karę śmieci kiedy podarował ludziom skradziony ogień. Prometeusz to bohater, który za dobro czynione ludziom został skazany na wieczną mękę. Rozgniewany Zeus rozkazał przykuć Prometeusza kajdanami do skalnej ściany Kaukazu. Zgłodniały orzeł przylatywał w dzień, by wyjadać mu wątrobę która w nocy odrastała.

9 Warto wiedzieć!!!Warto wiedzieć!!! W wersji mitu o Prometeuszu przedstawionej przez Jana Parandowskiego Zeusowi nie spodobało się to, że ludzie zdobyli umiejętność korzystania z ognia. Władca Olimpu zesłał więc na ziemie przepiękną kobietę- Pandorę, której podarował tajemniczą puszkę. Prometeusz domyślił się złych zamiarów Zeusa i zabronił ludziom otwierać pudełko. Jego brat uległ jednak namowom Pandory i uchylił wieko puszki. Wówczas wyleciały z niej wszelkie nieszczęścia, smutki i choroby, rozprzestrzeniły się po świecie. Dziś wyrażenie Puszka Pandory oznacza źródło nieszczęść i problemów.

10 Fontanna przed Centrum Rockefellera w Nowym Jorku przedstawia Prometeusz z pochodnią w ręku.

11 Ukaranie Prometeusza, Muzeum Pergamońskie, Berlin, eksp.nr.8 Attycki kyliks czerwono figurowy przedstawiający Prometeusza i Herę, V w. p.n.e.

12 Bogowie ChaosUranosCyklopiTytaniGajaSturęcy Najważniejsi Bogowie Zeus-bóg nieba, władca wszystkich bogów Atrybut Błyskawice Posejdon- bóg morza i żeglarzy Atrybut trójząb. Hades- bóg zmarłych Atrybut berło i klucze. Apollo- bóg słońca i sztuki Atrybut lira Hefajstos- bóg ognia i wulkanów Atrybut młot i kowadło. Ares- bóg wojny Atrybut włócznia. Hestia- bogini ogniska domowego Atrybut płomień. Hera-bogini płodności i macierzyństwa Atrybut wachlarz pawich piór. Atena- bogini mądrości i sztuki wojennej

13 Postawa etyczna, dla której ideałem moralnym jest dobrowolne podporządkowanie działań jednostki dobru większych grup społecznych lub nawet całej ludzkości. Nawiązuje do mitycznej postaci Prometeusza. Oznacza także bunt przeciwko boskim wyrokom i siłom natury oraz cierpienie własne w imię szczęścia ogółu Prometeusz na obrazie Heinricha Fügera (1817).

14 Drogie dzieci! 09.11.2013r List ten dedykuje Wam i wszystkim ludziom na ziemi oraz Waszemu potomstwu. Chciałbym Wam w tym liście przekazać ważne życiowe rady. Nauczajcie, pomagajcie i poświęcajcie się wzajemnie, jeśli nawet jest to pomoc nierealna wiążąca świat bogów ze światem ludzi. Jedni od drugich mogą się wiele nauczyć, przekazać sobie dużo pożytecznych rzeczy, które ułatwią im życie, a nie ich poróżnią. Każdy z tych światów żyje według swoich zasad i reguł. Pamiętajcie o wzajemnej dobroci, życzliwości i poświęceniu. Prometeusz


Pobierz ppt "Opracowały Weronika Dragwa Weronika Bielak Patrycja Tobolska Julia Freus Klasa 5."

Podobne prezentacje


Reklamy Google