Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały Dorota Jaszewska i Paulina Pyszniak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały Dorota Jaszewska i Paulina Pyszniak"— Zapis prezentacji:

1 Wykonały Dorota Jaszewska i Paulina Pyszniak
Mazury Wykonały Dorota Jaszewska i Paulina Pyszniak

2 Mazury to region leżący w północno-wschodniej Polsce
Mazury to region leżący w północno-wschodniej Polsce. Teren ten należy do województwa warmińsko-mazurskiego, a geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego.

3 Kraina Tysiąca Jezior Kraina Tysiąca Jezior to tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami i rzekami. Poza tym teren o bogatej kulturze i historii z jej licznymi pamiątkami jak zamek krzyżacki w Rynie, czy leśniczówka Gałczyńskiego. Również dziś wiele się tu dzieje.

4 Szeroki Ostrów – największa wyspa na jeziorze Śniardwy
Szeroki Ostrów – największa wyspa na jeziorze Śniardwy. Położona jest w jego południowej części. Połączona jest z lądem groblą*, stad niekiedy nazywana jest półwyspem.

5 Jezioro Śniardwy – widok z wioski Nowe Guty.

6 Jezioro Śniardwy – widok z Niedźwiedziego Rogu.

7 Widok z na jezioro Śniardwy z miejscowości Orzysz.

8 Szeroki Ostrów - widok na Jezioro Śniardwy

9 Jezioro Śniardwy – widok na wyspy Czarcia i Pajęcza

10 Jezioro Mamry – jedno z większych jezior w Polsce, jezioro polodowcowe ,* morenowe. *

11 Węgorzewo nad Jeziorem Mamry

12 Stare niemieckie bunkry nad jeziorem Mamry.

13 Zachód słońca nad jeziorem Mamry.

14 Najczęściej spotykane na mazurskich jeziorach? - Żaglówki

15

16 Będąc na Mazurach warto zobaczyć również:
Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt. Niezwykły ośrodek badawczy udostępniany dla turystów. W warunkach zbliżonych do naturalnych (jedynie ograniczonych przestrzennie do dużych zagród czy wolier* w lesie) żyją tu bardzo liczne gatunki dzikich zwierząt.

17 Rezerwat Jezioro Nidzkie
Rezerwat Jezioro Nidzkie - to kolejne piękne jezioro położone głównie pośród lasów Puszczy Piskiej będące domem licznych dzikich zwierząt. Ten akwen można jednak zwiedzać żeglując po nim - zabronione jest jedynie używanie silników.

18 Jezioro Łuknajno - rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery
Jezioro Łuknajno - rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery.* Znajduje się tu największa w Europie ostoja łabędzi (do osobników), poza tym bardzo liczne stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, a nad brzegami drapieżnych. Spotkać tu można m in. następujące gatunki: mewa śmieszka, kormoran, błotniak stawowy i popielaty, żuraw, bąk, bączek, kureczka zielona, perkozy, liczne gatunki kaczek, trzciniak i wiele innych.

19 Giżycko, Twierdza Boyen - to zespół fortyfikacji
Giżycko, Twierdza Boyen - to zespół fortyfikacji* zbudowany w połowie 19 wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się muzeum fauny* i flory* mazurskiej.

20 Wytłumaczenia: Grobla – wał ziemny utrzymujący wodę w sztucznym zbiorniku (np. stawie, kanale itp.) lub chroniący przyległy teren przed wylewami na rzece. Jezioro polodowcowe – rodzaj jeziora powstałego w zagłębieniu terenu utworzonym wskutek działalności lodowca

21 Jezioro morenowe – rodzaj jezior polodowcowych, powstałych w obniżeniu pomiędzy wzniesieniami moren czołowych i obniżeniu moreny dennej. Charakteryzują się dużą powierzchnią, małą głębokością, rozwiniętą linią brzegową i łagodnymi brzegami. Biosfera - strefa kuli ziemskiej zamieszkana przez organizmy żywe, w której odbywają się procesy ekologiczne. Biosfera jest częścią zewnętrznej skorupy Ziemi, która obejmuje również powietrze, ląd i wodę.

22 Woliera – pomieszczenie lub jego zabudowana i odgrodzona część (siatką lub szkłem), w której przebywają ptaki. Musi być na tyle duża, aby mogły one w niej swobodnie latać. Fortyfikacja – zespół obiektów wojskowych w postaci odpowiednich budowli i urządzeń, przeznaczonych do prowadzenia działań obronnych. Fauna - ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa).

23 Flora (z łacińskiego Flora – rzymska bogini kwiatów) – ogół gatunków roślin występujących na określonym obszarze w określonym czasie

24 Dziękujemy za uwagę!

25 Wykorzystane strony: Tło: Informacje o Mazurach: [PPT]MAZURY Kraina Tysiąca Jezior - MODN KONIN: Przeglądarka Google i Google Grafika Książka Joanny Knaflewskiej ‘Najciekawsze miejsca w Polsce’

26


Pobierz ppt "Wykonały Dorota Jaszewska i Paulina Pyszniak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google