Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA I ROLA SERCA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA I ROLA SERCA."— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA I ROLA SERCA

2 Serce – zbudowany z tkanki mięśniowej centralny narząd układu krwionośnego człowieka i zwierząt pompujący krew. Serce działa jako pompa zalewowo-tłocząca i jego zadaniem jest utrzymanie przepływu krwi przez tkanki.

3 POŁOŻENIE SERCA W ORGANIZMIE
Serce położone jest w klatce piersiowej, nad przeponą, zwracając się koniuszkiem w lewą stronę. Umieszczone jest w worku osierdziowym*. *osierdzie - błona, ochraniająca serce przed urazami

4 SCHEMAT ZEWNĘTRZNEJ BUDOWY SERCA
aorta tętnica płucna lewa tętnica płucna prawa żyła główna górna żyły płucne żyła główna dolna tętnice wieńcowe** worek osierdziowy

5 Budowa serca Serce składa się z czterech jam: dwóch przedsionków i dwóch komór. Podłużna przegroda dzieli serce na 2 części – prawą i lewą. Każda z nich składa się z przedsionka i komory, które oddzielone są poprzeczną przegrodą zawierającą zastawki. Zastawki znajdują się także na granicy komór i tętnic.

6 MODEL BUDOWY SERCA lewy przedsionek prawy przedsionek
zastawka trójdzielna zastawka dwudzielna lewa komora prawa komora

7 DLACZEGO SERCE SIĘ NIE MĘCZY ?
Wraz z jedzeniem do naszego organizmu dostają się różne witaminy, węglowodany, sole mineralne itp. , co przekształca się w energię. Serce czerpie siłę z pożywienia i z tlenu ,którym oddychamy na co dzień. Więc póki się odżywiamy i oddychamy nasze serce będzie funkcjonowało.

8 Naczynia wieńcowe naczynia krwionośne odżywiające i natleniające
mięsień sercowy. Naczynia wieńcowe są odgałęzieniem aorty i oplatają serce na kształt wieńca. Liczne ich odgałęzienia wnikają w głąb mięśnia sercowego. Produkty przemiany materii są odprowadzane żyłami wieńcowymi do prawego przedsionka. Zmniejszenie światła naczyń wieńcowych wskutek zmian arteriosklerotycznych powoduje zmniejszenie przepływu krwi i gorsze odżywianie mięśnia sercowego.

9 MECHANIZM DZIAŁANIA ZASTAWEK
aorta tętnica płucna zastawka trójdzielna zastawka dwudzielna

10 UKŁAD ZASTAWEK (SCHEMAT)

11 METODY BADANIA TĘTNA SERCA

12 STETOSKOP Bicie serca było już opisywane przez Hipokratesa, który potrząsając chorym cierpiącym na „wodę w boku”,usłyszał pluskanie w klatce piersiowej. W 1816 roku Rene Laennec, francuski lekarz przypadkiem wymyślił przyrząd do obsłuchiwania chorych.Lekarz podczas jednego z badań młodej kobiety o obfitych kształtach zwinął zeszyt w trąbkę i przyłożył do jej piersi, aby lepiej słyszeć bicie jej serca. Tak powstał pierwszy stetoskop. STETOSKOP

13 ELEKTROKARDIOGRAM Elektrokardiogram (EKG) to zarejestrowana elektryczna aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej.

14 CIŚNIENIOMIERZ CIŚNIENIE SKURCZOWE, czyli najniższe ciśnienie krwi panujące w tętnicy podczas skurczu lewej komory serca. CIŚNIENIE ROZKURCZOWE czyli najniższe ciśnienie krwi, jakie występuje w tętnicy podczas rozkurczu komór

15 CHOROBY SERCA

16 MIAŻDŻYCA Miażdżyca tętnic – przewlekła choroba, polegająca na zmianach zwyrodnieniowo- wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic.

17 ZAWAŁ SERCA To martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

18 NADCIŚNIENIE Jest to przewlekła choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi zarówno skurczowym (górnym), jak i rozkurczowym (dolnym).

19 CHOROBA WIEŃCOWA zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze.Zaburzenie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a możliwością ich dostarczenia, pomimo wykorzystania mechanizmów autoregulacyjnych zwiększających przepływ przez mięsień sercowy doprowadza do niedotlenienia zwanego również niewydolnością wieńcową.


Pobierz ppt "BUDOWA I ROLA SERCA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google