Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Majowie w pigułce. Majowie Kultura Majów zaczęła się rozwijać ok. 2 tys.(500 r.p.n.e-300 r.n.e) lat temu w Ameryce Środkowej. Rozkwit tej kultury(okres.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Majowie w pigułce. Majowie Kultura Majów zaczęła się rozwijać ok. 2 tys.(500 r.p.n.e-300 r.n.e) lat temu w Ameryce Środkowej. Rozkwit tej kultury(okres."— Zapis prezentacji:

1 Majowie w pigułce

2 Majowie Kultura Majów zaczęła się rozwijać ok. 2 tys.(500 r.p.n.e-300 r.n.e) lat temu w Ameryce Środkowej. Rozkwit tej kultury(okres klasyczny) przypada na lata 300 - 900. Majowie byli wykształconym społeczeństwem, mieli wykwalifikowanych astronomów i matematyków.

3 Majowie Rozwinęli technikę pisma, budowali okazałe miasta m.in. Palenque i Tikal, których ruiny wciąż górują nad tropikalnymi lasami. Majowie wymieniali towary z Mezoamerykanami ze środkowego Meksyku, czcili wiele bóstw i mieli rytuały religijne oparte na własnym kalendarzu. Ich kultura przetrwała do najazdu Hiszpanów na początku XVI w.

4 Tereny i świątynie majów Świątynie Miasta Majów miały centra obrzędowe, w których budowano piramidy schodkowe z umieszczanym na najwyższej platformie sanktuarium. Był to sposób, aby zbliżyć się do bogów, których często łączono z niebem. Tym samym oddalano rytuały od oczu zwykłych ludzi. Palenque To nizinne miasto powstał w VII w. za panowania wielkiego przywódcy o imieniu Pacal. Król ozdobił miasto wielkim pałacem i kilkoma świątyniami. Powiększał swoje imperium o przyległe obszary poprzez zawieranie małżeństw i wojskowe najazdy. Majowie zamieszkiwali półwysep Jukatan

5 Glify Majowie rozwinęli system znaków zwanych glifami. Glify były używane do zapisywania wielu dat i świąt w złożonym kalendarzu majów, który oparty był na ruchach słońca. Glify służyły również do zapisywania imion i dat panowania władców Majów. Wiele z nich było piktogramami – obrazkami wyrażającymi różne pojęcia. Na przykład glif z tarczą i kijem oznaczał wojnę. Rytuały Majowie w określone dni organizowali specjalne rytuały. Wiele z nich dotyczyło króla. Upuszczanie krwi czy ofiary z ludzi lub zwierząt były powszechne, ponieważ Majowie wierzyli, że krew ofiarna podtrzymuje przy życiu ich bóstwa. Ofiarami byli często jeńcy wojenni i sieroty.

6 Społeczeństwo Na samym szczycie społeczeństwa Majów stał władca lub król. Środkową warstwę stanowiła arystokracja, którą tworzyli bogaci rolnicy, kupcy i kapłani. Niżej znajdowali się zwykli obywatele: chłopi, myśliwi i rzemieślnicy. Najniższą zaś warstwą w hierarchii byli niewolnicy, którzy wykonywali najcięższe prace.

7 Polowanie Aby uzupełnić dietę w której przeważały warzywa, Majowie polowali na zwierzynę na północy półwyspu Jukatan. Z tego powodu myśliwi nazywali ten teren krainą indyka i jelenia. Rolnictwo Wiejskie kobiety (takie jak na ilustracji obok) uprawiały ziemię głównie na tarasowych zboczach gospodarstw rolnych lub na leśnych polanach. Rosły tu przede wszystkim kukurydza, kabaczki, fasola i chili.

8 Kalendarium 500 r.p.n.e. – 300 r.n.e. – Okres powstania gospodarki rolnej zakończony powstaniem wielu miast. 300 r. – 550 r. – Okres wczesnoklasyczny, na Nizinie Meksykańskiej rozwijają się miasta-państwa. 550 r. – 900 r. – okres późnoklasyczny, w miastach Majów kwitnie sztuka i architektura, wzrasta zaludnienie a konieczność zapewnienia żywności dla wszystkich mieszkańców wpływa na rozwój rolnictwa. Po 900 r. – Miasta Majów podupadają, panowanie na tych obszarach przejmują inne ludy Mezoameryki m. in. Toltekowie i Aztekowie.

9 Krzemienne rzeźby Ten rodzaj rzeźb był bardzo ceniony i często grzebano je wraz ze zmarłymi. Wykonywano je, odłupując płaty krzemienia aż do powstania pożądanego kształtu. Na ogół rzeźbiono ludzkie twarze, postacie bogów i mityczne istoty.

10 KONIEC

11 ŹRÓDŁA http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mayas.png http://merlin.pl/Majowie-Niezwykla- cywilizacja_Buchmann/browse/product/1,972595.html http://merlin.pl/Majowie-Niezwykla- cywilizacja_Buchmann/browse/product/1,972595.html http://strefatajemnic.onet.pl/apokalipsa/koniec-swiata-w-wiosce-majow/br7rl http://poznajemy-cywilizacje.prv.pl/aztspol.html Biblioteka Gazety Wyborczej – ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA DLA CAŁEJ RODZINY STOP PLAGIATOM !!!


Pobierz ppt "Majowie w pigułce. Majowie Kultura Majów zaczęła się rozwijać ok. 2 tys.(500 r.p.n.e-300 r.n.e) lat temu w Ameryce Środkowej. Rozkwit tej kultury(okres."

Podobne prezentacje


Reklamy Google